Głośniki

Logitech Z313 - głośniki 2.1 do PC

przeczytasz w 3 min.

Logitech Z313 to niewielki zestaw głośników 2.1 przeznaczony dla użytkowników, którzy szukają systemu zastępującego wbudowane głośniki w laptopach czy monitorach. Zestaw ma niewielkie gabaryty i estetyczną stylistykę. Przystosowany został do pracy nie tylko z komputerami stacjonarnymi, ale również z laptopami. Z komputerem komunikuje się za pomocą jednej wtyczki jack 3,5 mm.

Specyfikacja techniczna

System dźwięku2.1
Liczba głośników3 szt.
Liczba głośników satelitarnych2 szt.
Łączna moc muzyczna zestawu (RMS)25 W
Moc szczytowa50 W
Moc głośnika niskotonowego (RMS)15 W
Moc głośnika satelitarnego (RMS)5 W
Pasmo przenoszenia
48 Hz–20 kHz (+/– 3 dB)
Pilot
tak(przewodowy)
Wymiary głośnika niskotonowego22 cm x 15 cm x 22,8 cm
Wymiary głośnika satelitarnego8,1 cm x 8,9 cm x 14,6 cm
Gwarancja24 miesiące

Głośnik niskotonowy

Obudowa głośnika niskotonowego wykonana została z płyty MDF o grubości 8 mm, pokrytej czarną okleiną PCV. Narożniki oraz krawędzie zostały dobrze zabezpieczone i starannie doklejone, a całość wygląda bardzo estetycznie nawet po dłuższym użytkowaniu.

Głośnik wyposażony został w cztery wysokie nóżki z podkładkami antypoślizgowymi. Mają one na celu stworzenie optymalnej wolnej przestrzeni dla znajdującej się na dnie głośnika membrany.

Na froncie znajduje się lejkowaty wylot tunelu bass-refleksu, natomiast z tyłu są wyloty przewodów zasilania i pilota oraz gniazdo głośników satelitarnych. Subwoofer nie ma pokrętła regulacji basów. 

Pilot

Wykonany został z czarnego matowego tworzywa sztucznego. Ma niewielkie wymiary i jest dość delikatny - silny nacisk w centralnej części może łatwo uszkodzić urządzenie. Łączy się z subwooferem oraz z komputerem za pomocą przewodów o długości 1,8 m.

Na pilocie znajduje się pokrętło głośności, wygodny przycisk wł./wył, wejście słuchawkowe oraz zielona dioda sygnalizująca pracę głośników. Dzięki niewielkim rozmiarom i niezależności od głośników satelitarnych obsługa pilota jest bardzo komfortowa. To duży plus tego zestawu, gdyż w tego typu głośnikach panel sterowania znajduje się zazwyczaj na jednym z głośników satelitarnych, których obsługa często jest niewygodna.

Głośniki satelitarne

Niewielkie i zgrabne, zaprojektowane w myśl estetycznego modernizmu. Każdy zawiera mały głośnik oraz wylot tunelu bass-refleksu. Wyposażone zostały w cztery gumowe nóżki tłumiące wibracje i zapobiegające poślizgom oraz przewody o długości 1,8 m zakończone jedną wtyczką jack 3,5 mm.

Odsłuchy

W testach wykorzystano kartę dźwiękową ASUS Xonar DX/XD.
 
Muzyka

Po przesiadce ze standardowych głośników wbudowanych w notebooka czy monitor na Logitech Z313 odczuwamy znaczną różnicę. Dźwięki nabierają głębi, wyraźnie czuć barwy. Po chwili wsłuchiwania się zaczynamy jednak dostrzegać wady zestawu. Basy i analityczność są przyzwoite, jak na tak mały zestaw 2.1. Spory problem pojawia się natomiast przy wysokich tonach, zwłaszcza przy odsłuchu na większej mocy – głośniki zaczynają trzeszczeć i gubić tony. Dyskomfortem jest również brak możliwości regulacji natężenia basu, który mógłby nieco wytłumić problemy wysoko-tonowe poprzez harmonizację niskich i średnich tonów. Fanom głośnej muzyki brakować będzie również mocy. U kresu swoich możliwości głośniki zaczynają wyraźnie trzeszczeć i buczeć. Biorąc pod uwagę wielkość i cenę głośników oraz ich przeznaczenie - jakość jest zadowalająca.

