Jakiego przyśpieszenie renderowania filmu wideo można spodziewać się stosując szybszy CPU, RAM lub GPU?
Moc dzisiejszych komputerów domowych pozwala praktycznie każdemu zająć się amatorskim, bądź półprofesjonalnym montażem wideo. Entuzjastów nie brakuje, jednak gdy tylko zaczniemy rozgryzać tematykę w sposób bardziej zaawansowany i wyjdziemy poza poziom wrzucania na You Tube filmów z wakacji, coraz mocniej zaczną nam doskwierać ograniczenia sprzętowe. Do nagrywania w wysokiej jakości nie potrzebujemy już profesjonalnych kamer. Nowoczesne smartfony umożliwiają nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), a nawet Ultra HD / 4K (3840 x 2160). Montaż, obróbka i renderowanie takiego materiału może sprawić kłopot nawet wydajnym maszynom.
Przykładowy film 4K składający się z czterech obrazów Full HD - komfortowy montaż takiego materiału wymaga odpowiedniego sprzętu
Pierwsze skrzypce w procesie obróbki materiału wideo zajmuje oczywiście procesor. To od jego wydajności zależy jak sprawnie komputer będzie radził sobie z montażem oraz ile czasu będzie trwało przygotowanie finalnego materiału. W takich zastosowaniach liczy się brutalna moc procesora, im więcej rdzeni tym lepiej. Najszybsze procesory na rynku konsumenckim to Intel Ivy Bridge-E. Wyposażone w sześć rdzeni i dwanaście wątków stanowią obiekt marzeń amatorów wideo. Wiele osób zajmuje się jednak zastosowaniami wideo amatorsko i półprofesjonalnie, a zakup najszybszych procesorów, których cena dochodzi do 4 tysięcy złotych to dla nich abstrakcja. Poszukajmy więc alternatywnych - i co najważniejsze tańszych - sposobów na przyśpieszenie renderowania wideo. Oczywiście nie należy zapominać o pozostałych czynnikach które wpłyną pozytywnie na sam proces montażu i finalnego renderingu - takich jak ilość pamięci RAM (im więcej tym lepiej - nie ma limitów), czy też dyski o szybkim odczycie i zapisie sekwencyjnym (odpowiednie modele SSD, czy też klasyczne dyski połączone w matrycę RAID0).
Dziś zajęliśmy się procesem finalnego renderowania - czyli przygotowywania ostatecznej wersji pliku wideo gotowego filmu. Proces ten jest czasochłonny i nawet przy użyciu nowoczesnych procesorów potrafi ciągnąć się godzinami. Sprawdziliśmy jak można przyśpieszyć ten proces stosując (lub podkręcając) szybszy procesor, wyżej taktowną pamięć RAM, czy zaprzęgając do pracy kartę graficzną (akceleracja GPU).