Jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach LG?
Telewizory

Jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach LG?

przeczytasz w 4 min.

Telewizory nieustannie ewoluują, bo producenci wyposażają je w coraz nowsze rozwiązania techniczne. Po funkcjach Smart, 4K, HDR, „ostatnich hitem” jest sztuczna inteligencja. Sprawdzamy, jak SI działa w praktyce w telewizorach LG na rok 2018.

Na początek proponuję garść cytatów zaczerpniętych z wybranych w informacji prasowych firmy LG:

„[...] Sztuczna inteligencja nie jest innowacją samą dla siebie, ale [...] innowacją dla lepszego życia.”

„Celem firmy LG jest zapewnienie użytkownikom jak największych korzyści ze sztucznej inteligencji, niezależnie od tego, jakie urządzenie lub rozwiązanie wybiorą.”

„W najnowszych telewizorach LG OLED AI TV wykorzystano natomiast nowatorską metodę wykorzystania sztucznej inteligencji do oglądania telewizji. Pozwala to kontrolować urządzenie, komunikując się w naturalny sposób za pomocą poleceń głosowych w języku polskim, wyszukiwać interesujące treści, sterować ustawieniami obrazu, a nawet zapytać o pogodę.”

A jak to działa w praktyce? W testach wykorzystałem, w różnym stopniu, następujące telewizory LG:

W dość dużym uogólnieniu, sterowanie głosem można wykorzystywać do dwóch głównych celów:

  1. włączania / wyłączania określonych funkcji telewizora (moduł ThinQ telewizora LG nazywa to „Użyj funkcji telewizora”),

  2. wyszukiwania potrzebnych nam informacji (w nomenklaturze LG: „Wyszukaj na telewizorze”).

W związku z tym przeprowadziłem kilkanaście testów takich funkcji jak:

  1. regulacja głośności,
  2. zmiana kanału,
  3. zmiana trybu obrazu,
  4. zmiana jasności obrazu,
  5. zmiana ustawień obrazu i dźwięku,
  6. wyszukiwanie różnych informacji,
  7. wyłączanie telewizora głosem.

Zanim przejdę do opisu poszczególnych przypadków, przypomnę tylko jak korzystamy z funkcji sterowania głosowego:

  • bierzemy do ręki pilot zdalnego sterowania,
  • wciskamy przycisk mikrofonu (na ekranie pojawia się czarny pasek z napisami),

  • trzymając wciśnięty przycisk, wypowiadamy polecenie głosowe do mikrofonu,
  • na ekranie pojawia się odpowiedź.

Oto kilka przykładów:

Regulacja głośności

Głośność możemy regulować za pomocą poleceń:

  • głośniej/ciszej, albo
  • zwiększ/zmniejsz głośność

Za każdym razem telewizor dokonuje zmiany o 3 jednostki, co znaczy, że jeśli poziom głośności był ustawiony na 15, to po ściszeniu będzie 12.

Możemy też całkowicie wyłączyć głos poleceniami:

  • wycisz, lub
  • wyłącz głos

Jeżeli przy już wyłączonym głosie, powtórzymy polecenie „wycisz” lub „wyłącz głos”, telewizor wyświetli komunikat:

„Dźwięk telewizora jest już wyłączony”

Chciałoby się rzec: „mądry telewizor, mądry”.

Zmiana kanału

Tu sytuacja jest podobna - mamy kilka możliwości:

  • kanał w górę/ kanał w dół
  • kanał do góry / kanał do dołu

Telewizor bez problemu i szybko przełącza na żądany kanał. Alternatywnie, jeśli znamy numer kanału, to możemy powiedzieć:

...a telewizor przełączy się na kanał 101:

Chciałoby się rzec: „klawo jak cholera Egon!”.

Zmiana trybu obrazu

Powiedziałem:

...a telewizor szybko i bez problemu przełączył mnie na tryb „kino”. Podobnie było z trybem „gra”:

Jednakże gdy chciałem włączyć najbardziej zaawansowany tryb obrazu „technicolor”...

...telewizor pokazał:

Dlaczego przełączył mnie na YouTube’a? Trudno powiedzieć, bo polecenie rozpoznał poprawnie, co widać na ekranie. Podobnie, próba doprecyzowania polecenia, tj. „przełącz na tryb technicolor ekspercki” również zakończyła się przełączeniem na YouTube’a.

