Dodatki Firefox. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki
Przeglądarki WWW

Dodatki Firefox. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki

przeczytasz w 4 min.

Dodatki do Firefox mogą zwiększyć komfort codziennej pracy z przeglądarką Mozilli, poprawić bezpieczeństwo surfowania, a także pozytywnie wpłynąć na produktywność. Sprawdź polecane przez nas rozszerzenia do Firefoksa.

Przeglądarka Mozilla Firefox jest jedną z najbardziej lubianych przez użytkowników. Ci ostatni chwalą ją przede wszystkim za szybkość działania i łatwość obsługi, ale też doceniają jej otwartość na rozmaite dodatki – jakie są najlepsze rozszerzenia do Firefoksa? 

Oczywiście każdy odpowie na to pytanie inaczej, ale my także mamy swoich faworytów. W tym zestawieniu polecamy przede wszystkim te rozszerzenia, które zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają zachować prywatność podczas przeglądania Internetu. Wśród naszych propozycji nie brakuje jednak także dodatków multimedialnych i takich, które pozwalają zwiększyć produktywność.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na odświeżenie tego zestawienia? Po pierwsze dlatego, że od publikacji poprzedniej wersji minęły już ponad 2 lata. Nie bez znaczenia jest jednak także fakt, że od niedawna (a konkretnie od wersji 57 przeglądarki Firefox) przestały być wspierane „klasyczne” rozszerzenia, przez co niektóre wcześniejsze propozycje przestały działać. W tym rankingu są wyłącznie działające dodatki typu WebExtensions.

Najlepsze dodatki Firefox w 2018 roku

Kategoria – bezpieczeństwo

Nasze zestawienie otwierają rozszerzenia stworzone dla użytkowników świadomych zagrożeń czyhających w sieci i pragnących odpowiednio zadbać o swoją prywatność.

uBlock Origin

Narzędzia do blokowania reklam na stronach internetowych są jednymi z najczęściej instalowanych przez użytkowników. Z rozmaitych raportów wynika, że średnio co druga reklama w „polskim Internecie” jest powstrzymywana. 

Dostępnych jest wiele różnych adblockerów, ale my polecamy konkretnie uBlock Origin. Przede wszystkim dlatego, że jest skuteczny, ale też naprawdę leciutki i prosty w obsłudze, a do tego umożliwia wygodne ustalenie wyjątków (czyli stron, które chce się wesprzeć poprzez nieblokowanie reklam).

uBlock Origin

Dodatek uBlock Origin jest intuicyjny dla laików, a zarazem oferuje wiele możliwości bardziej zaawansowanym użytkownikom, co czyni z niego uniwersalne rozwiązanie.

NoScript

Kolejnym rozszerzeniem pozwalającym lepiej zadbać o swoją prywatność jest NoScript. To niewielki dodatek, który dla wielu osób jest absolutnie obowiązkowym wyposażeniem Firefoksa.

NoScript

Co robi NoScript? Umożliwia blokowanie wykonywania skryptów JavaScript i apletów Java czy Flash na stronach internetowych, co pozwala zabezpieczyć się przed atakami z ich wykorzystaniem. Oczywiście w sytuacji, gdy ufa się witrynie, a takie elementy są konieczne do jej prawidłowego funkcjonowania, można je miejscowo lub czasowo odblokować.

Ghostery

Ghostery to dodatek niezbędny dla każdego, kto określa siebie świadomym użytkownikiem i ceni swoją prywatność. Rozwiązanie to przeszukuje odwiedzane strony internetowe pod kątem tak zwanych tropicieli.

Po szybkiej analizie przeglądanej strony internetowej Ghostery informuje użytkownika o obecności różnego rodzaju skryptów i elementów, które mają za zadanie zbieranie danych o aktywności w sieci, a także wszelkiego rodzaju obiektach, co do których pochodzenia można mieć pewne wątpliwości. 

Ghostery

Wszystko wyświetlane jest w niewielkim okienku, w którym można szybko i łatwo znalezione elementy zablokować lub też dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Trio uBlock Origin + NoScript + Ghostery potrafi zwiększyć bezpieczeństwo i przyspieszyć działanie stron.

Facebook Container

Ostatnie tygodnie przyniosły kilka wiadomości, które poważnie pozwalają wątpić w to, czy Facebook odpowiednio dba o prywatność użytkowników. Ci ostatni mogą jednak zadbać o nią sami.

