Nowoczesny komputer do grania można złożyć już za 3000 - 3500 złotych - konfiguracja ta pozwoli na komfortowe granie w rozdzielczości Full HD.
Przy składaniu komputera do gier warto zastanowić się nad wyborem najnowszych komponentów. Pozwolą one wykorzystać dobrodziejstwa najnowszych technologii, ułatwią ewentualną modernizację i wbrew pozorom nie muszą zaliczać się do specjalnie kosztownych wydatków, bo przyzwoitą konfiguracją sprzętową można złożyć już za 3000 - 3500 złotych.
Świetnie sprawdzi się tutaj platforma Intel Skylake, której cena już zdążyła ustabilizować się na znośnym poziomie (nie licząc szalejącego kursu dolara) - można ją połączyć z nowymi pamięciami DDR4 oraz tańszymi wersjami kart graficznych GeForce GTX 970 lub Radeon R9 390. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na lepsze pozostałe podzespoły, pozostaje wybrać trochę słabsze modele Radeon R9 380 X lub GeForce GTX 960.
Co zaoferuje zestaw za 3000-3500 zł?
Konfiguracja ta zapewni odpowiednią wydajność do grania w jakości Full HD, a czasami, w przypadku mniej wymagających tytułów, nie straszne jej będzie wyższa rozdzielczość lub wyższe ustawienia grafiki. Amatorzy obróbki foto/wideo też nie powinni mieć powodów do narzekań, niemniej jednak przy tym budżecie należy to traktować jako półprofesjonalne zastosowanie.
Procesor
Intel Core i5-6400 jest niezłą propozycją do budowy wydajnego, przyszłościowego i nie tak drogiego komputera do grania. Po ostatnich podwyżkach kursu dolara jego cena kształtuje się w okolicach 850 złotych - jest to więc najtańszy 4-rdzeniowy układ z najnowszej generacji Intel Skylake.
Procesor w trybie standardowym pracuje z częstotliwością 2,8 GHz, natomiast w trybie Turbo Boost może przyspieszyć nawet do 3,3 GHz. Dodatkowym atutem jest obsługa starszych pamięci DDR3/DDR3L oraz nowszych DDR4, aczkolwiek do budowy nowoczesnej maszyny sprawdzą się już raczej tylko “czwórki”.
Płyta główna
Procesory Intel Skylake współpracują z płytami głównymi z podstawką LGA 1151 i chipsetami z serii 100, a do wybranego przez nas modelu Core i5-6400 nie ma potrzeby inwestować w drogą płytę – w końcu procesor ma zablokowany mnożnik i nie można go podkręcić (przynajmniej oficjalnie). Można więc zdecydować się na najtańsze modele z chipsetem H110 lub B150, których ceny zaczynają się od 250 - 300 złotych.
Wprawdzie mówimy o najniższym przedziale cenowym, ale także i tutaj można wyselekcjonować lepsze modele. Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę konstrukcje obsługujące nowsze pamięci DDR4 (dostępne są tylko modele wyposażone w dwa złącza). Część producentów stosuje w swoich płytach również lekko ulepszony układ dźwiękowy, aczkolwiek raczej nie powinniśmy tutaj oczekiwać rewelacji. O nowszych złączach pokroju M.2 lub USB 3.1 w tej cenie możemy raczej zapomnieć.
Pamięć RAM
Przy wyborze pamięci RAM nie ma wielkiej filozofii - wystarczy tani, 2-kanałowy zestaw o pojemności 8 GB (2x 4 GB). Ceny najtańszych konfiguracji zaczynają się poniżej 200 złotych, natomiast za ciut droższe zestawy zapłacimy około 250 złotych.
Najtańsze konfiguracje pracują z taktowaniem 2133 MHz, ale za kilka złotych więcej można kupić już wersje 2400 MHz - zwykle mają one trochę wyższe opóźnienia, więc wydajność powinna być zbliżona. Większość tanich pamięci dysponuje radiatorem, niemniej jednak nie jest on niezbędny do pracy komputera i raczej tylko poprawia aspekt wizualny.
Karta graficzna
Przy budżecie 3000 - 3500 złotych można zdecydować się na najtańsze wersje kart Radeon R9 390 i GeForce GTX 970 za mniej więcej 1400 - 1500 złotych. Można też zdecydować się na mocno podkręcone wersje Radeona R9 380X lub GeForce'a GTX 960 4GB za 1000 - 1200 złotych - karty te co prawda oferują gorszą wydajność, ale charakteryzują się lepszą jakością wykonania, a zaoszczędzone pieniądze można dołożyć od innych komponentów. Radeon R9 380X stanowi tutaj świetny kompromis między drogimi modelami Radeon R9 390/GeForce GTX 970 a mniej wydajnymi Radeon R9 380/GeForce GTX 960 - takiej propozycji niestety brakuje w ofercie Nvidii.
Przy wyborze karty graficznej warto zwrócić uwagę na zastosowane chłodzenie - najlepiej, aby łączyło ono dobrą wydajność i cichą pracę. W przypadku modeli Radeona R9 380X lub GeForce GTX 960 4GB bez problemu można zdecydować się półpasywne coolery, które w spoczynku pracują z wyłączonymi wentylatorami i nie generują niepotrzebnego hałasu. Najtańsze wersje 970-tki zwykle nie dysponują zbyt dobrym chłodzeniem – musimy więc wybrać między wydajnością a lepszą kulturą pracy.
