LG V30 - prawdopodobnie najlepszy smartfon LG
Mobile

LG V30 - prawdopodobnie najlepszy smartfon LG

przeczytasz w 6 min.

Test kosztownego, ale jakże wyczekiwanego foto-wideo smartfona, którym LG na nowo definiuje swoją topową serię Vxx.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

duży wyświetlacz FullVision o wysokiej rozdzielczości; bardzo wysoka wydajność; zaawansowana kamera z jasnym obiektywem f/1.6; wysoka jakość dźwięku (32-bitowy system Hi-Fi quad DAC); szybkie i bezprzewodowe ładowanie; atrakcyjna stylistyka; wodoszczelność (IP68);

Minusy

bez Androida 8.0 na początek, słaba przednia kamera, ekran pod kątem zmienia odcień kolorów, niewymienny akumulator

LG V30 - recenzja

Smartfony LG z serii Vxx od dwóch lat stanowią awangardę smartfonową tego producenta. Dotąd były to urządzenia kierowane do bardziej biznesowego odbiorcy, podobnie jak seria Note Samsunga. Tym razem można powiedzieć, że otrzymujemy flagowy flagowiec. Gdy LG G6 nam nie wystarcza, a gotówki wręcz przeciwnie.

LG V30 ma sporą konkurencję, ale tym razem wygra nie ten, kto zastosuje lepsze komponenty, a raczej ten, kto z nich zrobi lepszy użytek.

Cena 3799 złotych nie jest mała lecz LG zrobiło bardzo dużo starając się ją uzasadnić (ciekawe co pokaże przyszłość). Zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej oraz osiągów. Obraz LG V30 jaki wyłania się ze specyfikacji jest bardzo pozytywny. To nam jednak nie wystarcza i spróbujemy znaleźć na nim jakieś skazy. Czy to się uda? Zapraszam do testu.

Wygląd LG V30 - tak trzeba było od razu

LG w tym roku weszło na nową ścieżkę wzornictwa swoich smartfonów, które w swoich kategoriach postrzegane są jako flagowe. Ekran FullVision o proporcjach 18:9 pojawił się w G6, a potem w Q6, który ostatnio mocno staniał. Topowy G6 wyróżniał się dodatkowo dość ostro zarysowanymi krawędziami, podobnie jak tańszy odpowiednik. Pytaniem było czego oczekiwać w przypadku V30. Poprzednie generacje tego smartfona znacząco odbiegały od wizerunku G5 czy G4. Na pierwszy rzut oka V30 łamie tę zasadę, bo ponownie mamy tu ekran 18:9, brak ramek i… mocno zaokrąglone krawędzie.

LG V30 ekran bok góra

LG V30 ekran bok

LG V30 tył góra

Tylna i przednia ścianka pokryte są szkłem Gorilla Glass 5 zakrzywionym wzdłuż krawędzi, bardziej przy tych dłuższych co wywołuje wrażenie obcowania z ekranem typu „Edge”. Ekran w V30 zajmuje jeszcze więcej powierzchni przedniej ścianki niż w G6 (81,2% vs 78,6%), przez co określenie „bezramkowy” jeszcze lepiej opisuje ten smartfon.

Nie jest to taka bezramkowość jak w Samsungu S8, bardziej taka jak w testowanym niedawno Xiaomi Mi Mix 2. LG V30 to połączenie wizualnych cech obu wspomnianych smartfonów, które w przypadku naszego testowego egzemplarza okraszono srebrną (chciałoby się powiedzieć chromowaną) obudową.

Całość prezentuje się doskonale, uważam, że smartfony LG Vxx od razu powinny tak wyglądać. Na V20 czy V10 spoglądałem przez pryzmat specyfikacji. O V30 mogę powiedzieć, że to jeden z najładniejszych smartfonów z Androidem. Dla mnie faworyt.

Bardzo dobry wyświetlacz…

LG V30 ma wyświetlacz 6 cali o rozdzielczości 1440 x 2880 pikseli zgodny z HDR10. Technologia P-OLED (Plastic OLED) pozwala na uzyskanie mniejszej grubości panelu niż w ekranie ze szklaną podstawą. LG zastosowało w tym przypadku układ subpikseli typu Diamond PenTile.

