Kino domowe czy soundbar?
Audio

Kino domowe czy soundbar?

przeczytasz w 3 min.

Gdy chcemy poprawić kiepski dźwięk z naszego telewizora, stajemy często przed dylematem: kino domowe, czy może jednak soundbar? W niniejszym poradniku argumentujemy mocno za tym drugim rozwiązaniem.

Jeszcze nie tak dawno temu, kiedy płaskie telewizory były stosunkową nowością, świat popularnego domowego audio wyglądał zupełnie inaczej. Gdybyśmy cofnęli się w przeszłość jakieś 10 lat, czyli do roku 2008, i weszli to typowego wielkopowierzchniowego sklepu RTV, moglibyśmy doznać lekkiego szoku. W strefie kina domowego ujrzelibyśmy gąszcz cieniutkich kolumienek oznaczających nic innego jak kompletne zestawy kina domowego. Moglibyśmy zobaczyć na przykład takiego oto Samsunga HT-TX715:

Samsunga HT-TX715

Z kolei po jego prawej stronie mógłby nas kusić konkurencyjny Philips HTS9810:

Philips HTS9810

... a niedaleko od nich można by było się natknąć na rozbudowanego Sony BDV-IT1000:

Sony BDV-IT1000

Te złożone zestawy, składające się z sześciu, a czasem nawet więcej elementów, królowały na rynku oferując klientom kompletne rozwiązania. Inaczej mówiąc, wydając nasze ciężko zarobione pieniądze dostawaliśmy nie tylko głośniki, lecz także odtwarzacz DVD lub Blu-ray oraz komplet kabli połączeniowych z kolorowymi końcówkami znacznie ułatwiającymi proces podłączenia. Niestety, tego typu zestawy, oprócz wielu zalet, miały dwie podstawowe wady: zajmowały wiele miejsca, a ich montaż pomimo zapewnień producentów czasem nie należał do najprostszych. Oto jak ujął to w styczniu 2008 roku jeden z redaktorów, opisując zestaw BDV-IT1000:

„Montaż systemu niestety nie należy do najprostszych, co w gorączce pozakupowej może doprowadzić do frustracji. Trudności sprawia przewleczenie przewodów głośnikowych przez statywy, a konkretnie przez łącznik podstawy z obudową głośników”.

Nic więc dziwnego, że wielu konsumentów szukając jak najprostszych i nieskomplikowanych rozwiązań zaczęło się odwracać od zestawów kina domowego. Co ciekawe, w podjęciu decyzji pomagała im rosnąca oferta coraz mocniej rozpychających się na rynku soundbarów, stanowiących wtedy nowość.

Dziś, po 10 latach, gdy wejdziemy do tego samego wielkopowierzchniowego sklepu stacjonarnego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gęste „plastikowe lasy” kolumienek kina domowego zostały albo wykarczowane, albo znacznie przerzedzone. Na półkach dominują teraz soundbary, podczas gdy ofertę zestawów kina domowego można często policzyć na palcach jednej ręki.

Także sprawdzenie oferty sklepów internetowych potwierdza głębokie zmiany, jakie zaszły na rynku. W jednym z największych krajowych sklepów liczba oferowanych zestawów kina domowego przedstawia się następująco:

zestawy kina domowego

Tego samego dnia, w tym samym sklepie, liczba oferowanych soundbarów jest znacznie większa:

soundbar i speakerbar

Jak to się stało, że oferta soundbarów przewyższa dziś niemal o 70% ofertę zestawów kina domowego? Czy to możliwe, żeby te kiedyś pogardzane i niedoceniane „listwy”, określane przez niektórych złośliwców mianem „pierdzibarów”, rzeczywiście osiągnęły poziom reprodukcji dźwięku zapewniający uznanie konsumentów?

Odpowiedzi na te pytania należy szukać nie tylko w zmianie preferencji konsumentów szukających czegoś prostego i małego, lecz także, a może przede wszystkim, w ogromnym postępie technicznym, jaki nastąpił w „głośnikach w formie listwy”, czyli właśnie w soundbarach.

Przyjrzyjmy się zatem kilku wybranym soundbarom od jednego producenta i zastosowanych w nich rozwiązaniom technicznym.

HW-N400

Niewielki, jednoelementowy soundbar przeznaczony do mniejszych pomieszczeń. Nie zagraci mieszkania i nie zrujnuje budżetu.

HW-N400

Dzięki dobrej jakości przetwornikom i wydajnemu wzmacniaczowi klasy D, N400 zapewni zaskakująco dobre brzmienie, wszędzie tam gdzie dźwięk z telewizora pozostawia wiele do życzenia.

HW-N650

Tradycyjna, dwuelementowa konstrukcja soundbar + subwoofer, ale wyposażona w nowatorskie rozwiązanie o nazwie „Acoustic Beam”.

