Jeśli Twój telefon Huawei lub Honor wciąż nie dostał aktualizacji do nowego Androida mamy łatwe rozwiązanie tego problemu. Wymuś, jeśli nie chce sam!
Jak wymusić aktualizację smartfonów Huawei oraz Honor - poradnik
- zobacz również: Jak zaktualizować system Android?
Jednym z największych problemów smartfonów z Androidem jest tempo w jakim są aktualizowane. Zazwyczaj na nową wersję systemu trzeba czekać długimi miesiącami, a gdy zostanie ona wypuszczona często okazuje się, że nasz smartfon jej nie wykrywa. Z taką sytuacją spotkałem się w przypadku naszego redakcyjnego Honora 8, który od ponad pół roku nie „widział” jakichkolwiek aktualizacji, choć były one na niego dostępne. Po licznych bojach z czyszczeniem pamięci cache oraz z innymi trikami z odsieczą przybyła aplikacja Firmware Finder, która pozwoliła wymusić zainstalowanie aktualizacji na tym smartfonie.
W tym poradniku opisze w jaki sposób przy jej pomocy można w smartfonach Huawei oraz Honor wymusić aktualizację, tak by pojawiła się ona w ustawieniach systemu. Metodę tę testowałem nie tylko na Honorze 8 lecz również na Huawei Mate 9, Huawei P9 Lite oraz Honor 5X. Procedura ta nie należy do skomplikowanych i co ważne nie utracimy przez nią gwarancji. Szansa zepsucia smartfona jest również praktycznie bliska zeru. Pamiętajcie jednak, że całą procedurę wykonujecie na własne ryzyko.
Czego potrzebujemy?
- Smartfon Huawei lub Honor z naładowaną baterią
- Darmowa aplikacja Firmware Finder do pobrania ze Sklepu Play (link do pobrania).
- Sieć Wi-Fi, do której możemy podłączyć smartfona
Wchodzimy do Sklepu Play i pobieramy na smartfona aplikację Firmware Finder. Po jej ściągnięciu otwieramy ją i przyznajemy jej niezbędne uprawnienia.
W kolejnym kroku „wyciągamy” z lewej krawędzi ekranu menu i wybieramy w nim pozycję „SETTINGS”.
Po przejściu do ustawień zaznaczamy opcję „Use proxy for install”.
Po wybraniu jej aplikacja powinna nas poprosić o ściągnięcie dodatku „Huawei Firmware Finder Proxy”. Klikamy wtedy na opcję „DOWNLOAD ADDON”, po której rozpocznie się sciąganie aplikacji. Postęp pobierania można śledzić w powiadomieniach.
Dodatek instalujemy poprzez dotknięcie powiadomienia potwierdzającego jego ściągnięcie. Alternatywnie możemy go poszukać w folderze z pobranymi plikami w domyślnej przeglądarce pamięci od Huawei pod nazwą „Pliki” lub przy użyciu aplikacji pokroju ES File Explorer lub Astro File Explorer.
Gdy w ustawieniach bezpieczeństwa mamy wyłączoną opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł, smartfon zapyta się czy chcemy ją włączyć. Jest to niezbędne do ukończenia procesu instalacji dodatku. Aby tego dokonać wchodzimy w opcję „Ustawienia”, która pojawi się wraz z komunikatem o zablokowanej możliwości instalacji programów spoza Sklepu Play.
Po kliknięciu w nią zostaniemy od razu przekierowani do zakładki „Zabezpieczenia”, w której musimy zaznaczyć opcję „Nieznane źródła”. Gdy ją włączymy możemy wrócić do okna instalacji kilkukrotnym wciśnięciem przycisku „wstecz”.