Gry

Logitech Z313 nie jest zestawem przeznaczonym docelowo dla graczy. Brak głośnika centralnego oraz regulacji basu na głośniku niskotonowym znacznie ograniczają efekty dźwiękowe rozgrywki (szeptów czy własnego oddechu w takich grach jak Battlefield: Bad Company 2 czy Medal of Honor nie usłyszymy). Stając jednak przed wyborem gry ze standardowymi głośnikami notebookowymi czy tanimi, małymi głośniczkami stereo – zdecydowanie wybieramy ten zestaw Logitecha. Wówczas otrzymamy chociaż namiastkę przestrzennego dźwięku, znacznie podnoszącego realność rozgrywki.

Filmy

Jakość dźwięku podczas filmowych sesji była miłym zaskoczeniem. Od głośników nie należy oczywiście oczekiwać jakości kina domowego, bo jest to jedynie mały zestaw 2.1, ale dźwięki wyraźnie przebijają standardowe głośniki stereo. Nie czuć braków w wysokich tonach, a głośnik niskotonowy przyjemnie podkreśla głosy i głębię efektów dźwiękowych. Fani oglądania filmów z laptopów czy  komputerów stacjonarnych będą bardzo zadowoleni.

Podsumowanie

Zestaw 2.1 Logitech Z313 mimo niewielkich rozmiarów zaskakuje przestrzennością dźwięku oraz przyjemnymi niskimi tonami. Godny polecenia fanom oglądania filmów na swoich komputerach przenośnych oraz każdemu, kto chciałby posłuchać muzyki ze swojego laptopa czy komputera stacjonarnego bez konieczności kupowania karty muzycznej obsługującej zestawy 5.1.

  Ocena: Logitech Z313
Dynamika basu: dobry
Jakość brzmienia:
zadowalająca plus
Dźwięk przestrzenny:
dobry
Jakość wykonania: dobry
Design: dobry
Ogólna ocena:
  Podsumowanie 
 plusy:
ładny design
wygodne okablowanie
dobrej jakości symulacja dźwięku przestrzennego
dobra współpraca z laptopami i starszymi komputerami PC
 minusy:
problemy z wysokimi tonami
brak regulacji basów
delikatny pilot
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 160 zł
 

 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    Czuć w tej recce marketingiem na odległość :P

    ----------

    "dobra współpraca z laptopami i starszymi komputerami PC"

    Kto to wymyślił? Dlaczego miałyby źle współpracować?


    ---------

    http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=71346

    Te głośniki będą znacznie lepszym wyborem.

    --------

    Niestety recka nie jest na 5, więc łapa w dół.
    • avatar
      kopczenko
      0
      kurcze patrze na pierwsza fotke patrze kurde fajny zestaw z bezprzewodowymi "kolumnami" czytam dalej i.. czar prysl..
      osobiscie uwazam ze takie zestawy 2.1 sa bez sensu spoko ze dosc tanie ale brak regulacji bass troche glupio;/
      po czesci sie zgodze z _nickiem_ te genuisy moga lepiej grac niz te 2.1, a ostatnio wlasnie ogladajac film na dvd musialem podbicie basu w moich sterenkich philipsach 2.0 wylaczyc bo po prostu miejscami bas zagluszal rozmowe..
      Jesli mam samemu cos ogladac wybiore sluchawki i nie wazne czy jestem na uczelni czy w domu sluchawki za te 100-150zl są naprawde ok.
      W tej cenie mozna juz kupic uzywane(jesli to komu nie przeszkadza) 5.1 stosunkowo b.dobrej jakosci. jakies genuisy czy starsze (lepsze od nowych plastikow) creativy serii P(p5800np) - wiadomo ze co innego 5.1 i nie kazdy chce ale otrzmujac wiecej w tej samej cenie to czemu nie.
      Ja oceniam recke i to dla mnie 4+ / -5 gdybym mial oceniac glosniki to na 3 nie wiem czy by sie zalapaly...
      Lapka w gore
      • avatar
        voxcordi
        0
        Reckę można ocenić na 5. Głośniki... 2,1.
        • avatar
          b1tzz
          0
          Przynajmniej autorka opisała głośniki jako średniaki, a nie jakieś super grajki za stówę, jak to już raz ktoś zrobił przy okazji recenzowania jakiegoś plastikowego zestawu 2.1 wiejącego bazarami na kilometr... Okejka ode mnie.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Śmiem zauważyć że te głośniki to "odswieżona" wersja Logitech X-210 (mam i takie), przy czym wadę - brak regulacji poziomu głośności głośnika basowego - każdy w miarę uzdolniony majsterkowicz usunie w jeden wieczór.