HW-N650

Dzięki wąskim wiązkom fal dźwiękowych wysyłanych w kierunku bocznych ścian pomieszczenia, N650 jest w stanie zapewnić przestrzenne brzmienie, które do niedawna było zarezerwowane dla rozbudowanych i drogich zestawów kina domowego. N650 zrobi to oczywiście bez komplikacji i plątaniny kabli związanej z tymi zestawami.

HW-MS650 + SWA-W700

Niesamowita kombinacja soundbara i wysokiej klasy subwoofera z obudową zamkniętą, dla tych którzy stawiają na głęboki bas i mocne uderzenie.

HW-MS650

SWA-W700

Dzięki Wi-Fi MS650 umożliwia podłączenie bezprzewodowych głośników tylnych SWA-9000S i stworzenie pełnego zestawu kina domowego.

SWA-9000S

Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla tych, którzy planują późniejszą rozbudowę zestawu, jest możliwość pracy w systemie wielopokojowym („multiroom”).

HW-NW700

Soundbar zaprojektowany z myślą o jednym: o powieszeniu na ścianie i wizualnej harmonizacji z telewizorem.

HW-NW700

NW700 to niezwykle smukły i atrakcyjny design, nowoczesne przetworniki oraz mocny wzmacniacz ‒ wszystko po to, aby nie zakłócać niczym wrażeń słuchowych i wizualnych. A jeżeli wraz z upływem czasu nasz apetyt na nowe, mocniejsze doznania akustyczne powiększy się, możliwość rozbudowy NW700 o nowe elementy (jak. subwoofer czy głośniki efektowe) mamy również zagwarantowaną.

Konkluzja

Jak widać, oferta soundbarów może być zaskakująco bogata i różnorodna. Znajdziemy wśród nich zarówno niewielkie jednoelementowe urządzenia, jak również tradycyjne zestawy soundbar + subwoofer, które można później rozbudować do pełnego zestawu kina domowego. To właśnie ta różnorodność, postawienie na łączność bezprzewodową (Bluetooth i Wi-Fi) oraz możliwość stopniowej rozbudowy, w miarę dostępności środków finansowych, do pełnego zestawu kina domowego, świadczy o wielkiej uniwersalności i praktyczności soundbarów. Nic więc dziwnego, że soundbary zdominowały rynek kosztem zestawów kina domowego. Nie ulega wątpliwości, że w tak bogatej i różnorodnej ofercie każdy użytkownik, nawet ten bardziej wymagający, znajdzie coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung.