Po zainstalowaniu dodatku „Firmware Finder Proxy” wchodzimy do ustawień sieci Wi-Fi. Przytrzymujemy klika sekund palec na sieci, do której jesteśmy aktualnie podłączeni, aż do momentu gdy pojawi się menu kontekstowe. Po jego rozwinięciu wybieramy w nim opcję „Modyfikuj sieć”
W ustawieniach sieci wybieramy pozycję „Pokaż opcje zaawansowane”, a następnie w okienku „Ustawienia serwera proxy” wybieramy pozycję „Ręcznie”.
W kolejnym kroku w pole „Nazwa hosta serwera proxy” wpisujemy „localhost”, a za numer portu serwera proxy wpisujemy „8080”. Wprowadzone zmiany zapisujemy.
Po modyfikacji ustawień sieci Wi-Fi wracamy do aplikacji „Firmware Finder”. Po jej otwarciu klikamy na ikonkę znajdującą się w prawym, dolnym rogu ekranu, która odświeża listę dostępnych na naszego smartfona romów. Po chwili powinny się ukazać wszystkie pełne systemy oraz aktualizacje dostępne na serwerach Huawei. Klikamy na interesujący nas plik i wybieramy opcję „Send Firmware To Updater”
Gdy wykonamy tę czynność przechodzimy do ustawień telefonu i szukamy w nich pozycji „Aktualizacja systemu”. Wybieramy ją, a naszym oczom powinna ukazać się dostępna aktualizacja, którą wcześniej wybraliśmy.
Po rozpoczęciu pobierania warto wrócić do ustawień sieci Wi-Fi i przywrócić jej konfigurację do początkowych wartości, aby uniknąć błędów związanych z połączeniem sieciowym.
Co zrobić gdy aktualizacja nie chce się zainstalować?
Często po pobraniu aktualizacji okazuje się, że jej uwierzytelnienie nie powiodło się i nie można jej zainstalować. Może to oznaczać, że wybrana paczka z aktualizacją nie jest przeznaczona dla wersji systemu aktualnie zainstalowanej na smartfonie.
Problem ten można rozwiązać 3 sposobami:
- Sukcesywna instalacja wszystkich aktualizacji jakie dzielą obecnie zainstalowaną wersję systemu od docelowej, zaczynając od najstarszej, kończąc na najnowszej.
- Wybranie w Firmware Finder jedynie plików oznaczonych jako „FullOTA-MF-PV” lub „FullOTA-MF”. Są to pełne systemy, które w przeciwieństwie do cząstkowych aktualizacji OTA z reguły wymagają tego jaka wersja systemu musi być aktualnie zainstalowana na smartfonie.
- Po pojawieniu się aktualizacji wybranie opcji „Pobierz ostatni pełny pakiet” znajdującej się w ukrytym menu, które rozwija się po wciśnięciu trzech kropek umieszczonych w prawym górnym rogu ekranu.
Może się jednak zdarzyć, że błędy w trakcie instalacji wciąż będą powracały niezależnie od stosowanych metod. Może oznaczać to, że Huawei zablokował możliwość aktualizacji tego egzemplarza do wersji systemu, którą chcemy zainstalować lub taka możliwość została zablokowana przez operatora, u którego telefon został zakupiony.
Komentarze
26"Jednym z największych problemów smartfonów z Androidem jest tępo ..." ????
Co było TĘPE ? Nóż ? Bo smartfon z nazwy już nie jest tępy.
A może chodziło o TEMPO ??????
Czy ta aplikacja byłaby w stanie wymusić aktualizację, której telefon standardowo nie ma mieć?
np. Honor 7 do androida 7.0
Czy ta aplikacja byłaby w stanie wymusić aktualizację, której telefon standardowo nie ma mieć?
np. Honor 7 do androida 7.0
Przycisk "Połącz" nie jest aktywny?
Mi pobiera aktualizację do 70 % po czym pisze że jest problem z siecią, przełaczam na normalne wifi bez proxy, pobiera do końca, i przy aktualizacji wyskakuje wykrzyknik i błąd. Czy coś robie nie tak?