Wydajność i czas pracy
Wyniki testów syntetycznych oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdziesz w rankingu smartfonów. Zobacz wyniki szczegółowe Motoroli Moto G (2 gen.)
Zobacz pojedynek: Motorola Moto G (2 gen.) vs ASUS ZenFone 5 LTE
Zobacz pojedynek: Motorola Moto G (2 gen.) vs LG G2 mini
W kilku słowach:
Moto G (2 gen.) pozwalała na ponad 8 godzin wyświetlania filmów lub przeglądania stron internetowych. To całkiem niezły wynik (lepszy niż np. Asusa ZenFone 5). Typowy czas codziennego użytkowania dochodził do 1,5-2 dni. Po aktualizacji do Androida 5.0 może być on dłuższy ze względu na zaawansowany tryb oszczędzania energii w tym systemie. Ogólną wydajność procesora można określić jako średnią, ale w zupełności wystarczającą do obsługi typowych programów i większości gier. Sam system działa bardzo szybko.
System i programy
Motorola Moto G drugiej generacji trafiła do mnie tuż przed oficjalną aktualizacją do Androida 5.0 Lollipop. W tej chwili większość osób (szczególnie w naszym kraju) kupi tego smartfona z Androidem 4.4.4, który pojawia się w niniejszej recenzji.
Działa zaskakująco płynnie
W nowej Moto G warto wyróżnić sprawność działania systemu. Smartfon ma średniej klasy procesor Snapdragon 400 i 1 GB pamięci RAM, a mimo to w czasie codziennej obsługi nie czułem wielkiej różnicy w stosunku no niektórych modeli z 2GB pamięci i Snapdragonem 800/801. Pod tym względem „motka” zasługuje na duże wyrazy uznania.
Chwała producentowi za to, że nie zastosował żadnej dodatkowej nakładki graficznej zmieniającej wygląd i funkcjonalność interfejsu. Jest to genialne posunięcie. Android śmiga aż miło. Obsługa jest niemal równie przyjemna jak na Nexusie 5. Zobaczymy jak będzie się sprawowała w przyszłości aktualizacja do wersji 5.0 Lollipop.
Ilość zainstalowanych programów nie wykracza mocno poza domyślny pakiet Google. Znajdziemy tutaj wszystko to co w standardowym, czystym Androidzie plus cztery proste aplikacje od Motoroli.
Dual SIM
W Moto G drugiej generacji umieścić możemy dwie karty micro SIM. Dzięki temu na jednym telefonie odbierać będziemy połączenia telefoniczne i SMS'y z obu numerów.
Jeśli chcemy zadzwonić do kogoś, wysłać wiadomość lub połączyć się z internetem komórkowym za pierwszym razem powinniśmy określić która karta SIM ma być do tego przeznaczona. Wybór można zapamiętać.
Do transmisji 3G domyślnie służy pierwsza karta micro SIM. Łączność LTE nie jest dostępna w tym modelu (XT1068).
Assist
Jedną z dodatkowych aplikacji jest Assist. Z całą pewnością jej obecność docenią kierowcy. Program używa odbiornika GPS do określenia prędkości poruszania się. Jeśli jest ona odpowiednio duża (wyższa od prędkości biegu), to może aktywować się np. funkcja głośnego odczytywania nadchodzących wiadomości SMS oraz nazw kontaktów, które próbują się dodzwonić.
Jeśli funkcja odczyta z kalendarza, że jesteśmy aktualnie na spotkaniu może wyciszyć telefon i automatycznie odpowiadać tekstowo na połączenia telefoniczne (np. „Jestem na spotkaniu. Oddzwonię wkrótce.”).
Podobnie wyciszyć może telefon w ustalonych godzinach nocnych, aby telefon nie przeszkadzał nam w spaniu.
Alert
Program ten pozwoli wysłać krótką wiadomość alarmową do zaufanej osoby lub pod numer ratunkowy. Będzie ona zawierała lokalizację telefonu w chwili zgłoszenia (jeśli dostępny jest sygnał GPS) oraz ustaloną wcześniej treść. Oby nikt nigdy nie musiał z tego korzystać, ale w razie problemów – aplikacja Alert może być zbawienna.
Alert przyda się nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Do wybranych osób możemy też błyskawicznie wysłać informację o chęci spotkania się w określonym miejscu. Naciskamy opcję „Spotkaj się ze mną”, smartfon pobierze lokalizację z GPS'u, wybieramy odbiorcę i wysyłamy. Miejsce spotkania można też wpisać ręcznie.
Z kolei funkcja „Obserwuj mnie” może zapewnić spokojną głowę bliskiej osobie gdy np. wychodzimy lub wyjeżdżamy w dłuższą podróż. Smartfon będzie wysyłał regularnie wiadomości z aktualnym położeniem co 5, 10, 15 lub 30 minut. Powiadomienia mogą się zakończyć po dotarciu do wybranego obszaru.
Migracja
Przenosisz się na Motorolę ze starego smartfona? Użyj aplikacji „Migracja” do skopiowania danych. Obsługiwane są urządzenia z Androidem, częściowo też iPhone oraz w jeszcze bardziej ograniczonym stopniu zwykłe, klasyczne telefony.
Czwartą aplikacją od Motoroli jest Pomoc, która pozwoli lepiej poznać poszczególne funkcje smartfona. Można też połączyć się telefonicznie z pomocą techniczną.
Pozostałych aplikacji opisywał nie będę, gdyż należą one do standardowego pakietu Google, który występuje w każdym współczesnym smartfonie z Androidem. Należy do nich Dysk, Quickoffice, YouTube, Hangouts, Gmail, Google+, Chrome, Mapy, Muzyka Play, Książki Play, Filmy Play, Sklep Play, Kalendarz i kilka innych, popularnych programów.