Niedawno zadebiutowała na rynku kontynuacja Mirror's Edge. Czas więc na testy wydajności kart graficznych w najnowszej produkcji studia Dice.
- system cyfrowego parkouru!; - wyrazista protagonistka,; - zapierające dech w piersiach Miasto Szkła,; - futurystyczny klimat,; - możliwość tworzenia wyzwań dla innych graczy,; - spora liczba zadań i „znajdziek”.
Minusy- powtarzalność zadań,; - „martwy” świat,; - nieco monotonne walki,; - pozostawiająca wiele do życzenia sztuczna inteligencja przeciwników,; - błędy techniczne.
Druga odsłona Mirror's Edge to z pewnością produkcja przyzwoita. Zabrakło nieco rewolucyjnych rozwiązań, ale osoby, które dobrze bawiły się przy pierwszej odsłonie i tutaj na nudę narzekać nie będą. Jeśli jednak komuś skakanie po dachach nie przypadło do gustu to z pewnością Catalyst go do tego nie przekonana.
Standardowo już w przypadku produkcji studia Dice, grę napędza silnik Frostbite. I choć nie mamy większych zastrzeżeń do jego implementacji w Catalyst to w wielu sytuacjach mieliśmy wrażenie, że część aspektów wizualnych lekko tutaj niedamagało. Mowa głównie o słabych modelach postaci trzecich oraz nieco sterylnych lokacjach.
Oczywiście rozumiemy, że "szklane miasto" ma taki urok, ale mimo wszystko w pierwszej odsłonie gry było wiele lokacji, które zachwycały, zapadały w pamięć, a tutaj takich niestety brakuje. Nie wspominając już o bardzo kulawy AI przeciwników, którzy najczęściej nie stanowią jakiegoklwiek wyzwania. Naszą recenzję Mirror's Edge Catalyst możecie przeczytaj w tym miejscu.
W kwestii testów wydajności warto napisać o pewnej ciekawostce - mianowicie gra udostępnia wyższy poziom detali niż ultra, który tutaj nazwano "hiper" i w zasadzie jest on tylko po to, aby całkowicie zarżnąć wszystkie dostępne obecnie na rynku karty graficzne (szczególnie te posiądające tylko 4 GB pamięci).
Wymagania sprzętowe
W podanych przez producenta specyfikacjach od razu widać nieco dziwne zestawienia. GeForce GTX 650 Ti został postawiony obok znacznie mocniejszego Radeona 270X, a z drugiej strony w przypadku zalecanych wymagań R280X jest na jednej półce z GTX 970. Zaiste, zadziwiające przyrównanie.
Minimalne wymagania:
- OS: Windows 7 (64-bit)
- procesor: Intel Core i3-3250 / AMD FX 6350
- RAM: 6 GB
- karta graficzna: NVIDIA GTX 650 Ti lub AMD Radeon R9 270X
- wolne miejsce na dysku twardym: 20 GB
- DirectX: DirectX 11
Zalecane wymagania:
- OS: Windows 10 (64-bit)
- procesor: Intel Core i7-3770 lub AMD FX-8350
- RAM: 16 GB
- karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD Radeon R9 280X
- wolne miejsce na dysku twardym: 20 GB
- DirectX: DirectX 11
Założenia testowe
Pomiar wydajności polegał na zaliczeniu misji: martwe gołębie. Każdy przebieg standardowo powtarzaliśmy pięciokrotnie, skrajne wyniki odrzucaliśmy, a z pozostyłych wyciągnęliśmy średnią. W przypadku rozdzielczości FullHD oprócz ustawień ultra przetestowaliśmy również niższy poziom detali - na słabszych kartach. Margines błędu pomiarowego wynosi 1 kl/s.
Warto również wspomnieć, że zrezygnowaliśmy z testowania detali "hiper", bowiem wizualnie nie wnoszą one wiele, a spadek wydajności nawet na topowych kartach wynosił od 30 do 50% względem ustawień ultra. Nie mówiąc już fakcie, że karty z 4 GB pamięci w takim przypadku zwyczajnie nie nadawały sie do jakiejkolwiek sensownej zabawy.