Zmiana jasności obrazu

Tu wszystko działało bezproblemowo. Mówimy:

...albo po prostu:

...a telewizor posłusznie ściemnia obraz:

„Jeden poziom” oznacza tu po prostu „10”. Jeżeli chcemy obraz ściemnić bardziej, możemy polecenie powtórzyć. Alternatywnie, korzystając z tego, że suwak jasności pozostaje przez kilka sekund na ekranie, można chwycić pilota i dopasować jasność ręcznie.

Przyznam, że z tej akurat funkcji korzystałem dość często.

Zmiana ustawień obrazu

Z tych ustawień korzystam bardzo często, na przykład lubię „grzebać” w ustawieniach układu TruMotion, aby dopasować płynność ruchu do własnych upodobań. Oto jak na próbę zmiany ustawień układu TruMotion zareagował testowany „eldżik”:

Telewizor rozpoznał polecenie w zasadzie poprawnie, ale nie przeniósł mnie do ustawień opcji „TruMotion”, lecz wyświetlił propozycje z YouTube’a. Podobnie zakończyła się próba wejścia o szczebel wyżej w menu, tj. w „opcje obrazu” ...

...czy „sterowanie w trybie eksperta”:

Jak widać, przy trudniejszych pytaniach telewizor włącza „wszechwiedzącego” YouTube’a (jak powiedziałby operator sonaru z filmu „Polowanie na Czerwony Październik” - biegnie do mamusi ["runs to mama"], czyli w tym przypadku ... YouTube’a). Na szczęście do "ustawień obrazu" telewizor wchodzi bardzo szybko ...

...a jak już w nich będziemy, możemy przejąć pałeczkę ... tj. pilota i resztę zrobić ręcznie. W sumie, korzystając z rozpoznawania głosu, zaoszczędzamy sporo czasu niż gdybyśmy do „TruMotion” musieli wchodzić ręcznie.

Wyszukiwanie informacji: prognoza pogody

W tej kategorii było dobrze, choć jako odpowiedź na pytanie „jaka jest dziś pogoda”, telewizor podsuwa informacje z YouTube’a.

Dopiero po doprecyzowaniu „jaka jest pogoda w Warszawa” otrzymujemy:

Poprawne rezultaty otrzymałem również gdy zapytałem o pogodę w takich miastach jak Londyn, czy Tokio.

Wyszukiwanie informacji: prośba o polecenie filmu

Na moją prośbę „poleć mi komedię”...

...telewizor odpowiedział:

Hmm, nie oglądałem żadnego z tych filmów (za co telewizorowi należy się plus - bo poleca rzeczy nowe, a nie odgrzewane kotlety!), ale dlaczego jest tu tyle filmów dla dzieci? No dobrze, wiadomo, że faceci to „duże dzieci”, ale czy „Lucifer” lub „Orange Is The New Black” to na pewno komedie? No cóż, muszę je w końcu obejrzeć aby wyrobić sobie własne zdanie.

Wyszukiwanie informacji: kursy walut

Tu było bardzo dobrze, bo telewizor od razu trafił w sedno, choć pierwszym wyborem był znowu... YouTube:

Zwracam uwagę, że choć YouTube jest niemal zawsze pierwszym wyborem, po prawej stronie nagłówka mamy napis „Sieć WWW”. Jeżeli w niego klikniemy, przejdziemy do przeglądarki i będziemy mogli z jej poziomu kontynuować przeszukiwanie sieci, co jest znacznie wygodniejsze i daje lepsze rezultaty. Tak też zrobiłem.

Wyszukiwanie informacji: surfowanie po internecie

Postanowiłem wejść na kilka stron internetowych za pomocą głosu. Za cel obrałem sobie te statystycznie najbardziej popularne. Rezultat? Onet.pl, wp.pl, gazeta.pl, google.pl - bez problemu.

Trochę inaczej było z... benchmarkiem. W odpowiedzi na moje, wydane z poziomu przeglądarki internetowej, polecenie „przejdź na benchmark.pl” telewizor pokazał rekomendowane materiały Benchmarka, ale z... kanału na YouTube’ie.

Wyłączanie telewizora

Za pomocą polecenia głosowego możemy także wyłączyć telewizor. I to niekoniecznie od razu (w tym celu znacznie prościej jest nacisnąć czerwony przycisk ma „magicznym pilocie”). Można na przykład powiedzieć: „wyłącz telewizor za pół godziny”, a eldżik posłusznie wykona polecenie.