LG V30 ekran włączony

Kolory są świetne, czernie prezentują się właściwie, prawie zlewając z czernią minimalistycznej ramki. Zabrzmi to jak subiektywna opinia, ale obok Note 8, ekran z LG sprawiał wrażenie fajniejszego. Specjalnie tak to określam, choć to mało merytoryczne, bo po prostu każdy z nich ma inną charakterystykę. Kolory w LG są soczyste, a zarazem naturalne, co wywołuje dodatkowo efekt WOW. Warto zajrzeć do menu ustawień wyświetlacza, by dostosować kolorystykę odpowiednio do własnych potrzeb.

Jasność i kontrast są porównywalne z produktami konkurencji wykorzystującymi technologie OLED. Z dokładnością do błędu pomiarowego. Samsung wydaje się minimalnie jaśniejszy, lecz LG czasem dawał „czadu” podbijając jasność bardzo mocno.

…ale jest pewien problem

Już w trakcie premiery zauważyłem, że wystarczy spojrzeć pod kątem na ekran, by kolory nabrały nieprzyjemnego zimnego odcienia. To cecha nie tylko naszego egzemplarza. W praktyce rzadko kiedy korzystamy ze smartfona patrząc się na niego pod większym kątem. Wyjątkiem są takie sytuacje jak filmowanie, bo wtedy zdarza się, że zerkamy na ekran nieco z boku.

LG V30 ekran na wprost
Obraz widziany na wprost

LG V30 ekran pod kątem
I pod kątem - efekt na zdjęciu wyolbrzymiony

Smukły, ale chłodny twardziel

Biorąc LG V30 po raz pierwszy w dłoń przypomniał mi się LG X CAM. Ta próba stworzenia dwuobiektywowego foto-smartfona dla mas nie wypadła najlepiej, ale tamta smukła obudowa zapisała się w pamięci. Testując X CAMa marzyłem, by to flagowiec był podobny.

I oto jest LG V30, którego grubość wynosi 7,3 mm. To czuć w dłoni, smartfon mimo 6 calowego ekranu, leży w niej równie dobrze jak 5,5-calowe „zwykłe” smartfony. Nawet akumulator ma 3300 mAh (ładowany oczywiście z uwzględnieniem Quick Charge 3.0), czyli nieźle jak na tę klasę smartfona.

LG V30 w dłoni

Obudowa jest wykonana z uwzględnieniem standardów wodoszczelności IP68 oraz wytrzymałości MIL-STD-810G. Chciałoby się rzec, że to taki smartfonowy Thinkpad.

Wewnątrz mamy aluminiową ramkę ze stopu AL6000 o przekroju dwuteowym (litera H, podobnie jak belki w budownictwie) zabezpieczającą przed uszkodzeniami. Istotnie, LG V30, w trakcie niezaplanowanego testu, okazał się wytrzymalszy niż ja sam.

LG V30 ciepłowód

Testy pokazały, że LG V30 nagrzewa się w niewielkim stopniu, nawet intensywne testy benchmarkowe nie były w stanie go znacząco rozgrzać. Odpowiada za to w pewnym stopni ciepłowód, który odprowadza ciepło z tej części smartfona, która najbardziej się nagrzewa.

Złącza i przyciski - tradycyjnie, bez udziwnień

Elementy interfejsu sprzętowego w LG V30 nie odbiegają od normy. Na dolnej krawędzi mamy głośnik (jego grill wydaje się być jakby z innej, dużo tańszej, bajki), port USB typu C i jeden z mikrofonów. Drugi mikrofon wraz ze złączem słuchawkowym umieszczono na górnej ściance.

Okrągły czytnik linii papilarnych okolony lekko wystającą krawędzią umieszczono na tylnej ściance, przyciski głośności znalazły się po lewej stronie ekranu, a po prawej mamy hybrydową tackę na dwie karty nanoSIM lub jeden nanoSIM i microSD.

LG V30 górna krawędź

LG V30 dolna krawędź

Aparaty cyfrowe - ze szklanymi soczewkami

Tradycyjnie dla topowych modeli LG, w V30 znajdziemy dwa aparaty na tylnej ściance. LG stosuje odmienną strategię od Samsunga, który w Note 8 dodał do standardowego obiektywu, obiektyw o dłuższej ogniskowej. W LG V30 mamy standard o nieco dłuższej ogniskowej niż w Note 8, a drugi obiektyw jest ultraszerokokątny. Z tego też powodu trudniej go chwalić w przypadku zdjęć (im szersze pole widzenia, tym trudniej o wysoką jakość).