Najważniejsze jest odpowiedzialne korzystanie z serwisów społecznościowych, ale ich macki sięgają dalej. Właśnie dlatego powstało rozszerzenie Facebook Container, które „zamyka” Facebooka, tworząc dla niego odizolowane środowisko – dzięki temu nie ma on wglądu w to, co robimy na innych stronach. Dodatek działa również z Messengerem i Instagramem. 

Facebook Container

Uwaga: ze względu na izolowanie portalu, jego wtyczki mogą nie działać poprawnie także na innych witrynach. Oznacza to, że na przykład niemożliwe może stać się komentowanie czy logowanie się przez konto FB na „obcych” stronach.

Kategoria – multimedia

Teraz nadszedł czas na rozszerzenia multimedialne, które na przykład pozwalają wygodniej korzystać z serwisu YouTube (ale nie tylko).

Enhancer for YouTube

Wspomnieliśmy o serwisie YouTube, więc na moment się przy nim zatrzymajmy. Choć jego właściciele robią wiele, by uprzyjemnić oglądanie filmów w jego obrębie, dzięki rozszerzeniu można otrzymać szybki dostęp do wielu różnych opcji konfiguracyjnych.

Enhancer for Youtube pozwala na przykład na automatyczne odtwarzanie filmów w pożądanej rozdzielczości, stosowanie własnych motywów kolorystycznych czy też powiększanie okna odtwarzania.

Enhancer for YouTube

Na tym jednak nie koniec, bo ten dodatek umożliwia również usuwanie adnotacji reklam z filmów (i tworzenie „białej listy” kanałów z włączonymi reklamami). Ciekawostką może być też opcja przypięcia odtwarzacza, by pozostawał on widoczny podczas przewijania strony (co pozwala na przykład na wygodne czytanie komentarzy).

Video DownloadHelper

Ile razy zastanawialiście się, jak szybko pobrać na dysk twardy filmik z portalu YouTube? Zapewne nie raz, a właśnie wtedy z pomocą przychodzi Video DownloadHelper. 

Video DownloadHelper

Jednocześnie dodać trzeba, że zakres działania dodatku jest zdecydowanie szerszy, ponieważ można wykorzystać go także na wielu innych portalach, taki jak chociażby DailyMotion, Facebook, Periscope, Vimeo czy Twitch i innych. 

Ikona Video DownloadHelper znajdująca się na pasku narzędzi przeglądarki, informuje zresztą, czy i ile filmików jest na odwiedzanej stronie dostępnych do pobrania. (Uwaga: konieczna może być także instalacja aplikacji Companion App).

Turn off the Lights

Turn Off the Lights to jeden z tych dodatków, których celem jest już jedynie umilenie przeglądania ulubionych stron internetowych, a konkretniej mówiąc materiałów wideo na nich zamieszczanych. 

Dodatek sprawia, że cała treść strony zostaje przyciemniona, a na pierwszym planie pozostaje jedynie film. Odbywać może się to automatycznie (po rozpoczęciu odtwarzania materiału wideo) lub na życzenie (po kliknięciu na ikonę dodatku znajdującą się na pasku narzędzi przeglądarki). 

Turn off the Lights

Warto podkreślić, że przewidziano tutaj kilka możliwości personalizacji wspomnianego przyciemnienia tła pod kątem indywidualnych preferencji oraz sporo dodatkowych, bardziej zaawansowanych już opcji związanych z portalem YouTube.

Kategoria – pozostałe

Na koniec rozszerzenia, które może nie są niezbędne, ale za to potrafiące uprzyjemnić korzystanie z przeglądarki Mozilla Firefox.

LastPass Password Manager

Firefox Quantum, jak na nowoczesną przeglądarkę przystało, jest wyposażony w menedżer haseł, ale LastPass Password Manager może robić to lepiej. Rozszerzenie to sprawia, że nie ma potrzeby uzupełniania danych w okienkach logowania, bo loginy i hasła są przechowywane w bezpiecznym miejscu. Co więcej, nie trzeba też uzupełniać innych informacji w rozmaitych internetowych formularzach.

LastPass Password Manager

Dodatek ten oferuje także funkcję zapisywania notatek (które będą dostępne tylko dla użytkownika). Nie bez znaczenia jest również to, że LastPass zapewnia synchronizację haseł pomiędzy komputerem a smartfonem.

