Proces uruchamiania serwera NAS nie różni się znacząco od sposobów znanych z konstrukcji innych producentów. A nawet jest o wiele łatwiejszy. Możemy go przeprowadzić na dwa sposoby - przy użyciu przeglądarki internetowej wpisując adres IP wyświetlany na ekranie LCD lub też przy użyciu zewnętrznej aplikacji Iomega Storage Manager dostępnej dla systemów Windows oraz Mac OS X oraz Linux. Niezbędną aplikację możemy pobrać z witryny www.iomegasetup.com . Aplikacja jest dość prostym narzędziem pozwalającym na wyszukanie serwerów Iomega w sieci oraz zarządzanie nimi. Pozwala również na wyświetlenie udziałów sieciowych i zamapowanie ich w systemie a także skonfigurowanie i instalację na komputerze serwera TwonkyMedia. Serwer TwonkyMedia to rozwiązanie DLNA i jest komponentem opcjonalnym.
Dodatkowo w przypadku systemów Microsoft Windows możemy zainstalować aplikacje Iomega Quik Protect. Jest to narzędzie ułatwiające tworzenie kopii zapasowych danych komputera na serwerze NAS.
Z kolei konfigurowanie serwera poprzez przeglądarkę sprowadza się do wpisania adresu IP. Logowanie następuje bez uwierzytelniania. Należy zabezpieczyć serwer NAS w panelu zarządzania użytkownikami. Pojawia się dość prosty interfejs z najważniejszymi informacjami o systemie a także propozycjach konfiguracji podstawowych parametrów. System konfiguracji to narzędzie oparte o linuxa i noszące nazwę LifeLine. W chwili opracowywania tekstu najnowszą wersją była kompilacja oznaczona numerem 3.3.4.29754.
Jeśli mówimy o intuicyjności oprogramowania systemów sieciowych to Iomega jest jednym z moich faworytów. Po pierwsze system komunikuje się z nami w języku polskim, po drugie posiada bardzo rozbudowaną pomoc a po trzecie tuż po zalogowaniu nie przytłacza nadmiarem opcji i funkcji. Widać, że producentowi zależy na tym by serwery NAS mając poprzez prosty interfejs nie były tylko elementami sieci korporacyjnych ale na dobre zagościły w domach. Pomaga w tym właśnie intuicyjny system zarządzania. Kolejnym atutem px2-300d są jego wstępne ustawienia konfiguracyjne. Po zalogowaniu mamy do dyspozycji gotowy serwer NAS z macierzą RAID 1 (oprócz, której możemy skonfigurować macierz RAID lub pojedynczy dysk) z predefinowanymi udziałami sieciowymi (Documents, Movies, Music, Pictures, SharedMedia) udostępnionymi dla wszystkich.
Dla początkujących użytkowników jedyną czynnością będzie założenie kont użytkowników i dokonfigurowanie uprawnień do folderów predefiniowanych. W tym momencie możemy śmiało stwierdzić, że konfiguracja serwera może być zakończona. Oczywiście ten etap to jedynie podstawy podstaw systemów sieciowej pamięci masowej. By w pełni wykorzystać możliwosći serwera warto przejrzeć wszystkie opcje urządzenia.
Główna zakładka Wspólne zawiera najważniejsze elementy pozwalające na szybką konfigurację urządzenia. Znalazły się tutaj aplety zarządzania użytkownikami, grupami, panel Statusu systemu, konfigurowanie udziałów sieciowych a także tworzenie zadań kopiowania i odnośnik do pomocy technicznej. Bardzo ciekawą opcją jest panel Ustawienia strony głównej. Pozwala on na zdefiniowanie wyglądu panelu WWW i utworzenie strony powitalnej. Po wpisaniu w przeglądarce adresu lub nazwy NAS-a wyświetli się strona wyświetlająca pokaz slajdów. Z jej poziomu możemy uwierzytelnić się na serwerze i uzyskać dostęp do folderów współdzielonych przy użyciu prostej przeglądarki plików pozwalającej na podstawowe operacje dyskowe. Stronę główną możemy również definiować sami poprzez wkopiowanie na serwer odpowiednio przygotowanego pliku z kodem HTML. Dodatkowo na witrynie możemy znaleźć dodatkowe aplikacje pozwalające na wzbogacenie o nowe treści funkcji strony głównej.
Tworząc użytkowników serwera mamy do dyspozycji bardzo prostą formatkę, w której uzupełniamy najważniejsze dane dotyczące kont. Każdemu z użytkowników możemy dodatkowo przydzielić rolę Administratora, dodać osobisty folder (Dodaj chroniony udział dla tego użytkownika) oraz przydzielić limit miejsca na dane. Zaraz po utworzeniu konta z panelu Użytkownicy możemy uzupełnić uprawnienia do określonych folderów w zakresie: odczyt, odczyt/zapis, brak dostępu.
Serwer współpracuje także z usługą katalogową Active Directory. Możliwe jest importowanie użytkowników i grup z serwera AD.
W przypadku bardzo rozbudowanej sieci lokalnej warto podczas konfiguracji użytkowników ustalić również Grupy. Ich logiczny podział pozwoli na sprawne zarządzanie dostępem do folderów współdzielonych oraz przyznawaniu uprawnień niemal jednym kliknięciem.