Podsumowanie

Sterowanie telewizorem za pomocą głosu i to w języku polskim stanowi jedną z cech, które wyróżniają LG na tle konkurencji. Wydaje się, że koreański producent podchodzi do sprawy poważnie, a nawet ambicjonalnie, o czym świadczy otwarcie ośrodka badań nad SI, intensywny marketing, czy też takie wypowiedzi przedstawicieli firmy, jak np. ta poniżej:

„Sztuczna inteligencja ostatecznie wpłynie na życie każdego z nas, powodując zmiany stylu życia, sposobów wykonywania pracy oraz spędzania wolnego czasu. Pierwsze zastosowania sztucznej inteligencji w urządzeniach podłączonych do Internetu torują drogę technologiom, które w przyszłości staną się fundamentem inteligentnych miast, domów, firm i urządzeń – zapewniających możliwości, o których nikt nawet nie marzył.”

Choć to dopiero początek, a jak wiadomo początki nie zawsze są łatwe, wprowadzenie uczącego się sterowania głosowego do telewizorów LG to dobry krok w stronę tego nowego, wspaniałego świata wspomnianego w cytacie. A jak będzie naprawdę za kilka lat? Pożyjemy, zobaczymy. LG z pewnością będzie rozwijać możliwości swoich telewizorów, w związku z czym ciekawi mnie niezmiernie, jakie zmiany i nowe funkcje przyniesie druga generacja inteligentnych telewizorów.

Na koniec jeszcze jedno pytanie: czy opisane usługi działają wtedy, gdy telewizor nie jest podłączony do internetu? I tak, i nie. Funkcje sterowania telewizorem (głośniej, ciszej, jasność itd.) działają bez problemu, natomiast wyszukiwanie informacji, z oczywistych względów, już nie.

Więcej informacji o telewizorze LG OLED 55B8PLA na stronie producenta.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Qpers
    7
    To tak bezproduktywne, że aż durne... Przecież 10x szybciej zrobię coś wduszając przycisk na pilocie, niż włączając jakieś idiotyczne sterowanie głosowe i rozmawiając z nim...
    • avatar
      marcadir
      2
      W tej całej SI brakuje mi jednej funkcji "znajdź pilot" lub "gdzie jest pilot" :-)
      • avatar
        marcinDJ
        2
        Drogi autorze artykułu, powinieneś wiedzieć, że z SI to nie ma NIC wspólnego. To o czym piszesz, i jakich słów używają marketingowcy LG to jedno, ale jasne sprzeciwienie się takiego nazewnictwa w stosunku do zwykłego programu sterowania głosem powinno się pojawić na takim portalu jak ten... Chyba, żę artykuł jest sponsorowany, bo nie wierzę by był pisany przez kogoś z ulicy. A może to tylko niedopatrzenie autora?
        Tak czy inaczej, ze szcztuczną inteligencją nie ma to NIC wspólnego.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Sztuczna inteligencja ha ha ha. - "Dobry PR sztucznej inteligencji

          Ale co z tymi wszystkimi algorytmami, o których słyszymy? Czy to nie SI? Cóż, nie bardzo. Słownikowa definicja algorytmu to „proces lub zestaw reguł, których należy przestrzegać w obliczeniach lub innych operacjach rozwiązywania problemów”.

          Innymi słowy, algorytm jest po prostu fantazyjną nazwą dla logiki programu komputerowego. To tylko odzwierciedlenie intencji programisty. Pomimo całej wrzawy wokół „Sturm und Drang” w kwestii komputerów zastępujących ludzi nie ma najmniejszych oznak, że jakikolwiek program komputerowy stworzył lub kiedykolwiek stworzy coś oryginalnego."
          • avatar
            JusTQL
            1
            po co ściszać głosowo skoro i tak musisz wziąć pilot do ręki by nacisnąć przycisk by TV słuchał? To samo z przełączaniem programów?
            • avatar
              JusTQL
              1
              po co ściszać głosowo skoro i tak musisz wziąć pilot do ręki by nacisnąć przycisk by TV słuchał? To samo z przełączaniem programów?
              • avatar
                tuna007
                0
                sztuczna intel dziala w ten sposob ze tv mowi ci na kogo masz glosowac w nast wyborach
                • avatar
                  zielony888
                  0
                  Podejście do sterowania głosem już było przynajmniej jedno.
                  Najlepiej sprawdza się tak jak Philips to rozwiązał.
                  Rozpoznawanie mowy w google tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z wprowadzaniem tekstu. I to wystarczy.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login