Dysk twardy HDD
Najlepszym wyborem przy tak ograniczonej kwocie na zakup komputera będzie tradycyjny dysk twardy – wystarczy model o pojemności 1 TB pod złącze SATA III 6 Gb/s. Ważne jednak, aby jego talerze obracały się z prędkością 7200 RPM, co pozwoli uzyskać lepszą wydajność, aniżeli w przypadku konstrukcji o prędkości obrotowej 5400 lub 5900 RPM. Jeżeli chodzi o pamięć podręczną, nie powinniśmy przywiązywać do niej dużej uwagi, bo praktycznie wszystkie dostępne modele mają jej 64 MB. Za najtańsze tego typu nośniki zapłacimy około 200 - 250 złotych, a więc niewiele więcej od modeli o pojemności 500 GB.
Dysk twardy SSD
Dobrze, aby nowoczesny komputer miał także dysk SSD. Wprawdzie po najtańszych, 2,5-calowych modelach pod SATA 6 Gb/s nie powinniśmy się spodziewać rewelacji, ale i tak pozwolą one przyspieszyć ładowanie i poprawić komfort użytkowania systemu. Nie jest to jednak niezbędny zakup i w przypadku braku pieniędzy taką inwestycję można odłożyć na późniejszy termin.
Warto tutaj zwrócić uwagę na modele wyposażone w wytrzymalsze kości MLC NAND. Część producentów wspomaga się też autorskimi aplikacjami do przyspieszania i zwiększania żywotności nośników - na pewno będą one przydatnym dodatkiem (choć nie niezbędnym). Na samego Windowsa i najważniejsze programy wystarczy model o pojemności 120 - 128 GB, za który zapłacimy około 200 - 250 złotych.
Zasilacz
Przy wyborze zasilacza przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na markowe konstrukcje, które oferują dużo lepszą jakość wykonania i mniejszą awaryjność. Przy omijaniu niewłaściwych modeli pomocne są tzw. czarne listy, które znajdziemy na forach o tematyce komputerowej.
Odnośnie parametrów - wystarczy porządna jednostka o mocy 500 - 550 W (z czego co najmniej 80-90% powinno przypadać na główną linię 12 V) i sprawności energetycznej powyżej 80% (mile widziany jest certyfikat z serii 80 PLUS).
Warto także zwrócić uwagę na odpowiedni zestaw złączy, bo do podłączenia karty Radeon R9 380 lub GeForce GTX 960 zwykle wymagane są dwie wtyczki PCI-E 6-pin. Część tańszych jednostek może pochwalić się modularnym okablowaniem, które pozwala zachować lepszy porządek i cyrkulację powietrza w obudowie. Za tani zasilacz dobrego producenta zapłacimy około 200 - 250 złotych.
Obudowa
Obudowa jest wizytówką komputera, więc warto wybrać lepszy model - wcale nie musi on być jednak drogi, bo dobrą obudowę można kupić już za 200 - 300 złotych.
Przy wyborze odpowiedniego modelu, oprócz wzornictwa, warto także zwrócić uwagę na zestaw złączy na przednim panelu oraz możliwości wentylacji i ochronę przed kurzem. Niektóre tańsze modele oferują też wyciszenie komponentów komputera, a ostatnim hitem okazują się mniejsze konstrukcje dla płyt mATX.
Po kliknięciu w przycisk u góry, przejdziecie do panelu głosowania na najlepsze podzespoły do budowy komputera do grania za 3000 - 3500 złotych - możecie zdać się na modele polecane przez nas lub zaproponować własne rozwiązania.
Komentarze
26Dla tego propozycje zestawów do XXXX złotych muszą uwzględniać cały zestaw umożliwiający granie.
A to dość mocno zawęzi pole manewru bo monitor to wydatek już rzędu 500zł.
Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX
MSI H81M-E34
G.Skill DDR3 8GB (2x4GB) RipjawsX 1600MHz CL7
Dysk Seagate 1TB SATAIII 7200RPM 64MB cache
Samsung DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK
Thermaltake Smart SE Modular 530W
Obudowy do wyboru:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD
Zalman Z3 PLUS mATX ATX USB 3.0
SilentiumPC Brutus M23 Pure Black SPC090
Raijintek Arcadia - USB 3.0 - czarna
Dedykowane do zestawu karty graficzne to:
Sapphire Radeon R9 390 NITRO, 8GB GDDR5, 512 Bit
EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0
trzepie temu zestawowi z reklamy powyżej taką konfiguracją pantalony aż grzmi . DDR4 2400 i jeszcze pewnie z takimi timingami że zanim dane dotrą do procka to procek już zapomni co miał robić . karty GFX idą na styk z procem jeszcze nie są obcinane (testowane) . co do pamięci nie zapomnijcie o podstawie czyli przepustowości co się liczy wzorem //zegar[dzielimy przez]timing CL// i teraz policzcie sobie swoje posiadane ramy panowie
http://www.eurogamer.pl/articles/2016-03-07-digitalfoundry-kontra-far-cry-primal
Hahahaha:) To ja zamiast komputera za 3500pln wybieram PS4 za 1400:)