Plusy: | Minusy: |
bardzo atrakcyjny design | relatywnie niska rozdzielczość ekranu |
Podsumowanie: Jeden z lepszych ultrabooków na rynku - oferuje wysoką wydajność i długo pracuje na baterii. Obudowa jest solidna (aluminium) i atrakcyjna, a klawiatura wygodna. Brakuje jednak złącza VGA i nie ma w zestawie żadnej przejściowki. To może być utrudnieniem dla posiadaczy starszych monitorów i projektorów, które nie mają HDMI. | |
Ocena redaktora: 4/5 Cena: ok. 4000 zł |
Lenovo IdeaPad U300s nie jest aż tak podobny do MacBooka Air, jak Asus Zenbook UX31, czy też Acer Aspire S3. Nie ma kształtu klina, jego obudowa jest tak samo gruba w każdym miejscu i ma 1,52 cm. Według producenta, design U300s ma przypominać książkę, na co wskazuje identyczna grubość i to, że góra i dół nieco wystają poza pozostałą część laptopa, przez co mogą przypominać okładkę wspomnianej książki. Rezultat? Może U300s nie wygląda tak efektownie jak Asus Zenbook, ale jest za to bardziej atrakcyjny od Acera Aspire S3. Ponadto obudowa została wykonana z jednego kawałka aluminium i dzięki temu laptop sprawia wrażenie bardzo solidnego.
W redakcji testowaliśmy model Graphite Gray (szary), ale można również nabyć Clementine Orange (pomarańczowy). Pod pokrywą również dominuje szarość - w takim kolorze zrealizowano pulpit roboczy i touchpad oraz miejsca pomiędzy czarnymi klawiszami (klawiatura wyspowa). Waga laptopa to 1,35 kg, przy wymiarach 32,5 x 22 cm. Na biurku zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca co Asus Zenbook UX31 i MacBook Air 13".
Design laptopa uważamy nie tylko za atrakcyjny, ale też przemyślany. Ultrabook Lenovo pracuje bardzo cicho, a ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz przez klawiaturę i szczelinę wentylacyjną z boku.
Obraz i dźwięk
Filmy HD odtwarzane na 13-calowym błyszczącym ekranie U300s prezentują się świetnie, a kolory są żywe i nasycone. Niemniej kąty widzenia są ograniczone w zasadzie do jednej osoby, która będzie patrzeć na ekran bezpośrednio na wprost. Z naszych testów wynika ponadto, że matryca oferuje maksymalną jasność na poziomie 140 cd/m2. W zupełności wystarczy do codziennej pracy, ale w terenie na ekranie zobaczysz przede wszystkim swoją twarz i otoczenie za plecami. Uważamy też, że rozdzielczość powinna być wyższa: w MacBooku Air mamy 1440 x 900, Asus Zenbook oferuje 1600 x 900, a Lenovo tylko 1366 x 768.
U300s ma ekran 13-calowy pracujący w trybie 1366 x 768
IdeaPad U300s ma także wbudowaną technologię Intel Wireless Display (WiDi). Pozwala ona strumieniować filmy z laptopa na duży ekran telewizora, jednak najpierw będziesz musiał dokupić adapter wyceniany na 99 dolarów (ok. 330 zł).
Znacznie lepiej U300s wypada pod względem dźwięku. Głośniki stereo wykorzystujące technologię SRS Premium Surround Sound generują dźwięk lepszej jakości niż większość typowych głośników stosowanych w laptopach. Panel kontrolny SRS zawiera ponadto 3 predefiniowane ustawienia, ale w praktyce różnice w brzmieniu są niewielkie. Jak na tak niewielki komputer, ultrabook Lenovo pod względem jakości dźwięku i tak wypada bardzo dobrze.
Klawiatura i touchpad
Wiele laptopów Lenovo może pochwalić się dobrą klawiaturą i tak samo jest w przypadku U300s. Pisanie na klawiaturze wyspowej jest komfortowe, klawisze pracują cicho i mają wystarczająco wysoki skok. Wielkość poszczególnych klawiszy również jest dobra, choć [Backspace] i prawy [Shift] mogłyby być większe. Klawiaturę U300s oceniamy pozytywnie, rozczarowuje tylko brak podświetlania.
Klawiatura U300s jest bardzo wygodna, ale nie jest podświetlana
Touchpad U300s również oceniamy pozytywnie. Płytka dotykowa ma 10,4 x 7,1 cm i zajmuje niemal całe miejsce od klawiatury do krawędzi obudowy laptopa. Jest wystarczająca duża do wygodnej pracy, dobrze rozpoznaje też gesty multidotykowe, takie jak powiększanie zdjęć czy przewijanie stron i dokumentów. Przyciski odpowiedzialne za kliknięcia myszy zintegrowano z płytką, jednak w krótkim czasie można się przyzwyczaić do tej konfiguracji.
Lenovo wprowadziło także kilka autorskich gestów multidotykowych. Jeśli przesuniesz czterema palcami w górę, będziesz mógł szybko przełączać się pomiędzy aplikacjami. Ruch czterema palcami w lewo wyświetli galerię zdjęć z możliwością zmiany tapetu pulpitu, a w prawo - otworzy notatnik na pełnym ekranie.
Porty i złącza
Wyposażenie jest dobre, choć mogłoby być lepsze. Znajdziemy pełnowymiarowe złącze HDMI oraz dwa porty USB (3.0 i 2.0), jest też gniazdo słuchawkowe. Nie ma za to czytnika kart SD, a także złącza VGA i Ethernet.
Werdykt
Lenovo IdeaPad U300s to jednym z lepszych ultrabooków dostępnych w sprzedaży. Nie wygląda co prawda tak elegancko jak Asus UX31, jednak jego aluminiowa obudowa z pewnością znajdzie zwolenników. Ponadto U300s oferuje wysoką wydajność i długi czas pracy na baterii. Zobacz testy wydajność i baterii Lenovo U300s w rankingu laptopów.
Laptop wygląda bardzo atrakcyjnie, jest cienki i lekki
Biorąc pod uwagę cenę laptopa, Lenovo mogło pokusić się o podświetlaną klawiaturę czy wyższą rozdzielczość ekranu. Slot na karty SD również byłby mile widziany. Można więc stwierdzić, że U300s nie jest idealnym ultrabookiem, ale to wciąż bardzo dobry wybór i naprawdę świetny laptop z Windows.
Ciekawe technologie
RapidCharge: podłącz do laptopa zasilacz i po 30 minutach bateria jest naładowana w 50 proc.
RapidDrive SSD: laptop wybudza się ze stanu uśpienia niemal natychmiast, a uruchamianie od zera trwa ok. 20 sekund.
Advanced Cooling Technology: laptop pracuje bardzo cicho i wykorzystuje "oddychającą" klawiaturę, która poprawia przepływ powietrza wewnątrz obudowy.