Tile Tabs WE

Tile Tabs WE to rozszerzenie dla osób, które w pracy wyznają zasadę wielozadaniowości. Umożliwia ono wygodne rozmieszczenie kart na ekranie – tak, by można było wygodnie przeglądać kilka stron równocześnie.

Dodatek ten pozwala na podzielenie ekranu na przykład na dwa, trzy czy cztery okna (albo i więcej, jeśli jest taka potrzeba). Do wyboru jest kilka różnych konfiguracji, a dodatkowo można je modyfikować w zupełnie standardowy sposób.

Tile Tabs WE

Aby rozpocząć pracę z rozszerzeniem wystarczy wcisnąć prawy przycisk myszy i wybrać interesującą konfigurację z menu „Tile Tabs WE” > „New Layout”.

Stylish

Wydaje wam się, że odwiedzając wybrany portal jesteście skazani na jego wygląd? Nic bardziej mylnego. Stylish to niezwykle interesujący dodatek, dzięki któremu możliwa jest  modyfikacja wyglądu stron internetowych.

Zdecydować można się na drobną jedynie zmianę kolorystyki wybranych elementów czy rozmiaru czcionek lub też na całkowite przemodelowanie danej strony. 

Stylish

Przewidziano opcje skorzystania z gotowych stylów, których baza jest naprawdę bardzo pokaźnych rozmiarów, a także ich edytowania lub nawet tworzenia własnych, co jednak wymaga już pewnej wiedzy z zakresu CSS.

A jakie jest wasze ulubione rozszerzenie do Firefoksa?

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    taki_jeden
    5
    Sami piszecie:

    "Trio uBlock Origin + NoScript + Ghostery potrafi zwiększyć bezpieczeństwo i przyspieszyć działanie stron."

    A potem płacz, że odblokuj naszą stronę.

    To ja mam taki pomysł, najpierw wy pomyślcie nad optymalizacją i bezpieczeństwem strony. Niech mnie nigdzie nie przenosi i nie otwiera nowych okien/kart jak kliknę gdziekolwiek poza artykułem (np żeby złapać focus okna). Niech te mrugające banery znikną i niejednokrotnie reklamy na całą stronę, albo jeszcze z dźwiękiem.

    Wasza strona ładuje się w mig, jak wszystko jest zablokowane poza faktyczną treścią.
    • avatar
      xxx.514
      2
      Szkoda, że Classic Theme Restorer nie jest kompatybilny powyżej FF 50, można nim było bardzo szczegółowo ustawić swoją przeglądarkę - czyli utrzymać ducha "linuxowej/unixowej customizacji", skąd też ta przeglądarka ma swe korzenie.
      • avatar
        behemot
        2
        uBlock + NoScript to dla mnie ”oczywista oczywistość”, od siebie dodam, że bez Stylisha nie wyobrażam sobie przeglądania często odwiedzanych stron:
        - facebook w wersji innej niż ciemna/czarna jest kompletnie obrzydliwy, podobnie YT (choć tu google dorzuciło wreszczie czarny motyw bezpośrednio na stronę)
        - YT - efekt podobny do Turn off the Lights tyle że zrobiony prostym stylem - dzięki temu nie korci mnie dyskusja pod filmikami ani nie widzę żadnych sugerowanych materiałów przy oglądaniu których mógłbym przesiedzieć cały dzień ;)
        - na benchmarku można wywalić cały ten bajzel między artykułem a komentarzami, choć u mnie stopień uproszczenia/oczyszczenia waszej strony sięga dużo, dużo głębiej, np. komentarze zajmują w pionie jakieś 40% mniej miejsca niż w domyślnym stylu, podobnie jak sam artykuł.
        - disqus - ciemny
        - elektroda - zielona i bardziej przejrzysta, zamiast tego obrzydliwego jasnego i przepakowanego stylu
        itd. :)

        Generalnie: polecam. Do destrukcji wystarczy minimalna znajomość CSSa, natomiast przy większej (konstruktywnej) kosmetyce trzeba już się orientować co się robi albo niestety można stracić sporo czasu na eksperymentowanie metodą prób i błędów.
        • avatar
          taki_jeden
          0
          "Ciekawostką może być też opcja przypięcia odtwarzacza podczas jej przewijania (...)"

          Podczas przewijania czego? Jej znaczy opcji?
          • avatar
            kamild1996
            0
            "Enhancer for YouTube"
            Magic Actions może więcej.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login