Producenci tabletów w tym roku z pewnością nie próżnowali. Sprawdźcie najciekawsze naszym zdaniem premiery i zapowiedzi ostatnich miesięcy.
Chociaż ustępują one popularnością smartfonom, stanowią bardzo ważny element rynku mobilnego. Tablety już dawno przestały być jedynie urządzeniami do przeglądania Internetu. Obecnie ich funkcjonalność jest zdecydowanie szersza, niekiedy do tego stopnia, że niektórzy podejmują decyzję o rezygnacji z laptopa i korzystaniu ze zdecydowanie bardziej mobilnego tabletu. Miniony rok przyniósł kilka interesujących premier, o których w niniejszym artykule chcemy wam przypomnieć.
NVIDIA SHIELD K1 – komfortowe granie za niewielkie pieniądze
NVIDIA potwierdziła chęć umacniania swojej pozycji na rynku tabletów i zrobiła to bardzo udanie. SHIELD K1 to tablet, dzięki któremu przekonać można się, iż mobilne granie może być niezwykle przyjemne. Nie mogło obyć się bez odpowiedniej wydajności, jaką procesor NVIDIA Tegra K1 oraz 2 GB pamięci RAM bez dwóch zdań zapewniają. Tablet ma jednak nad konkurentami inną przewagę. Dzięki usłudze GeForce NOW możliwe jest tutaj strumieniowanie gier komputerowych na żywo, wprost z serwerów producenta. Nie trzeba ich w ogóle instalować na tablecie. Sporo tytułów zapewnia też aplikacja SHIELD Hub. Do tego dochodzą jeszcze wszystkie typowe gry na Androida oraz gry THD, optymalizowane specjalnie pod procesory NVIDIA Tegra. Przy cenie tabletu wynoszącej około 850 złotych jest to wyjątkowo dobra oferta i świetny pomysł na prezent pod choinkę. Do tabletu zaprojektowano też duży, wygodny kontroler bezprzewodowy. Grać możemy bezpośrednio na wyświetlaczu lub na dużym ekranie telewizora. Gracze z pewnością nie będą się tutaj nudzić.
Samsung Galaxy View – jeszcze tablet czy już telewizor?
Tablet z modułem 3G może zastąpić smartona. Tablet z dołączaną klawiaturą umożliwia pracę jak na laptopie. Samsung Galaxy View to jednak połączenie jeszcze inne. Koreański producent zdecydował się na tablet, którego w dowolnej chwili zamienić można w… niewielki telewizor. Podzespoły omawianego modelu nie odbiegają od innych tabletów z wyższej półki. Nie dotyczy to jednak wyświetlacza o przekątnej 18,4 cala. Dodając do tego wbudowaną podstawkę oraz funkcje koncentrujące się na strumieniowaniu multimediów otrzymujemy połączenie naprawdę oryginalne. Czy pomysł okaże się trafiony? Na to pytanie odpowiedzą już użytkownicy.
Microsoft Surface Pro 4 z imponująca specyfikacją i porażająca ceną
Surface to w praktyce połączenie komputera z tabletem. Dotychczas urządzenia z tej rodziny nie zyskały większej popularności, ale producent nie złożył broni. Wręcz przeciwnie - wytoczył najcięższe do tej pory działo o nazwie Surface Pro 4. Sprzęt naprawdę imponuje specyfikacją. 12,3-calowy ekran o rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli, procesory Intel Core M3, i5 lub i7 szóstej generacji, nawet 16 GB pamięci RAM, dysk SSD i system Windows 10 Pro. Całość w połączeniu z klawiaturą może z powodzeniem zastąpić laptopa w domu i biurze. Problem jest tylko jeden – cena. Najtańszy wariant kosztuje 4 299 złotych, najdroższy aż 10 499 złotych.
iOS 9, czyli Apple "odkryło" multitasking
Apple bardzo lubi chwalić się swoją innowacyjnością. Dotyczy to nie tylko urządzeń, ale także systemu Apple iOS. W niektórych przypadkach przechwałki są uzasadnione, ale nie da się ukryć, że w kontekście jednej z nowości oferowanych przez iOS 9 należy się powstrzymać od wielkich pochwał. Wprowadzona do wybranych tabletów wielozadaniowość (multitasking) nie jest bowiem czymś nowym dla użytkowników np. Androida, nie wspominając już o tabletach z Windows. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciele iPadów mogą teraz cieszyć się urządzeniami o większych możliwościach.
