Witryna powstała w 2005 roku, obecnie pod skrzydłami Google jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych, a już na pewno numerem jeden jeśli chodzi o wideo. Co minutę dodawane są filmy o łącznej długości ponad 30 godzin. W Polsce z YouTube korzysta około 11 milionów osób.
Serwis na szczęście porozumiał się z największymi wytwórniami muzycznymi, m.in. z tak zwaną "wielką czwórką". Umowy są również zawierane z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, w styczniu została podpisana umowa z polską organizacją ZAiKS. Takie porozumienia powodują, że firmy zamiast usuwać filmy, czerpią zyski z reklam.
Kanały można dostosowywać do własnych potrzeb
YouTube nie trzeba szczególnie przedstawiać, wszyscy wiemy, że oprócz milionów filmów mamy do dyspozycji sporo opcji znanych z serwisów społecznościowych. Możemy tworzyć własne profile (zwane kanałami) i dowolnie je personalizować. Każdy bez problemu może przesłać swój film, który nie może przekraczać kilkunastu minut, jednak w przypadku muzyki limit nie jest wielką przeszkodą. Oczywiście do każdego materiału możemy dodawać komentarz, oceniać, przeglądać statystyki, czasami dostępne są napisy, adnotacje. Każdy kanał możemy subskrybować, przeglądać co dana osoba dodała, sortować jego filmy i wiele innych.
W witrynie możemy znaleźć hity znane z toplist, muzykę poważną, remiksy oraz mnóstwo dzieł tworzonych przez amatorów. W przypadku najnowszych teledysków najczęściej mamy do wyboru aż pięć jakości materiału. Skupmy się na dźwięku, najczęściej jest to muzyka zapisana w formacie AAC z częstotliwością próbkowania 44100 Hz, oczywiście dźwięk jest stereofoniczny. Niestety w przypadku starszych utworów i amatorskich nagrań jakość jest słaba.
Music Discovery Project - find, mix, watch
Mało znana, choć udostępniona ponad rok temu usługa stworzona przez YouTube, to narzędzie dostępne pod adresem youtube.com/disco. Bez problemu i w szybki sposób możemy tworzyć playlisty składające się z dzieł naszych ulubionych zespołów.
Mało znana funkcja Music Discovery Project
Mechanizm jest prosty w obsłudze. Na stronie głównej widzimy okno wyszukiwania, link do listy odtwarzania z 50 najpopularniejszymi utworami jak i listę kilku najpopularniejszych wykonawców. Wpisujemy nazwę artysty i serwis generuje nam listę kilkudziesięciu pozycji jego autorstwa oraz inne, podobne gatunkowo.
Wygodny nawigacja wyświetlana na dole strony
Wszystko jest zaskakująco dobrze dobierane, choć czasami zdarzają się dziwne propozycje (głównie w przypadku polskich twórców), np. w przypadku Marka Grechuty znajdziemy utwory rapera o pseudonimie Diddy. W przypadku zespołu Dżem odnajdziemy Edytę Górniak. :-)
Podczas odtwarzania wyświetla się pasek na dole strony, w którym możemy wybierać co chcemy słuchać, włączyć losowe odtwarzanie, itp. Do dyspozycji mamy również listę dzieł danego wykonawcy, dzięki czemu możemy decydować co chcemy słuchać. Oprócz piosenek posortowanych latami możemy przeczytać biografię, przejść do innych podobnych wykonawców lub znaleźć najnowsze wydarzenia związane z artystą. Playlisty można zapisywać, aby później je modyfikować i odtwarzać muzykę.
Serwis dostępny pod adresem: youtube.com/disco