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragonik
    18
    Spójrz na tą piękną grafikę gdzie fala dzwiękowa padająca pod kątem prostym do ściany odbija się nagle w całkowicie innym kierunku co jest zaprzeczeniem fizyki.
    • avatar
      dareksz25
      12
      Nie żeby coś ale wg mnie to to co obecnie oferują popularne firmy sprzedające rtv i to co tu zaprezentowano to jest po prosty SHIT. No ja się pytam jak takie cienkie kolumienki mają grać? A tym bardziej osiągać podaną moc??? Za takie 2500 to już można dostać przyzwoity zestaw 5.0 z amplitunerem, a nie taki szajs
      • avatar
        MatiK
        8
        Jeżeli ktoś oczekuje dźwięku wysokiej klasy nie wybierze ani soundbara ani kina domowego, lecz prosty amplituner z kompletem głośników wraz z subwooferem oraz zestawem audysey lub pokrewnym, który pomoże skonfigurować dochodzący do widza dźwięk w zależności od tego gdzie ten siedzi, jak rozmieszczone są głośniki i jaki kształt ma samo pomieszczenie. Rozwiązanie to jest oczywiście droższe, jednak jakość jest nieporównywalnie lepsza nawet w momencie gdy porównamy taki zestaw z dolnej półki z topowym soundbarem. Kina domowe należy na ten moment przemilczeć ponieważ wszystkie oferowane obecnie na rynku są delikatnie mówiąc tandetne i osoby ceniące szeroką scenę, głęboki bas i czysty dźwięk na pewno ich nie wybiorą. Osobiście mam kilka typów soundbarów (nie będę tu robił reklamy), które moim zdaniem grają całkiem znośnie, deklasują kina domowe, wypadają dobrze pod względem stosunku ceny do jakości i zapewniają niezłe efekty dźwięku przestrzennego szczególnie po dokupieniu głośników surround wraz z recieverem. Niestety w momencie gdy mocno zwiększymy głośność żeby osiągnąć efekt kinowy, zastosowane głośniki zarówno w belce jak i subku po prostu nie wyrabiają i zaczynają grać bardzo nieczysto. Podsumowując, jeżeli komuś zależy na jakości wybierze amplituner+zestaw głośników, jeżeli na stosunku ceny do jakości to wybierze soundbara ze średniej lub górnej półki, w pozostałych przypadkach wybierze kino domowe lub soundbara z dolnej półki (które niczym nie różnią się od instalowanych obecnie w telewizorach głośników)...
        • avatar
          losiaczek1
          7
          Z powyższego tekstu wynika następująca konkluzja. Albo masz specjalny pokój do oglądania kwadratowy lub prostokątny bez mebli oczywiście poza miejscem do siedzenia idealnie symetrycznie ustawionym albo musisz skorzystać z kina domowego, które w mniejszym stopniu reaguje na zakłócenia spowodowane meblami.
          • avatar
            Lister
            6
            Jest też trzecia opcja, za mniej niż 500 zeta dla niewymagających ludków, którym do szczęścia brakuje tylko basu. To zestawy 2.1. Dodałem takie coś do mojego soniaczka i na moje drewniane ucho to wystarcza :)
            Przy czym dodane w sensie dosłownym, jako dodatkowe źródło dźwięku do tego co daje fajnie przetworzony algorytmami sonego dźwięk z telewizora - niestety idzie tylko na ich głośniki, na słuchawki idzie dźwięk nieprzetworzony. W sumie daje to ciekawy efekt.
            Gdybym jednak chciał się bawić w prawdziwie dobry dźwięk, pomyślałbym o kinie domowym 7.1, a nie grajbelce.
            • avatar
              olo22
              4
              jaki sundbar?mialem kilka zaden nie ma szans z kolumnami i amplitunerem.i w cale nie musi to byc zestaw z kilku kolumn jak sie nie ma miejsca.
              • avatar
                djgromo
                3
                Żadnego z tych zestawów nie nazwałbym zestawem kina domowego.
                • avatar
                  vincentlaw
                  2
                  Soundbar jest dobrym rozwiązaniem tylko jeśli nie stać nas na nic innego lub jesteśmy totalnymi leniami z dwiema lewymi rękoma. Nie widzę sensu porównywania tego do jakiegokolwiek dobrego, skompletowanego przez nas zestawu AVR + głośniki + sub.
                  • avatar
                    bullseye
                    1
                    Ze wszystkich podanych w artykule "zestawów kina domowego", bez zastanowienia wybrałbym Soundbar.....

                    Dlaczego ? bo w porównaniu do tego plastikowego badziewia z masą pierdziawek nazwanego kinem domowym, soundbar da takiej samej jakości dźwiek a bedzie przynajmniej mało miejsca zajmował i łatwo się go zamontuje bez ciągniecia po pokoju kabli.

                    Wybaczcie, ale kino domowe musi być koniecznie w drewnie, inaczej to nie rózni się niczym od Soundabrów 7.1 :D
                    • avatar
                      picoll
                      -3
                      Mam kino domowe a do kompa kupilem soundbar SB katana i ma o wiele lepszy dzwiek niz kino za jakies 2 tysie
                      • avatar
                        grzech717
                        -4
                        Po co te zdjęcie (niby) biała polka z brodatym arabem?
                        Miało być o soundbar! a nie o arabach!

                        Chcecie wpłynąć podświadomie na umysły Polaków?

                        Czyli następnym razem jak będziecie pisać o jabłku(iPhone) to pokażecie mi gruszkie lub lepiej..... rower?

                        Jesteście żałośni! No....... ale czego od was oczekiwać jak jesteście pod niemieckim butem!

                        Odnośnie tematy to kino domowe! zawsze! i nic więcej!
                        • avatar
                          picoll
                          -4
                          Mam kino domowe a do kompa kupilem soundbar SB katana i ma o wiele lepszy dzwiek niz kino za jakies 2 tysie
                          • avatar
                            Finear
                            -10
                            jak dla mnie soundbar nie ma konkurencji pod względem prostoty i wygody
                            wystarczy mi po prostu dobry dźwięk lepszy niż z TV
                            • avatar
                              grzech717
                              0
                              Czemu mój komentarz został usunięty?
                              • avatar
                                leto1987
                                0
                                Mi wystarczy dźwięk z dobrego zestawu stereo, wzmacniacz +kolumny. Ważne żeby bas schodził nisko, to bardzo dobrze oddaje efekty typu wybuchy, trzęsienia ziemii, etc..
                                • avatar
                                  Karolten
                                  0
                                  Według mnie lepiej postawić na soundbar. Przede wszystkim zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, dzięki czemu prezentuje sie lepiej. Drugim aspektem jest cena (z zwłaszcza stosunek jakości do ceny). Przykładowo taki Philips HTL1510B/12 za niecałe 500 zł oferuje naprawdę dużo.

                                  Witaj!

                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                  Połącz konto już teraz.

                                  Zaloguj przez 1Login