Zakładka "Szczegóły" jest ewolucją zakładki "Procesy" ze starszych wersji Menadżera zadań. Nie ma tutaj atrakcyjnego interfejsu, choć widoczne są ikony poszczególnych aplikacji.
To właśnie w tej zakładce można ustawiać priorytety czy koligację CPU dla procesorów wielordzeniowych.
Ustawianie priorytety dla danego procesu
Ustawianie koligacji dla danego procesu
Przypomnijmy, że Windows jest systemem dobrze przygotowanym do pracy z procesorami wielordzeniowymi. Jeśli mamy procesor wielordzeniowy i chcemy przeprowadzić operację, która wymaga maksymalnego zużycia wydajności procesora (np. kompresja archiwum danych), a tym samym potrzebujemy komputera do wykonania innej czynności (np. grania w grę), to możemy skorzystać z opcji koligacji, czyli przyporządkowania danej czynności odpowiedniemu rdzeniowi procesora.
W Windows 8 poprawiono też nieco zakładkę "Usługi". Teraz możemy w łatwy sposób uruchomić ponownie daną usługę:
Można też szybko przenieść się do aplikacji "Usługi", aby zyskać dostęp do większej liczby opcji. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na danej usłudze i wybieramy funkcję "Otwórz usługi".
Aplikacja "Usługi" zawiera jeszcze więcej opcji pozwalających na konfigurację poszczególnych usług. Warto jednak wiedzieć, że zabawa z usługami jest zarezerwowana tylko dla bardziej doświadczonych użytkowników. Innymi słowy: jeśli nie jesteś pewien, czy możesz wyłączyć daną usługę, lepiej tego nie rób, ponieważ możesz uszkodzić system.
Podsumowanie
Nowy Menadżer zadań to duży krok naprzód, zarówno jeśli chodzi o wybór funkcji, jak i ich prezentację wizualną. Warto wiedzieć, że teraz nawet mniej doświadczony użytkownik może kontrolować lepiej swój system, zarządzając np. automatycznie uruchamianymi programami.
- Zapraszamy do strefy Windows 8 - najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.
Polecamy: | ||
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8 | Office na smartfonie z Windows Phone 8 | Zarządzanie dyskami w Windows 8 |
Komentarze
14Przecież zarządzanie automatycznie uruchamianymi programami było już w XP banalnie proste przy użyciu msconfig.
Szpeci i cofa rozwój graficzny do tyłu ? Modern UI + brak "start"
Czyli, po prawdzie sumując wychodzi "0". Nie ma ani plusów, ani minusów co w dalszym stopniu nie wytwarza we mnie chęci posiadania Windows 8. Zostanę z Windows 7