Laptop, którego zabierałbyś często w podróż powinien być lekki. Ważna jest także jakość wykonania, a dla wielu - ładny design, ponieważ nie chcieliby pokazywać się z mało atrakcyjnym, topornym sprzętem.
Poniżej przygotowaliśmy kilka porad dodatkowych, które według nas powinien oferować laptop dla podróżujących:
1. Procesor, pamięć i układ graficzny
Laptopy dla podróżujących mają zazwyczaj podzespoły zapewniające dobrą wydajność w pracy i przy obsłudze multimediów (filmy, muzyka, usługi online). Nie są to jednak bardzo wydajne jednostki do gier, ponieważ takie pobierają więcej energii i w rezultacie redukują czas pracy na baterii.
Jeżeli cenisz sobie małą wagę i wymiary, a przy tym potrzebujesz w podróży komputera tylko do przeglądania internetu, poczty e-mail, komunikatora i dokumentów tekstowych, możesz zdecydować się na netbooka. Te małe komputerki nie oferują wysokiej wydajności, ale do podstawowych zadań nadają się bardzo dobrze, a ich dużym atutem jest mobilność i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
Jeśli chodzi o pamięć RAM, netbooki często mają 1 GB, a laptopy - od 2 GB. Do pracy w systemie Windows 7 polecamy minimum 2 GB, więc warto przy zakupie netbooka rozważyć dokupienie dodatkowej pamięci. Jeszcze mała uwaga: jeśli zdecydujesz się na 4 GB lub więcej pamięci, pamiętaj aby wybrać też system 64-bitowy.
Na netbooku raczej nie obejrzysz filmu w jakości HD, a nawet jeśli będzie odtwarzany płynnie, nie docenisz świetnej jakości obrazu ze względu na mały ekran. Do takich zadań warto wybrać laptop z ekranem co najmniej 13-calowym, który pracuje w wyższej rozdzielczości i który ma samodzielną kartę graficzną GeForce lub Radeon.
2. Ekran i rozdzielczość
W przypadku netbooków polecamy modele z 10-calowym ekranem lub większym, który pracuje w rozdzielczości 1024 x 600 lub wyższej. Osoby chcące kupić laptopa ultraprzenośnego nie powinny wybierać komputera z ekranem większym niż 13 cali, ponieważ byłby on wówczas mało poręczny i dość ciężki. Jeśli chodzi o rozdzielczość, polecamy modele z trybem 1280 x 800 lub 1366 x 768 pikseli.
Dawniej dla podróżujących polecano notebooki z matowymi ekranami, jednak obecnie wybór takich modeli jest ograniczony i często są one bardzo drogie. Dlatego można kupić laptopa z błyszczącym ekranem - może się w nim wówczas odbijać otoczenie i np. twoja twarz, ale jeśli nie będziesz pracować "pod słońce" nie powinieneś mieć takich kłopotów i po ustawieniu odpowiedniej jasności praca będzie komfortowa.
3. Klawiatura i touchpad
W laptopach dla podróżujących często zdarza się, że klawiatura i/lub touchpad są za małe i przez to niewygodne. Dla przykładu, jeśli podczas podróży pociągiem zamierzasz dużo pisać, wybierz laptopa z komfortową klawiaturą. Taką znajdziesz przede wszystkim w modelach z ekranem 13-calowym. W netbookach z wyświetlaczem 10-calowym wygodna klawiatura to swoista loteria - w zależności od modelu jest ona wygodna lub nie.
Touchpad to element wyposażenia, którym według nas nie powinieneś się za bardzo przejmować. Zdecydowana większość osób korzysta z myszy i my także polecamy zakup bezprzewodowej myszki - używanie jej jest o wiele wygodniejsze niż touchpada i szybciej wykonasz swoją pracę.
4. Czas pracy na baterii
To jeden z najważniejszych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie laptopa. Wybierz taki model, który pracuje odpowiednio długo (dla twoich potrzeb). Dla przykładu, jeśli twoje podróże trwają ok. 5 godzin dziennie, możesz zdecydować się na laptopa z ekranem 13-calowym. Testowane w tym artykule laptopy Samsung mogą pochwalić się długim czasem pracy. Model SF310 (13") pracował ponad 8 godz. w trybie oszczędzania energii, SF510 (15") ponad 5,30 godz., a netbook NF110 (10") ponad 7,40 godz.
Dodatkowo możesz przed zakupem sprawdzić czy do interesującego cię laptopa można znaleźć bardziej pojemne baterie, np. dziewięciokomorowe.
5. Wymiary i waga
Wybierz takiego laptopa, który - dosłownie - nie będzie dla ciebie ciężarem. Wymiary zależą przede wszystkim od wielkości ekranu, natomiast laptop dla podróżujących nie powinien według nas ważyć więcej niż 2 kg.
Wiele osób - zwłaszcza mężczyzn - zabiera jednak w podróż laptopy cięższe, wyposażone w większe ekrany. Jeśli cenisz sobie przede wszystkim komfort pracy i wydajność, możesz zdecydować się na komputer o wadze ok. 2,5-3 kg. Takie laptopy polecamy przenosić w plecaku, ponieważ nawet jeśli zmieszczą się do aktówki, będą za ciężkie do noszenia w jednej ręce.
6. Wyposażenie
Właściwie każdy laptop dostępny w sprzedaży ma teraz sieć bezprzewodową Wi-Fi 802.11n i taki też model powinieneś wybrać. Mile widziany jest także Bluetooth, który może się przydać przy współpracy z innymi urządzeniami.
Polecamy wybrać laptopa wyposażonego w co najmniej 2 porty USB, jednak mając w tym wypadku na uwadze zasadę "im więcej, tym lepiej". Złącze VGA (D-Sub) przyda się do współpracy z monitorem lub projektorem w biurze, a mile widzianym dodatkiem jest HDMI - głównie wtedy, gdy chciałbyś podłączać komputer do telewizora. Przydać może się także czytnik kart pamięci flash obsługujący kilka formatów.
Ważnym elementem wyposażenia jest dysk. Jeśli zależy ci na wysokiej wydajności i oszczędności energii (dłuższy czas pracy), możesz wybrać dysk SSD. Ten jest jednak o wiele droższy niż tradycyjny dysk twardy. Z kolei gdy kluczowe znaczenie ma dla ciebie duża pojemność, dysk twardy będzie lepszym rozwiązaniem - pod tym względem jest o wiele bardziej opłacalny.