Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu bogatszy o nowe technologie - oto one
Dzięki nowym rozwiązaniom, LTE Plus Advanced zapewni prędkość pobierania danych do nawet 498 Mb/s.
Pamiętacie, iż to Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce udostępniła klientom Internet w technologii LTE? Mało tego. Chcąc oferować jak najlepsze rozwiązania opracowała również standard LTE Plus Advanced, który doczekał się teraz istotnych modyfikacji. Warto poznać je bliżej.
LTE Plus Advanced - prędkość pobierania danych do nawet 498 Mb/s
W kwestii przypomnienia i usystematyzowania pewnych faktów. Plus i Cyfrowy Polsat oferują obecnie Internet LTE Plus o maksymalnej prędkością do 150 Mb/s. Dostępny jest on praktycznie dla wszystkich, ponieważ swoim zasięgiem obejmuje 99% mieszkańców naszego kraju. Bardziej zaawansowany Internet LTE Plus Advanced to już maksymalna prędkość do 300 Mb/s. Korzystać może z niego ponad 40% populacji Polski.
Będzie więcej, zwłaszcza, że nowe rozwiązania czynią LTE Plus Advanced jeszcze bardziej atrakcyjnym. Prędkość wzrośnie do 375 Mb/s, a po włączeniu modulacji do nawet 498 Mb/s. Dzięki czemu uda się osiągnąć tak imponujące rezultaty?
Pomogła agregacja w trzech częstotliwościach pasma o łącznej szerokości 50 MHz. Połączone zostały następujące pasma: 20 MHz na częstotliwości 1800 MHz, 20 MHz na częstotliwości 2600 MHz oraz 10 MHz na częstotliwości 2100 MHz. Wykorzystano tutaj LTE- Advanced Carrier Aggregation i stworzona w ten sposób nośna o łącznej szerokości pasma 50 MHz pozwala uzyskać maksymalną prędkość pobierania danych w LTE Plus Advanced do 375 Mb/s.
Jednoczesne uruchomienie modulacji 256 QAM umożliwia zwiększenie maksymalnych prędkości pobierania danych o około 33%.
Normalnie LTE korzysta z modulacji 64 QAM (Quadrature Amplitude Modulation) i przesyła 6 bitów na symbol. Modulacja 256 QAM przesyła 8 bitów za pomocą pojedynczego symbolu, dzięki czemu dochodzimy do wspomnianej prędkości aż 498 Mb/s.
Dochodzi to tego jeszcze MIMO, czyli Multiple-Input-Multiple-Output, to standard, który określa liczbę anten na stacji bazowej, która jednocześnie komunikuje się ze smartfonem bądź innym urządzeniem LTE. Ma to wpływ na przepustowość sieci bezprzewodowej.
W standardzie LTE mamy do czynienia z MIMO 2x2. Podwojenie liczby anten po stronie nadawczej i odbiorczej dwukrotnie zwiększa przepustowość sieci i maksymalne prędkości Internetu. MIMO 4x4 znajdzie zastosowanie na paśmie 20 MHz na LTE 2600 MHz.
Korzyści z nowych rozwiązań przedstawione zostały w oddzielnej publikacji. Zainteresowani wiele cennych Informacji, a także między innymi mapę zasięgu znajdą na specjalnej stronie internetowej Plusa.
Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus
Komentarze
38Po takim wstępie odechciewa mi się czytać artykuły na benchmark.pl
To nie kwestia technologii tylko wydatków na inwestycje w sprzęt.
Od siebie mogę powiedzieć że jak u mnie to nie ma rewelacji średni transfer miesięczny lte to 10mb/s ,często się zdarza że transfer potrafi być na poziomie 2mb/s ,przy kwocie bliskiej 100zł miesięcznie XD,chcesz grać w gry online zapomnij o tym internecie no chyba że jesteś zadowolony z opóźnień na poziomie 80ms,do przeglądanie stron internet mogę polecić ale do gry czy też oglądania jak i streamowania całkowicie odpada.Kolejna sprawa to że jak transfer by wynosił nawet 0.4mb/s to nic im nie możecie zrobić bo nie mają zagwarantowanego minimalnego transferu,ja osobiście czekam jeszcze parę miesięcy do końca umowy i nigdy więcej lte ,a ten nowy internet pewnie będzie taką samą super szybką ściemą jak ten power lte.
Po tym "odkryciu" w DWR-966 odbyłem konsultację z Plusem i router pojechał do centrum serwisowego Dlink w Kątach Wrocławskich. Okazało się, że sprzęt zostanie wymieniony, ale na inny, gdyż tego już nie produkują. Po negocjacjach wywalczyłem DWR-960 (początkowo proponowano mi sprzęt bez LTE-A), który jest jedynym sprzętem tego producenta obsługującym tę technologię, ale oferuje mniej funkcji od DWR-966.
Niestety, DWR-960 również miał tę przypadłość. Po licznych testach na prośbę serwisanta D-link i porównaniach do posiadanego przeze mnie Huawei okazało się że... Serwis nic nie jest w stanie z tym zrobić i zgłoszenie idzie do techników z Tajwanu. W międzyczasie opiekujący się mną serwisant zdobył kartę Plusa (podobno w T-Mobile i Play nie było problemu), więc przypuszczam, że w Kątach Wrocławskich wyniki były podobne do moich.
Na koniec chciałbym zapytać w takim układzie, co za baran testuje sprzęty oferowane w ramach umów z abonentami Plusa / CP? W przytoczonym scenariuszu mogę założyć, że cała seria DWR-9XX miała tę wadę, a mimo to sprzęt był oferowany przez operatora w cenie ponad 700 zł i tyle za niego zapłaciłem. Niestety, leży teraz w szufladzie i czeka na opinię inżynierów z Tajwanu. Dodam, że sytuacja miała miejsce na obrzeżach Warszawy i inne urządzenia nie oferują podobnych "atrakcji".
z punktu widzenia marketingu ma być coraz szybciej ale to nie oznacza że lepiej. Wykorzystują coraz wyższe częstotliwości a zasięg wtedy leci na łeb na szyję. Co z tego że będę miał 400Mbps na 200m od nadajnika jak za chwilę odejdę o 100m i moc sygnału poleci w dół w tempie geometrycznym?
Co z zapomnianymi niższymi pasmami, 800 900 Mhz ?
Dlatego taki internet mobilny LTE jest lepszym wyborem nawet z tymi 10 czy 14 mb/s niż 2czy 3 mb/s w sieci TP.
Sam mam LTE od plusa pakiet 110gb za połowe ceny bo to druga umowa w plusie . Płace za to 44 zł .
download 27/45/69 mb/s . Oglądanie filmów we full hd czy 4k nie jest problemem.
Gram w Black Ops 3 , STWB2 w multi. Ping od 35 do 70 ms. zależy jaki dzień/tydzień.
Na dachu antena Mimo LTE z kablem 10 metrów do routera Huawei B593 . BTS mam u siebie jakieś 900m ale skierowałem antene na 15 km dalej
Ale to każdy wybiera dla siebie tam gdzie mieszka i co mu pasuje.
Pozdrawiam
http://pl.tinypic.com/r/34sldgj/9