LG V30 tylne aparaty

Oczka szklanych obiektywów są niepozorne, ale kryją niezłą specyfikację. Standardowy aparat ma 16 Mpix i obiektyw f/1,6 o polu widzenia 71 stopni. Stabilizację optyczną oraz AF hybrydowy (detekcja fazy i laserowe wspomaganie). Drugi aparat to 13 Mpix, obiektyw f/1,9, pole widzenia 120 stopni i niestety brak AF.

Oba obiektywy minimalnie wystają ponad krawędź tylnej ścianki. Są podobnie jak czytnik okolone metalową owalną krawędzią, która je dodatkowo chroni. Cóż, takie są koszty minimalizowania grubości obudowy.

Przedni obiektyw może być trudny do zauważenia przy tak minimalnych ramkach przedniej ścianki. Znajduje się po lewej stronie słuchawki. Ma 5 Mpix rozdzielczości, obiektyw f/2,2. I nie da się ukryć, że LG w dążeniu do osiągnięcia świetnych wyników fotograficznych i filmowych jakby trochę zapomniało o tym elemencie smartfona. LG V30 na pewno mistrzem selfie nie zostanie.

LG V30 przedni aparat

Dźwięk HiFi - to naprawdę słychać

Ile można opowiadać o złączu słuchawkowym? Niewiele, ale to w LG V30 zasługuje na uwagę. To właśnie z niego płynie sygnał, który przetwarzany jest przez wewnętrzny przetwornik Quad DAC (układ SABRE ES9218P firmy ESS). Dźwiek Hi-Fi ze smartfona LG w końcu trafia do nas (a może do mas), bo w przypadku G6 była przyjemność zarezerwowana dla nielicznych.

Słuchawki B&O Play
Słuchawki dołączone do zestawu

Funkcje dźwiękowe, w tym parametry wyjścia audio, dostrojone są przez firmę B&O Play. W przedsprzedażowych zestawach z LG V30 dostępne są nauszne słuchawki Beoplay H4 dostrojone specjalnie pod kątem smartfona (jak twierdzi producent, regularne modele H4 już takie nie są). A jeśli nie zdążymy na promocyjny zestaw to pozostają nam słuchawki dokanałowe B&O Play zawarte w zestawie.

Nie jestem totalnym audiofilem i nie boję się do tego przyznać, ale cenię sobie dobry dźwięk. Jakość HiFi w nagraniach, tych własnych, jak i strumieniowanych przez Tidal HiFi, odsłuchiwanych przez słuchawki (warunek uzyskania HiFi w V30) daje się usłyszeć. Przy codziennym odsłuchu, gdy trudno o izolację od dźwięków otoczenia, różnicy nie odczujemy, ale w domowym zaciszu można podelektować się muzyką.

LG V30 Tidal

A jeśli ktoś stwierdzi, że to HiFi to tylko chwyt reklamowy, to i tak nie zaprzeczy, że LG V30 gra bardzo ładnie. Słabiej jest w przypadku wbudowanego głośnika. Dźwięk płynie z niego stosunkowo czysty, ale nie jest on najgłośniejszy.

„Tylko” Android 7.1.2 oraz LG UX 6.0+

Spodziewałem się, że LG V30 trafi do mnie z najnowszym Androidem. Na razie trzeba obejść się smakiem, jest „tylko” Android 7.1.2 co oznacza, że najbliższa aktualizacja to będzie już ósemka. Jest za to nowy interfejs użytkownika UX 6.0+.

Pod wieloma względami praca z LG V30 przypomina pracę z G6 i innymi smartfonami z tego roku. To co dostajemy nowego w serii V, to ekran Always On Display, ze sporą liczbą opcji konfiguracyjnych. Nowy jest też pasek Floating Bar funkcjonalnie, bo nie wizualnie, przypomina to co w Samsungu osiągnięto za pomocą krawędziowego menu.

LG V30 ekran włączony w dłoni

Dodano funkcję rozpoznawania głosu, która działa w trybie uśpienia. Dzięki temu można głosowo odblokować smartfon lub aktywować ekran.

