Wymiana dysku HDD na SSD - jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać? Sprawdzamy to na przykładzie modelu Plextor M6V 256GB.
Niegdyś dyski SSD były horrendalnie drogie i tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na takie usprawnienie komputera. Czasy te na szczęście minęły, bo ceny nośników zdążyły spaść do tak niskiego poziomu, że obecnie nie są one niczym nadzwyczajnym i mogą sobie na nie pozwolić nawet mniej zamożni klienci – zwłaszcza na modele o pojemności 120 - 128 GB. Bardzo dużą popularnością cieszą się także modele 240 - 256 GB.
Dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD?
No dobrze, ale dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD? Wszystko sprowadza się do zasady działania SSD – talerze magnetyczne zastąpiono tutaj pamięciami półprzewodnikowymi, które zapewniają dużo wyższą wydajność i znacznie krótszy czas dostępu do danych. W efekcie możemy liczyć na lepszy komfort pracy z komputerem, a także szybsze uruchamianie systemu i aplikacji (w tym także gier).
Dyski SSD przy okazji oferują mniejszy pobór energii elektrycznej i są odporne na wstrząsy, a dodatkowym atutem jest nierzadko mniejszy rozmiar i waga. Cechy te dają konkretną przewagę w urządzeniach mobilnych, gdzie oprócz wydajności liczy się właśnie mobilność i jak najdłuższy czas pracy na wbudowanej baterii.
Nośniki SSD nie są idealne... jeszcze
Obecnie największą wadą dysków półprzewodnikowych jest stosunek ceny do pojemności oraz sama pojemność, gdzie przegrywają z tradycyjnymi dyskami talerzowymi (HDD) – charakteryzującymi się wyższą pojemnością i niższym kosztem po przeliczeniu na GB. Branża jednak stale się rozwija, więc w perspektywie kilku lat możemy spodziewać się napędów SSD dorównujących lub nawet przewyższających pojemnością dyski HDD. Ceny z roku na rok też są coraz niższe i prognozuje się nawet zrównanie ich z dyskami HDD.
Tak przynajmniej wygląda teoria, ale postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce na przykładzie niedrogiego modelu Plextor M6V o pojemności 256 GB.
Na kolejnych stronach pokażemy, jak wymienić w komputerze dysk HDD na SSD oraz sprawdzimy na jaki wzrost wydajności możemy liczyć – również dzięki zastosowaniu autorskiej technologii PlexTurbo 3.0. Poradnik ten kierujemy do mniej doświadczonych czytelników - nie każdy jest takim sprzętowym wymiataczem, jak starzy wyjadacze benchmark.pl ;-).