Jednoosobowa działalność usługowa lub produkcyjna
Firma jednoosobowa, która paragony fiskalne wystawiać będzie sporadycznie, a ich liczba raczej nie przekroczy kilku sztuk dziennie, obsłuży się prostą kasą fiskalną o niewielkich gabarytach. Jeśli sprzedaż będzie dokonywana u klienta może pokusić się o lekką i wytrzymałą kasę mobilną.
Producenci, warsztaty samochodowe czy piekarnie powinny zwrócić uwagę, czy dany model posiada możliwość zakupu wyposażenia dodatkowego, jak pokrowiec czy ochrona klawiatury. Warto też pamiętać, że nawet małe kasy dają możliwość połączenia online z komputerem oraz tworzenia elektronicznej kopii paragonu, co w przypadku zapowiadanego wprowadzenia archiwizacji e-kopii online pozwoli uniknąć wymiany kasy na nową.
Kasy fiskalne najmniejszych rozmiarów najczęściej wyposażone są interfejs komunikacyjny RS-232, który pozwala na połączenie ich z komputerem, skanerem kodów kreskowych i wagą. Należy zwrócić uwagę na typ gniazda (RJ-12, RJ-45 lub DB-9) i zaopatrzyć się w kable o odpowiednich końcówkach. W tej klasie urządzeń praktycznie nie występuje możliwość połączenia ethernetowego, PS2 czy Bluetooth. Niektóre kasy mają dwa gniazda komunikacyjne RS-232, pozostałe – tylko jedno.
O wygodzie użytkowania kasy fiskalnej w dużym stopniu decyduje mechanizm drukowania paragonów. Najszybsze kasy pozwalają drukować z prędkością 7,5 linii na sekundę, a 10-13 jest najczęściej spotykaną prędkością wśród kas małych, gdzie ilość znaków w linii zazwyczaj nie przekracza 20 znaków. Urządzenia te korzystają z taśmy o szerokości 28mm o długości od 18 do 30 metrów. Jednak wśród małych kas fiskalnych można znaleźć i takie, w których taśma ma szerokość 57mm a ilość znaków na paragonie to max 40 znaków.