Lenovo ThinkPad W550s - mobilne biuro
Laptopy

Lenovo ThinkPad W550s - mobilne biuro

przeczytasz w 2 min.

Test Lenovo ThinkPad W550s - biznesowego laptopa z solidną obudową, złączem stacji dokującej, slotem na kartę SIM oraz dodatkowym akumulatorem.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

dodatkowy akumulator = niesamowity czas pracy na jednym ładowaniu; bardzo wygodna klawiatura; duża liczba portów; złącze stacji dokującej; gniazdo na kartę SIM; matowy ekran; wzmocniona, solidna obudowa

Minusy

dodatkowy akumulator wystaje poza obręb obudowy; obniżona wydajność przez throttling procesora; brak pełnowymiarowego złącza DisplayPort

Czego potrzebuje godny polecenia laptop biznesowy? Czy najważniejszy jest bogaty zestaw złącz, wygodna klawiatura, a może mobilność? Długi czas pracy na baterii, slot na kartę SIM i solidna obudowa? Firma Lenovo w swojej serii ThinkPad od lat dostarcza rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu te wymagania spełniają.

Lenovo ThinkPad W550s to mobilna stacja robocza, która wyróżnia się zwłaszcza długością czasu pracy na jednym ładowaniu. Czy jednak w innych aspektach poradzi sobie równie dobrze?

Lenovo ThinkPad T550 - dane techniczne:

ModelLenovo ThinkPad W550s
Cenaok. 7500 zł
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 8.1 Pro
Klawiaturawyspowa, podświetlana
Touchpadmatowy, gładki, trzy oddzielne przyciski
Ekran» 15,6", 1920x1080
» TN, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni
Procesor» Intel Core i7 5500U
» 2 rdzenie/4 wątki
» 2,4 GHz, Turbo 3,0 GHz, 4MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR3, 1600 MHz
» max: 16 GB RAM
Karta graficzna» Nvidia Quadro K620M
» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 5500
Dysk twardy» SDD: 265 GB
model: Toshiba: THNSFJ256GCSU
Napęd optycznybrak
Bateria44 + 72 (zewnętrzna) Wh
Wymiary38 x 26 x 2,2 cm
Waga2,41 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 3x USB 3.0
» mini Display Port
» D-Sub
» RJ45
» czytnik kart pamięci
» czytnik Smart Card
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» czytnik linii papilarnych
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Lenovo Companion, Device Experience, ThinkVantage Tools, QuickControl, QuickDisplay, Solution Center, FingerPrint Manager Pro

Wygląd i jakość wykonania

Wizualnie Lenovo ThinkPad W550s praktycznie niczym nie różni się testowanego już przeze mnie ThinkPada T550. Mamy tutaj do czynienia z dokładnie tą samą stylistyką, matowym wykończeniem i eleganckim minimalizmem. Żadnych wizualnych fajerwerków, wyłącznie pragmatyczne rozwiązania.

Lenovo ThinkPad W550s widok ogólny

Osiągnięto to zaczynając od dobrania odpowiednich materiałów, aż po odpowiednie spasowanie poszczególnych elementów. Wykorzystano tutaj tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym oraz stalowe zawiasy. Obudowa jest solidna i nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. Bez obaw można pracować na laptopie nawet poza biurem. Wytrzymałość obudowy potwierdzona jest spełnieniem militarnych standardów MIL-SPEC 810G, co oznacza odporność na upadki, wstrząsy, wibracje i ekstremalne temperatury oraz wilgoć.

Lenovo ThinkPad W550s przód i tył

Grubość obudowy w najszerszym miejscu mierzy 22,5 mm. Z kolei waga testowanego modelu wynosiła 2,41 kg, w odróżnieniu od innych konfiguracji, w których może wynosić 2,23 kg. Skąd ta różnica? Jest to związane z rodzajem zastosowanego dodatkowego akumulatora.

Lenovo ThinkPad W550s ma bowiem możliwość zainstalowania dodatkowego źródła zasilania, co jak pokażę w dalszej części recenzji, ma olbrzymi wpływ na długość pracy na jednym ładowaniu. Wersja którą otrzymałem do testów wyposażona została w akumulator o największej pojemności (72 Wh).

Lenovo ThinkPad W550s bateria

Jak widać na zdjęciu nie mieści się on w obrębie obudowy, co przynajmniej początkowo budzi mocne zdziwienie, a nawet rozczarowanie. Na dłuższą metę nie ma to jednak negatywnego wpływu na komfort użytkowania komputera. Co więcej, kiedy laptop stoi na blacie biurka, jego tył znajduje się nieco wyżej, dzięki czemu pisanie staje się tak naprawdę wygodniejsze, niż w klasycznie „płaskim” laptopie.

Lenovo ThinkPad W550s slot na kartę SIM

Po wyjęciu baterii zyskujemy dostęp do slotu na kartę SIM.

Lenovo ThinkPad W550s złącze dokujące

Oprócz tego na spodzie laptopa znajdziemy szalenie przydatne złącze stacji dokującej.

Lenovo ThinkPad W550s zawias

Ekran osadzony jest na solidnych metalowych zawiasach umożliwiających jego odchylenie do 180 stopni. Zawiasy działają płynnie, a zarazem utrzymują ekran w ustalonej pozycji. Nie ma też problemu z otwarciem laptopa jedną ręką, podobnie jak z chybotaniem ekranu, które jest mocno ograniczone.

Złącza

Złącza są rozmieszczone na obu bokach obudowy. Na przedniej krawędzie nie ma żadnego portu. Na prawej krawędzi mamy dwa złącza USB 3.0 oraz mini DisplayPort i złącze blokady Kensington.

Lenovo ThinkPad W550s bok

Po przeciwnej stronie znajdziemy natomiast gniazdo sieciowe RJ45, D-Sub, USB 3.0, czytnik kart pamięci, czytnik Smart Card oraz gniazdo zasilania.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura jest bardzo, naprawdę bardzo wygodna. To zresztą nic dziwnego – seria Lenovo ThinkPad jest z tego znana i doceniania za to przez użytkowników. Skok klawiszy jest głęboki, wyraźny, klawisze dobrze wyprofilowane. Nie zabrakło też podświetlenia, którego intensywność można regulować. Klawiatura jest odporna na zachlapania.

Przydaje się obecność dedykowanego przycisku do wykonywania zrzutów ekranu. Z kolei nad panelem numerycznym znajdziemy skróty do kalkulatora, przeglądarki, eksploratora plików i blokowania komputera.

Lenovo ThinkPad W550s klawiatura

Charakterystyczną cechą klawiatur Lenovo są zamienione miejscami klawisze Fn i Ctrl – do czego trudno mi się przyzwyczaić. Można wprawdzie w BIOS zmienić przypisane im funkcje, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy użytkownik czuje się wystarczająco kompetentny aby to zrobić samodzielnie.

Touchpad jest umieszczony nieco na lewo od osi laptopa. Płytka dotykowa o matowej, gładkiej powierzchni dobrze odczytuje ruch palca. Nad touchpadem umieszczono dodatkowe trzy przyciski, których można też używać w połączeniu z trackpiontem.

Lenovo ThinkPad W550s touchpad

Głośniki

Zestaw głośników nie zachwyca, ale oferuje jakość dźwięku wystarczającą do odsłuchania prezentacji, czy krótkiego filmu. Nie ma tutaj spodziewanej głębi dźwięku, niskich tonów, ale za to głośniki są wystarczająco wydajne i zapewniają odpowiednio wysoką głośność.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login