Bloki wodne
Przykład bloku wodnego typu Full Cover - jego podstawa została wykonana z miedzi, natomiast top z pleksi
Choć produkcja bloków wodnych nie jest zbyt skomplikowana, to z pewnością zalicza się do całkiem interesujących i może wywołać spore zainteresowanie – wszystko za sprawą efektownej pracy obrabiarek CNC, na które niektórzy (w tym także ja) mogą patrzeć godzinami :D
Pierwszym etapem jest jego zaprojektowanie w programie graficznym 3D (często pod kątem określonej podstawki pod procesor, karty graficznej lub płyty głównej) oraz przesłanie gotowego projektu do obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control), która automatycznie wycina z bryły aluminium lub miedzi pożądany kształt – w tym przypadku np. podstawy bloku wodnego.
Następnie ze stalowej blachy wycinany jest top bloku wodnego – najczęściej z pomocą przychodzi tutaj wycinarka laserowa bądź plazmowa, która również umieszcza oznaczenie bloku i logo producenta.
Na koniec obydwa elementy są łączone (często ręcznie), dodawane są złączki i elementy montażowe, a całość jest sprawdzana pod kątem szczelności.
Kontenery na ciekły azot
2-częściowy kontener na ciekły azot - jego podstawa została wykonana z miedzi, natomiast nasada z aluminium
Prawie na identycznej zasadzie odbywa się produkcja kontenerów (potów) na ciekły azot lub suchy lód, które wykorzystywane są podczas ekstremalnego podkręcania podzespołów komputerowych.
Całość jest jednak jeszcze prostsza, gdyż na ogół składają się one tylko z jednej lub dwóch brył - w tym przypadku aluminium i/lub miedzi. Oczywiście trzeba jeszcze stworzyć zestawy montażowe, ale i to dla obrabiarki CNC nie jest problemem.
Komentarze
46Dla tych co się nie doedukowali w tej dziedzinie, polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=eycOPMnDjPk
Laicy tutaj nie zaglądają, a nawet jeśli to reszta użytkowników ich nakieruje i wytłumaczy czy pomoże jeżeli tylko potrafią pytać.
Z tego co mi się udało zauważyć oprócz mojego OCZ Vertexa 4 w pudełku to to że:
- dyski SSD testują ATTO Disk Benchmark
- pamięci RAM Memtestem 86+
Zastanawia mnie teraz tylko dlaczego taki Intel nie może polerować powierzchni proca na lustro, tak jak ta maszyna poleruje blok do LN2... :/ (oraz jak to zrobić domowymi sposobami)
Byłbym mega szczęśliwy jakbym zobaczył filmik, taki jak ten o procesorze Intel Haswell pokazujący na schemacie (animacji) co się dzieje z procesorem po podkręceniu oraz zwiększeniu napięcia :)
http://www.youtube.com/watch?v=y9CFCZwtxM0
amen.
http://www.youtube.com/watch?v=76Ck5X8pErE
Trudno nazwać to cnc. To park maszyn, każda maszyna wyspecjalizowana do danego zadania, wszystko robi się na linii. Tak wygląda produkcjia.
Przez CNC rozumiem robota, który dobiera zadania w dużym zakresie. Wymienia wiertła, frezy itd., a nie urządzenie które wierci 4 dziury, podaje dalej na linii na frezarkę do wycięcia, na prasę, itd. To już nie pojedyncze urządzenie CNC, tylko park maszyn.
Odnośnie płyt Fujitsu, to w firmie mam dość dużo PC tego producenta i powiem tylko tyle, że po ok 4latach kondensatory przy pamięciach ram ulegają awarii. I nie ma tu znaczenia jaki model płyty czy też rok produkcji. Ale to tylko taka mała dygresja ;)
Tak, tylko HP nie są wprasowane w podstawę aluminium byle jak, byle gdzie. Są wprasowane w wyfrezowane otwory przyciętego i wygładzonego bloku aluminium. Czym? CNC :)
"Weź sobie plastelinę i monetę, odciśnij i zobacz jak się to robi."
*odciśnij* mi finy fikuśnych radiatorów ;) Tzn. zrób taką formę do odlewu. Właśnie. nie można. Przykład filmiku z chłodnicą samochodową był lekkko z d*** choćby dlatego, że ta maszynka na początku co wycinała żeberka to też CNC ;)
CNC to coś co po wgraniu projektu zrobi blok silnika, a po wgraniu innego kopertę zegarka."
Nie, tak myślą ludzie bez większego zagłębienia w te tematy. CNC to maszyna sterowana numerycznie i nic poza tym. Przykładem niech będzie maszyna do takiej śmiesznej rzeczy jak nakładania uszczelek na detale plastikowe. Każdy detal inny kształt. Każdy detal inne prawidła. Każdy detal inny program do maszyny. Ruchy robota dla każdego detalu inne, ramię robota kontrolowane przez kontroler numeryczny. Nie zrobi to bloku wodnego, bo nie ma ten robot ani frezu, ani wiertła (ale jak ktoś by się uparł mógłby mieć) - natomiast jest to tak czy inaczej CNC.