            X-210 kilka lat temu miały jeden duży plus - dynamikę wg. producenta >96 dB, oraz wbudowaną kość zwrotnicy Dolby.

            Cena detaliczna tego modelu - tunele w satelitkach? - jest sporo wyższa niż modelu X-210 kilka lat temu...

            Specyfikacja X-210: http://tiny.pl/hcw2j
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              P.S. Łapkę daję w górę :)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Nie przejmuj się niektórzy są zawistni - nie ważne ile i jakbyś napisała. Ważne, że oni mają swoje bzdurne racje... Łapka w górę...
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Tak jak kolega wyżej, posiadam X-210 już od dawna i jestem nimi mocno rozczarowany. Oczywistym dla mnie było, że głośniki za 150 zł nie będą grały pięknie, ale w tej cenie produkty Logitech'a to totalne BADZIEWIE. Brzęczący zasilacz, charczenie przy niektórych tonach to tylko nieliczne z ich "zalet". W głośnikach całkowicie brak wysokich i po części średnich tonów, więc jedyny gatunek muzyki do jakiego się nadają to umc-umc-umc. Po lekkiej korekcie equalizera jest ODROBINĘ lepiej, ale jak dla mnie wciąż nadają się tylko i wyłącznie do filmów (+ ew. gier, ale w takowe nie grywam, więc nie wiem). Z313 nie testowałem, ale nie wiem jak bardzo by musieli je zmodyfikować by chociaż o odrobinę poprawić błędy poprzednich modeli.
                  • avatar
                    dymekxx
                    0
                    Może i masz talent oraz wybitne umiejętności ale wybacz gdyż nie posiadasz w sześciu lat a na dodatek nie tańczysz ani nie śpiewasz. WIĘC TRZY RAZY NIE xD(łapa w dół)
                    • avatar
                      Patrick.
                      0
                      Dokładnie to samo mam w moich głośnikach od Logitecha, model X - 240, tylko trochę inny wygląd głośników satelitarnych i mam mały panel sterujący, ładniejszy od tego pilota : P

                      Jeśli chodzi o tą mini recenzje, to krótko, zwięźle i na temat. Pjona !
                      • avatar
                        Lightning
                        0
                        plusy:
                        • ładny design - o tym niech każdy sam zdecyduje
                        • wygodne okablowanie - jeszcze się nie spotkałem z "niewygodnym" :D
                        • dobrej jakości symulacja dźwięku przestrzennego - hahaha
                        • dobra współpraca z laptopami i starszymi komputerami PC - co takiego? A jakie głośniki źle współpracują?

                        Poza tym przydałaby się informacja o platformie sprzętowej - choćby o płycie głównej i/lub karcie dźwiękowej.
                        Cała recenzja opiera się na własnych "przeczuciach" - wszystko jest "boskie" - mi to wygląda na artykuł sponsorowany.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          I głośniki i cały artykuł na bardzo niskim poziomie - jakby to nauczyciel powiedział "praca robiona na kolanie 5 minut przed lekcją".
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Strasznie słaba recenzja moim zdaniem. Sensu sporej części twierdzeń po prostu nie rozumiem:

                            "Przystosowany został do pracy nie tylko z komputerami stacjonarnymi, ale również z laptopami" - poproszę o przykład głośników nieprzystosowanych do pracy z laptopami.

                            "...a całość wygląda bardzo estetycznie nawet po dłuższym użytkowaniu" - w jaki sposób czas użytkowania wpływa na estetykę?

                            "Dzięki niewielkim rozmiarom i niezależności od głośników satelitarnych obsługa pilota jest bardzo komfortowa" - co to znaczy pilot niezależny od głośników?

                            "Logitech Z313 nie jest zestawem przeznaczonym docelowo dla graczy. Brak głośnika centralnego oraz regulacji basu..." - Chciałbym zobaczyć głośniki inne niż zestaw 5.1 z głośnikiem centralnym. Po drugie, chętnie się dowiem czemu akurat ww. jest ważny dla graczy.

