Jak już wspomniałem, pierwszą firmą, która zdecydowała się na wprowadzenie standardu Thunderbolt do swoich komputerów jest Apple. Thunderbolt znalazł się bowiem we wszystkich nowych modelach notebooków Apple MacBook Pro, w których montowane są procesory Intel Core i5 oraz Core i7 z rdzeniem Sandy Bridge. Inżynierowie z Apple'a postanowili wykorzystać do sprzętowej implementacji technologii Thunderbolt złącze Mini DisplayPort. Jest to o tyle wygodne, że bezpośrednio podłączyć można do niego dostępne na rynku monitory i telewizory ze standardowym złączem DisplayPort.
W komputerach Apple do implementacji standardu Thunderbolt wykorzystano złącze Mini DisplayPort. Gniazdo to oznaczone jest symbolem pioruna.
Graficzne logo technologii Thunderbolt
Dla wielu użytkowników istotne jest, że zastosowany w notebookach Apple port Thunderbolt pozwala na bezpośrednie zasilanie z laptopa sprzętu o poborze mocy do 10 watów (dla USB 3.0 jest to 4,5 W). Dzięki temu producenci sprzętu peryferyjnego będą mogli w wielu wypadkach zrezygnować z oddzielnego zasilacza montowanego w produkowanych przez nich urządzeniach. Oczywiście, magistrala Thunderbolt kompatybilna jest z technologią Plug-and-Play. To sprawia, że użytkownicy bez problemu mogą podłączać urządzenia peryferyjne i monitory do komputera. Istotne jest również, że technologia Thunderbolt przewiduje możliwość kaskadowego podłączania sprzętu peryferyjnego, w tym monitorów. Maksymalnie można podłączyć do sześciu urządzeń zewnętrznych.
Apple MacBook Pro z portem Thunderbolt
Złącze Thunderbolt w Apple MacBook Pro
Przewód zgodny ze standardem Intel Thunderbolt
Prezentacja technologii Thunderbolt na konferencji Research@Intel 2011. W środku zewnętrzna macierz dysków RAID Promise Pegasus R4 wykorzystująca interfejs Thunderbolt.
Na konferencji Research@Intel 2011 zaproszeni dziennikarze mieli okazję zobaczyć na żywo działanie technologii Thunderbolt. Do pokazu wykorzystano zewnętrzną macierz dysków RAID Promise Pegasus R4, laptop MacBook Pro z procesorem Core i7 oraz monitor ze złączem DisplayPort. Podczas pokazu z macierzy RAID magistralą Thunderbolt wysyłanych było jednocześnie sześć strumieni wideo do komputera, który jednocześnie wyświetlał je na swoim ekranie i retransmitował ponownie za pomocą magistrali Thunderbolt na zewnętrzny monitor.
Monitor i macierz dyskowa RAID połączone były kaskadowo w taki sposób, że macierz podpięta była bezpośrednio do komputera, a zewnętrzny monitor z gniazdem DisplayPort podłączony był do drugiego złącza Thunderbolt znajdującego się w macierzy RAID.
Kaskadowe połączenie urządzeń peryferyjnych zgodnych z technologią Thunderbolt/DisplayPort.
W standardzie Thunderbolt do łączenia ze sobą sprzętu wykorzystywany jest obecnie kabel elektryczny. Maksymalny dystans między urządzeniami połączonymi za pomocą przewodów miedzianych może wynosić trzy metry. W specyfikacji standardu Thunderbolt przewidziano również możliwość wykorzystania połączenia optycznego – na razie nie wiadomo kiedy się pojawi na rynku, ani jaka będzie jego szybkość.
Maksymalna długość światłowodu to sto metrów. Gniazdo i wtyczka dla światłowodów mają być identyczne jak dla przewodów miedzianych. W wypadku komputerów Apple przewidziano, że w znajdującym się w obudowie komputera złączu Mini DisplayPort umieszczone zostaną dodatkowe przetworniki optoelektroniczne w taki sposób, że będą mogły wysyłać i odbierać dane wprost ze światłowodu.
Ze względu na kompatybilność, gniazdo w komputerze ma pozwalać na podłączenie zarówno kabla miedzianego, jak i światłowodu. Nie przewidziano jednak uniwersalnych przewodów miedziano-optycznych i do transmisji wykorzystywane będą kable miedziane lub światłowodowe. Prawdopodobnie obecne rozwiązanie Apple'a, korzystające ze złączy Mini DisplayPort, jak i jego optyczne rozszerzenie, zostaną zaadaptowane przez innych producentów komputerów.