Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe MSI GL72 6QD-039XPL
Wydajność
MSI GL72 6QD-039XPL wyposażono w procesor Intel Core i7-6700HQ. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2.6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3.5 GHz. TDP procesora wynosi 45 W.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, a ponadto mamy do dyspozycji dedykowana karta graficzna Nvidia Geforce GTX 950M z 2 GB pamięci DDR3. Konfigurację uzupełnia 8 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 32 GB). Warto podkreślić, że jest to pamięć DDR4 2133 MHz.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach i grach. Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
Wydajność w grach
Pora więc przejść do meritum i sprawdzić, jak sobie MSI poradzi z grami. Na pierwszy ogień poszedł Solid Snake i ostatni tytuł z serii Metal Gear. Ustawienie rozdzielczości Full HD i jakości grafiki na poziomie wysokim dało wynik 38 kl./s., czyli zupełnie nieźle.
W Fallout 4 w rozdzielczości Full HD można śmiało pograć, konieczne będzie jednak obniżenie jakości grafiki na poziom średni. Przy takich ustawieniach będziemy mieć stabilne 30 kl./s. Przy ustawieniach wysokich uzyskałem wynik 26-27 kl./s.
Grand Theft Auto V, to również spore wyzwanie dla każdego laptopa, dlatego przeprowadziłem kilka testów w różnych ustawieniach. Przy rozdzielczości Full HD i wysokich szczegółach grafiki, animacja nie była w stanie utrzymać stałego poziomu 30 kl./s. Wynik testu pokazał 25 kl./s, czyli nieco za mało. Na szczęście wystarczy wyłączyć opcję MSAA w ustawieniach graficznych, aby zwiększyć średnią liczbę klatek na sekundę do ok. 37.
No i Wiedźmin 3. Najbardziej wymagający tytuł, a zarazem ostateczny test wydajności laptopa do gier. W rozdzielczości FH i ustawieniach wysokich, zwycięzcą okazał się niestety Geralt - wynik 19 kl./s., to zdecydowanie zbyt mało, aby komfortowo grać w ten tytuł. Osiągnięcie stabilnych 30 klatek okazało się możliwe dopiero po obniżeniu szczegółowości grafiki i postprocesów na poziom niski. Zawsze można obniżyć rozdzielczość ;)
Dysk twardy
MSI GL72 w testowanej przeze mnie konfiguracji wyposażono w klasyczny dysk HDD 5400 RPM o pojemności 1 TB. Jego zaletą jest pojemność, bo jeśli chodzi o płynność pracy komputera, to wypada to już nienajlepiej. Gorąco polecam zainwestowanie w dodatkowy dysk SSD, na którym postawić warto system, a ten dysk traktować jako magazyn danych. Komfort pracy znacznie się poprawi.
Ekran
Laptopa wyposażono w ekran o rozdzielczości Full HD i przekątnej 17,3 cala. Dzięki matrycy IPS mamy tutaj szerokie kąty widzenia (chociaż w poziomie są one nieco lepsze niż w pionie) oraz dobrą jakość obrazu. Wyraźnie przeważają jednak chłodne tony, więc część użytkowników o innych preferencjach może pokusić się o kalibrację ekranu. Nieco zaskoczył mnie pomiar maksymalnej jasności. Test kolorymetrem dał wynik 241 cd/m2, czyli dość nisko. Normą w laptopach z tego segmentu jest 300 cd/m2.
Dzięki dwóm wyjściom wideo i technologii Matrix Display, laptop może obsługiwać jednocześnie dwa zewnętrzne ekrany w maksymalnej rozdzielczości 4K 3840 x 2160.
Czas pracy
Długość czasu pracy na baterii nie jest najistotniejszym elementem laptopa do gier, nie mniej jednak uzyskane wyniki mocno mnie zaskoczyły. Okazało się bowiem, że w trybie maksymalnego oszczędzania energii, MSI wyłączył się już po 3,5 godz. To mało nawet w porównaniu do modeli wyposażonych w mocniejsze podzespoły. Tryb pełnej wydajności wyczerpie akumulator po ok. godzinie. Jak na sprzęt określany mianem mobilnego, jest to kiepski wynik.
Kultura pracy
Pod względem kultury pracy jest już znacznie lepiej. Laptop pracuje przez większość czasu cicho, a po uruchomieniu wentylatorów, ich głośność w niczym nie przeszkadza, ani nie rozprasza.
Jeśli chodzi o temperatury, to nawet przy pełnym obciążeniu podzespołów utrzymują się na akceptowalnym poziomie. W środkowej części klawiatury nieco wprawdzie wzrastają, ale wciąż nie obniża to komfortu korzystania z laptopa. Jeśli na komputerze przeglądamy internet, czy korzystamy z mniej wymagających aplikacji, temperatury nieco się obniżają.