Pamięć RAM

DDR2: 533, 667 czy 800? - Athlon 64 X2

przeczytasz w 1 min.

W przypadku procesora dwurdzeniowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tu od razu widać przyrost wydajności DDR2 w stosunku do starszej platformy Socket 939. Podczas gdy na platformie z jednordzeniowym CPU w najlepszym przypadku wynosił on 9% i średnio ~6%, to dla Athlona 64 X2 można już mówić o maksymalnym zysku rzędu 65% i średnim 30%. Oczywiście związane jest to ściśle z faktem, że z pamięci korzystają niejako dwa procesory.





Jeśli planujecie zakup nowej platformy AM2 z procesorem X2, to wyposażenie jej w najmocniejsze pamięci DDR2-800 będzie jak najbardziej uzasadnione. Możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że to w zasadzie tylko X2 będzie czerpać korzyści z nowego kontrolera do obsługi pamięci DDR2.

Ale powiedzmy też sobie szczerze, ogólny wzrost wydajności całej platformy AM2 nie jest bynajmniej na tyle wybitny, aby odsyłać na emeryturę dotychczasowego Socket 939.

W dużej mierze odpowiada za to taka sama częstotliwość szyny FSB - 200 MHz, oraz HyperTransport - 1000MHz. Gdy te dwa parametry 'pójdą' w końcu w górę, w temacie wydajności AM z pewnością zrobi się znacznie ciekawiej - co udowodniły nam wyniki z podkręconych systemów.

Na koniec musimy też wspomnieć - co z pewnością wielu z Was nie umknęło - że wyniki które tu otrzymaliśmy, są 'trochę' mniejsze od premierowej, inżynieryjnej platformy z FX'em 62. Skłania to do kolejnego wniosku, że o wydajności pamięci w dużej mierze decy duje także wydajna płyta i moc procesora.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login