                            "Godny polecenia ... każdemu, kto chciałby posłuchać muzyki ze swojego laptopa czy komputera stacjonarnego bez konieczności kupowania karty muzycznej obsługującej zestawy 5.1" - Dziwny argument. Jaki komputer stacjonarny nie ma 'karty obsługującej zestawy 5.1'? Posiadacze laptopów nie mogą słuchać muzyki?

                            "dobrej jakości symulacja dźwięku przestrzennego" - przestrzenność dźwięku to chyba kwestia karty dźwiękowej/oprogramowania a nie głośników? Nie ma recenzji słowa a funkcji pseudo-suuround w tych głośnikach.

                            "dobra współpraca z laptopami i starszymi komputerami PC" - poproszę o przykłady kiedy głośniki nie współpracują ze 'starszym' PC
                            • avatar
                              head_charge
                              0
                              hehe... kopara opadła. wzmacniacz sam rozdziela dźwięk na głosniki nisko i wysokotonowe (pewnie zwrotnica jak w kolumnach), więc mnie tekst ze starszymi komputerami rozbawił do łez. dobrze że mp3 i mp4 nie mają takich problemów z innymi głośnikami, bo te są na pewno zbyt skomplikowane dla nich (za duży high-end). Głośniki te to istny badziew, kolega kupił je swojej dziewczynie, sam ma x-210 (tak też badziew), ale x-210 grają sorry nawet o klase lepiej. do moich Altec... no sie nie umywają a mają moc tylko kilka watów niższą. Dynamika do bani, bas to jakieś głuche dudnienie (ale dla fanów kiepskiego techno, w sam raz - brat katuje cały czas, buczenie doprowadza mnie do szału). jeśli wada głosników mają być siatki ochronne, bo się kurzą, no to congratulations - za dwie lewe ręce oczywiście. co robią właściciele kolumn podłogowych jak kupują takowe i widzą maskownice z takimi siatkami- wrzucaja do pieca bo trudno bedzie doczyścić więc nie warto:) recenzji nawet nie ocenię . sory za brak dużych liter - jestem leniwy
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Nie lepiej za te 160zł kupić jakieś dobre słuchawki :D Takie AKG K514 lub jakies Sennheisery ,ale to juz troszke wyższa półka cenowa
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Widziałem je dziś, wyglądowo bardzo ladne, grają całkiem super jak na domowe zacisze w skromnym pokoiku. Warte kupna
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    "Ta demokracja to piękny stan,
                                    bo w niej się każdy czuje jak pan,
                                    bo w niej się każdy czuje jak gość,
                                    póki go hołotą nie nazwie ktoś."

                                    Kurczaczek, gdy zobaczyłem, kto jest autorem tekstu, po tak głośnej krytyce recenzji na innym portalu, spodziewałem się tutaj fajerwerków, cudu, miodu i orzeszków. Nie pomyliłem się - zdanie o problemach starszych komputerów to prawdziwa perła. Tłumaczenie także: "natomiast działanie w trybie dwóch głośników satelitarnych i jednego niskotonowego poprzez jedną standardową wtyczkę stereo, na starszym sprzęcie nie zawsze odbywa się jak należy". Po 1. polecam prześledzenie zmian w konstrukcji wtyku jack 3,5 mm na przestrzeni ostatnich 20 lat - lista modyfikacji jest niesamowicie długa. Standardowy wtyk STEREO od ZAWSZE obsługuje 2 kanały - trzeciego na subwoofer tam NIE MA i nigdy NIE BYŁO. Po 2. to jak, kiedyś podłączało się do komputera głośniki... dwoma wtykami? :>

                                    "nie jestem teoretykiem - nie opiszę dokładnie dlaczego i jak dzielony jest sygnał danej jakości, jestem w stanie opisać różnice, które słyszymy w praktyce"
                                    Kuźwa, a już chciałem się zapisać na ten genialny kurs...


                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Gorsza wersja starszych genialnych X-230
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Kolejny zestaw mającą membrany głośników na wierzchu. Czyli dla mnie zupełnie odpadają, bo czasami mój synek się zainteresuje, wciśnie membranę i po głośniku. A przecież nie będę komputera na klucz zamykać w piwnicy.

                                        Witaj!

                                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                        Połącz konto już teraz.

                                        Zaloguj przez 1Login