Na rynku laptopów w 2015 roku działo się naprawdę sporo. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku.
Rok 2015 obfitował w niezwykle interesujące wydarzenia i premiery, które wprowadziły spore ożywienie w ten, wydawać by się mogło nieco już skostniały segment rynku. Laptopy poddane zostały odświeżeniu w praktycznie każdym zakresie. Zmiany nastąpiły nie tylko pod względem wizualnym i stylistyczny, ale także, a może nawet przede wszystkim, pod względem podzespołów i oprogramowania. Tematów wiele, a czasu mało, więc wymienię najbardziej istotne wydarzenia mijającego roku.
Windows 10 trafia pod strzechy
Nie ma chyba żadnej wątpliwości, że premiera nowego systemu operacyjnego Microsoftu, to wydarzenie numer jeden ostatnich dwunastu miesięcy. Długo wyczekiwana dziesiątka miała w założeniach połączyć najlepsze cechy Windows 7 i Windows 8/8.1 oraz dodać nowe rozwiązania tworzące w efekcie zupełnie nową jakość. Nie bez znaczenia była też możliwość darmowej aktualizacji do najnowszej wersji systemu.
Przede wszystkim powróciło klasyczne menu Start wzbogacone o kafelkowy interfejs znany z ósemki, unowocześniono interfejs, który w końcu ujednolicono, dzięki czemu wygląda tak samo na laptopie, tablecie i smartfonie. Interfejs ten szczególnie dobrze sprawdza się na urządzeniach z dotykowymi ekranami, czyli m.in. na coraz popularniejszych hybrydach, o których jeszcze napiszę później.
Nowa przeglądarka Edge mająca zastępująca wysłużonego Internet Explorera nie zrobiła już tak pozytywnego wrażenia. Mimo że działa stosunkowo szybko i płynnie, to nie oferuje takiej funkcjonalności jak Firefox, czy Chrome, przez co nie zdobyła uznania w oczach użytkowników.
Laptopy hybrydowe rosną w siłę
Coraz większą popularnością cieszą się modele łączące cechy klasycznego laptopa z tabletem. Praktycznie każdy liczący się producent ma już w swojej ofercie hybrydowe modele. Ekran w tych urządzeniach może być obracany o 360 stopni, odłączany lub umieszczony na specjalnie skonstruowanej ramce. Co ważne, laptopy hybrydowe niekoniecznie muszą kosztować grube kwoty. Oprócz modeli z najwyższej półki (np. Lenovo Yoga 900, czy Microsoft Surface Book) dostępne są także znacznie bardziej przystępne modele (np. Asus Transformer Book Flip).
Nowy MacBook
Premiera każdego urządzenia Apple to spore wydarzenie i nie inaczej było podczas prezentacji nowego MacBooka. Jest on próbą wyznaczenia nowego kierunku w rozwoju tego segmentu urządzeń. Projektanci spod znaku nadgryzionego jabłka postawili na ultramobilność i lekkość konstrukcji. Laptop waży zaledwie 900 gramów i jest wyjątkowo cienki. Ceną za to jest jednak obecność tylko jednego portu USB 3.1, który służy także jako gniazdo zasilania. Czy to trafne rozwiązanie? Apple broni swojego pomysłu twierdząc, że MacBook został stworzony z myślą o świecie bez kabli opartym na łączności bezprzewodowej. Przyznać trzeba, że idea jest kusząca, pytanie tylko, czy nie jest jeszcze na nią za wcześnie.
Microsoft prezentuje laptopa
Sporym wydarzeniem była także październikowa konferencja Microsoftu. Firmę kojarzono dotąd głównie jako producenta oprogramowania oraz od jakiegoś czasu także smartfonów Lumia i tabletów Surface. Premiera laptopa była więc dużym zaskoczeniem. Surface Book jest hybrydą, która równie dobrze sprawdzi się jako laptop, jak i tablet (po obróceniu ekranu o 360 stopni lub jego całkowitym odłączeniu). Urządzenie prezentuje się wprost fenomenalnie, zachwyca stylistyką i jakością wykonania obudowy oraz wszechstronnością.
Wady? Kosztuje niemało – cena podstawowej wersji zaczyna się od 1500 dolarów.
Laptopy w końcu do gier
Wśród użytkowników laptopów nie brakuje rzecz jasna graczy, a ci potrzebują sprzętu o jak największej wydajności, najmocniejszych podzespołach. Na tym polu mijający rok był bardzo łaskawy. Swoją premierę miały zarówno nowe procesory już generacji Intel Skylake, a także nowe karty graficzne z serii Nvidia Geforce GTX 900. Najmocniejsze modele – GTX 970M i GTX 980M w końcu pozwalają na uruchomienie i płynną rozgrywkę w najnowsze tytuły w pełnej krasie (w rozdzielczości Full HD i wysokiej szczegółowości grafiki). W najnowszych modelach pojawiło się też wsparcie dla rewolucyjnej technologii Nvidia G-Sync. Synchronizuje ona obraz generowany przez układ graficzny z tym, który wyświetlany jest na ekranie, dzięki czemu zapobiega zacięciom i szarpaniu obrazu oraz poprawia się płynność animacji.
A Twoim zdaniem, jakie było najważniejsze wydarzenie, premiera lub produkt mijającego roku? Czekamy na komentarze i zachęcamy do głosowania w plebiscycie na produkt roku 2015.
- Zobacz Podsumowanie 2015 roku w innych tematykach
- Zapraszamy do Głosowania na Produkt Roku 2015
Komentarze
5