Premiera Windows 10
O tej premierze słyszał już chyba każdy. Zdecydowana większość informacji dotyczyła jednak zalet systemu Windows 10 na komputerach. Trochę zapomniano natomiast o tym, że system ten trafia również na tablety, w przeciwieństwie do smartfonów, na których pojawi się nieco odmienny Windows 10 Mobile. Odpowiednio wydajne tablety z platformą Windows 10 o naprawdę dużych możliwościach i szeregu rozbudowanych aplikacji, mają sporą szansę na to, aby wreszcie stanąć do równorzędnej walki z modelami pracującymi pod kontrolą Apple iOS czy Google Android. Na wielu polach mogą nawet z takich starć wyjść zwycięsko.
Pixel C - pierwszy tablet Google
Czy rzeczywiście pierwszy? Przecież już kilka lat temu debiutowały na rynku lubiane modele z serii Nexus. Były one jednak przygotowywane na zlecenie Google przez innych producentów. Tym razem było inaczej, gdyż Pixel C został w pełni zaprojektowany przez Google. Efekty okazały się całkiem zadowalające. Ekran 10,2” o rozdzielczości 2560 x 1800 pikseli, bardzo wydajny procesor NVIDIA Tegra X1, 3 GB pamięci RAM i oczywiście najnowsza wersja systemu Google Android to połączenie nastrajające bardzo optymistycznie. Dodatkowo funkcjonalność tabletu można będzie zwiększyć dołączać do niego dedykowaną klawiaturę Bluetooth. Pozostaje czekać na sklepowy debiut.
Udany debiut Nokia N1, której niestety zabrakło w Polsce
Kiedy Microsoft finalizował przejęcie działu mobilnego Nokii wydawało się, że ta druga na długo (a wedle niektórych nawet na zawsze) zniknie z rynku. Okazało się jednak, że Finowie postanowili zawalczyć o dalszy byt, czego efektem była prezentacja tabletu Nokia N1. Miała ona miejsce jeszcze w końcówce 2014 roku, ale do sprzedaży urządzenie trafiło dopiero w tym roku. Szybko okazało się, że budzi bardzo duże zainteresowanie z racji dobrej specyfikacji i dość niskiej ceny (około 240 dolarów). Problem w tym, że oficjalnie tablet nie opuścił Azji. Szkoda.
Lenovo Yoga Tablet 3 Pro z wbudowanym projektorem
Lenovo Yoga to naprawdę udana seria tabletów. W tym roku zaprezentowano trzech nowych jej przedstawicieli i bez wątpienia najciekawiej wypada Lenovo Yoga Tablet 3 Pro. Podobnie jak w poprzedniku znajdziemy tutaj wbudowany projekt, który przeniesiony został jednak w inne miejsce, dzięki czemu łatwiej z niego skorzystać. Poprawiono też parametry techniczne i teraz możliwe jest wyświetlenie obrazu o przekątnej do 70 cali. Imponująco wypada tu również bateria o pojemności 10200 mAh, dzięki czemu tylko z racji tych dwóch elementów obok tabletu nie można przejść obojętnie. A zaznaczyć należy, że jego pozostała specyfikacja również prezentuje się nienagannie.
Samsung Galaxy Tab S2 - lekki, smukły i wydajny tablet
Właśnie tak propozycję koreańskiego producenta określiliśmy w naszej recenzji. Jest to najlepsza wizytówka tabletu, który nie przyniósł wprawdzie innowacyjnych rozwiązań, ale jednocześnie okazał się urządzaniem, które przy akceptowalnej cenie oferuje wszystko, czym nowoczesny i funkcjonalny tablet powinien się charakteryzować. Ekran Super AMOLED o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli i proporcjach 4:3 zapewnia doskonałe kolory, dużą szczegółowość i ogromny komfort, zwłaszcza podczas przeglądania Internetu czy czytania e-booków. Nie trzeba obawiać się tu także o wydajność czy jakość zdjęć, ponieważ w tych aspektach również jest bardzo dobrze. Dodatkowo tablet mierzy jedynie 5,6 mm, jest też bardzo lekki.
Są to rzecz jasna najciekawsze naszym zdaniem premiery. Jeśli macie inną, nieuwzględnioną tutaj propozycję to podzielcie się nią z nami i innymi użytkownikami w komentarzach.
Źródło: foto - nvidia, samsung, microsoft, apple, google, nokia, lenovo
- Zobacz Podsumowanie 2015 roku w innych tematykach
- Zapraszamy do Głosowania na Produkt Roku 2015
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!