Tryb ultraenergooszczędny też prezentuje się ciekawie. Ekran przełączony jest w reżim wyświetlania ciemnych kolorów - tło i większość elementów staje się czarne, a te elementy, które zwykle są białe zyskują ciemny benchmarkowy odcień pomarańczu.

Z szufladki na aplikacje jak zwykle skorzystamy opcjonalnie. Tradycyjnie na początku oferowane jest pobranie odpowiedniego narzędzia.

Pozostałe smaczki LG V30 - i jego konkurenci

Zwróciłem uwagę na najważniejsze cechy LG V30, warto jednak przypomnieć też podstawowe cechy tego smartfona i porównać go do konkurencji. Przede wszystkim LG w końcu wrzuciło do wnętrza flagowca chipset Snapdragon 835. Nasza wersja (bez plusa w nazwie) ma 4 GB RAM i 64 GB pamięci masowej, którą można rozszerzyć kartą microSD. Co z tego wynika - mamy szybki smarfon, który nie będzie nam przeszkadzał swoją ślamazarnością. Przeciwnie, możemy pokusić się o wymagające operacje.

Smartfon waży 158 gramów i wydaje się masywniejszy (LG G6 jest jeszcze cięższy) niżby wskazywały na to wymiary 151,7 x 75,4 x 7,3 mm. LG V30 to niezaprzeczalnie flagowiec pełną gębą. Choć, nie ma rysika (za co można pokochać Note 8), ani funkcji rozpoznawania siatkówki. Czy jednak są to funkcje potrzebne? Zamiast prześwietlać sobie ciągle oczy, możemy pozwolić sobie na trochę jaj i skonfigurować smartfon tak by odblokowywało go soczyste (……).

Z kim powalczy w tabelce porównawczej LG V30? Proponujemy „taniego” Xiaomi Mi Mix 2, jeszcze gorący, ale tylko w przenośni, HTC U11+ oraz najdroższą z drogich słuchawek z Androidem czyli Samsung Galaxy Note 8.

ModelXiaomi Mi Mix 2HTC U11+LG V30Samsung Galaxy Note 8
Cena2 199 zł3 400 zł (spodziewana)3 799 zł3800-4300 zł
Wymiary (wy/sz/gł)151.8 x 75.5 x 7.7 mm159 x 75 x 8.5 mm151.7 x 75.4 x 7.4 mm162.5 x 74.8 x 8.6 mm
Waga185 gramów188 gramów158 gramów195 gramów
System operacyjnyAndroid 7.1Android 8.0Android 7.1.2Android 7.1.1
Ekran» 5,99"
» 1080 x 2160 px
» IPS
» 6"
» 1440 x 2880 px
» Super LCD 6
» 6"
» 1440 x 2880 px
» OLED
» 6,3"
» 2960x1440 px
» Super AMOLED
Procesor» CPU: 4x 2,46 GHz + 4x 1,9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2,45 GHz + 4x 1,9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2,45 GHz + 4x 1,9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2.3 GHz, 4x 1.7 GHz
» 8 rdzeni
» Exynos 8895
» GPU: Mali-G71 MP20
Pamięć» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64 GB
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
Bateria3400 mAh3930 mAh3300 mAh 3300 mAh
Aparat / kamera» 12 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» 16 Mpx + 16 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» 12 Mpix + 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K
Internet» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Komunikacja i złącza» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typu C
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» skaner linii papilarnych
» Dual SIM
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» krawędziowy
» skaner linii papilarnych
» Dual SIM
» wodoszczelność (IP68)

» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» skaner linii papilarnych
» Dolby Vision / HDR10
» quad DAC
» wodoszczelność (IP68)
» MIL-STD-810G
» rozpoznawanie głosu

» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» barometr
» pulsometr
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» skaner tęczówki oka
» S Pen
» IP68
» HDR 10

A w pudełku

W pudełku znalazł się smartfon, szpilka, ładowarka QC 3.0 i słuchawki B&O Play oraz ściereczka do ekranu. Zestaw bardzo standardowy, ale nie narzekajmy, V30 ma kusić sobą, a nie dodatkami, z których jeden jest przecież niczego sobie.

LG V30 zawartość zestaw

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login