All-in-One

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Nie ukrywam, że z komputerami All-in-One mam pewien problem. Trudno mi w pełni przekonać się do idei stojącej za tymi urządzeniami, ale jednocześnie doceniam inwencję producentów, którzy wprowadzają nowe rozwiązania na rynek, próbując jednocześnie znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie.

MSI AP16 Flex

Miałem już okazję testować niejednego All-in-One. Zazwyczaj były to jednak modele z zacięciem gamingowym. Przykładem takiego sprzętu jest chociażby 27-calowy MSI AG270, wyposażony w mocny procesor Intel Core i7 i grafikę Nvidia Geforce GTX 970M, który poradzi sobie nawet z Wiedźminem 3.

MSI AG270

W odróżnieniu od niego, prezentowany MSI AP16 Flex to najbardziej podstawowy model, który dzięki temu staje się dostępny dla znacznie szerszego grona potencjalnych klientów. Dość powiedzieć, że w chwili publikacji tego testu, jego cena wynosiła 1599 zł. No dobrze, ale co otrzymam w zamian, decydując się na jego zakup?

MSI AP16 Flex przycisk zasilania

Na własny użytek określiłem AP16 Flex mianem stacjonarnego tabletu i myślę, że najtrafniej oddaje jego charakter. Zarówno jego rozmiary (15,6-calowy ekran) jak i ekonomiczne podzespoły (procesor Intel Celeron i dysk HDD 320 GB) nie zrobią wrażenia nawet na posiadaczach laptopów. All-in-One nie jest jednak, ani nie ma zamiaru być następcą laptopa, czy klasycznego komputera. Świetnie sprawdzi się natomiast w nietypowych zastosowaniach, np. w biurach – jako dodatkowy wyświetlacz dla często aktualizowanego strumienia informacji (np. notowania, statystyki, czy najświeższe newsy).

MSI AP16 Flex podstawka

Z kolei w domu można go wykorzystać np. w kuchni – jako nowoczesną książkę kucharską. Takie zastosowanie ułatwia specjalna podstawka umożliwiająca zamontowanie urządzenia na ścianie lub podwieszenie go na półce lub pod szafką.

MSI AP16 Flex na biurku

Komputery All-in-One spełnią też swoje zadanie np. w recepcji, gdzie mogą zastąpić duże, nieporęczne komputery. MSI oszczędzi sporo miejsca, a jego funkcjonalność w zupełności wystarczy do obsługi potrzebnych aplikacji. Nie bez znaczenia jest też efekt wizerunkowy, All-in-One wygląda po prostu nowocześnie.

Na koniec jeszcze jedna informacja. Na rynku są dostępne konfiguracje tego AIO z większym dyskiem (500 GB lub dyskiem SSD 32 GB), jak również z czterema portami USB.

Ocena końcowa:

  • przystępna cena
  • funkcjonalna podstawka
  • trzy tryby ustawienia ekranu
  • klawiatura i mysz w zestawie
  • dobra jakość wykonania
  • pasywne chłodzenie
  • bezprzewodowa łączność WiFi w standardzie ac
     
  • tylko dwa porty USB
  • pojemność dysku tylko 320 GB

70%

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sztajnol1
    0
    I to jest wreszcie krok w stronę, która mi się marzy już od dłuższego czasu: domowy zestaw "mibilno-stacjonarny", dość mocny, z grafiką klasy powiedzmy wyższych klas mobilnych, że i pograć można, min. 8GB RAM, CPU w okolicy i5, oczywiście wifi i BT, ale również wbudowany modem 3G/LTE, dysk podstawowy SSD, drugi HDD, większość bebechów i jakiś 1-2 porty USB upchnięte w formę grubego tabletu 15-17 cali Full HD lub więcej, a reszta tzn. pozostałe interfejsy w tym przewodowy LAN i wspomniany dodatkowy HDD w postaci stacji dokującej, ale potrafiącej również komunikować się bezprzewodowo z częścią mobilną. Idea jest taka: możesz siedzieć przy biurku i mieć jednostkę mobilną zadokowaną w podstawce, pracować przy użyciu myszki/klawiatury i wtedy wygląda to jak sprzęcik z recenzji - taki właśnie skurczony All-in-One. Może być podłaczony do sieci domowej przez wifi lub LAN, jak zwykła maszyna. Ale możesz też wyciągnąć sobie "część tabletową" nazwijmy, rozwalić się na kanapie i maziać po ekranie. Łączność bezprzewodowa ze stacją dokującą powinna zapewnić dostęp do HDD, który w niej został. Mało tego, modem powinien pozwolić na to samo gdy bierzesz ustrojstwo pod pachę i gdzieś się wybierasz. W sumie nie ma w tym pomyśle żadnej kosmicznej technologii.
    • avatar
      kokosnh
      0
      no nie wiem
      2.5 cm grubości i 2 KG wagi
      Ani na tym zbytnio pracować w domu, ani zabrać gdziekolwiek.

      Prędzej idzie kupić laptopa, lub normalny tablet, zależnie czy bardziej chcemy pracować stacjonarnie, czy mobilnie.

      Nie wyobrażam sobie trzymania 2KG w jednej ręce, druga miziając ekran.

      All in one, ma sens, jeśli nie mamy miejsca na komputer stacjonarny, choć ja i tak bym poszedł w coś mini-ITX, lub jeszcze mniejsze mini komputer przymocowany pod blatem.
      • avatar
        zakius
        0
        w tej cenie to można dostać i3u z 1080p w 21-24"...
        • avatar
          wikiex
          0
          Tylko HDMI braknie, poza tym z checia bym kupił
          • avatar
            Vieworld
            0
            "Na rynku są dostępne konfiguracje tego AIO z większym dyskiem (500 GB lub dyskiem SSD 32 GB)"

            32GB SSD... wow

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login