TP-Link Neffos X1 - test niedrogiego smartfona
Smartfony

TP-Link Neffos X1 - test niedrogiego smartfona

przeczytasz w 4 min.

Neffos X1 to niedrogi smartfon cechujący się świetną jakością wykonania, ciekawą stylistyką oraz płynnie działającym systemem

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- dobra jakość wykonania,; - ciekawa stylistyka,; - szybki czytnik linii papilarnych,; - płynne działanie systemu,; - dobry aparat,; - zadowalający ekran,; - slot na karty microSD.

Minusy

- kiepski czas pracy na baterii.

TP-Link Neffos X1 - recenzja

TP-Link jest firmą słynącą głównie z urządzeń sieciowych, takich jak na przykład routery czy też wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Pomimo pozytywnych doświadczeń z jej produktami, początkowo sceptycznie podchodziłem do tworzonych przez nią smartfonów pod marką Neffos, która jest stosunkowo nowym graczem na rynku urządzeń mobilnych. Z ich sprzętem zapoznałem się pierwszy raz podczas zeszłorocznych targów IFA, lecz w pełni doceniłem go dopiero po bliższym kontakcie ze smartfonem Neffos X1.

Jest to niedrogi, kosztujący około 699 zł smartfon, który stanowi konkurencję dla urządzeń firm o większym doświadczeniu na rynku mobilnym, takich jak Xiaomi Redmi 4A, Motorola Moto G4 Play, Asus Zenfone 3 Max czy też nowości na naszym rynku w postaci Nokii 3. TP-Link śmiało wkracza w świat smartfonów, nie bojąc się starych wyjadaczy, a Neffos X1 jest tego potwierdzeniem.

neffos x1 13

 Obudowa

  • Wymiary (wy/szy/gr): 142 x 71 x 7,95 mm
  • Waga: 135 g

Zwykle decydując się na smartfona z niższej półki cenowej trzeba liczyć się z tym, że będzie się on odznaczał gorszą jakością wykonania w porównaniu do droższych urządzeń. Na palcach jednej ręki można wymienić producentów, którzy w smartfonach za mniej niż 700 zł oferują  obudowę w większości wykonaną z metalu, solidną jakość wykonania oraz precyzyjnie spasowanie poszczególnych elementów. Neffos X1 idealnie wpisuje się w te założenia.

Większość obudowy została wykonana ze stopu aluminium o matowej, gładkiej powierzchni, co oprócz walorów estetycznych zwiększa również poczucie solidności smartfona. Jedynie wzdłuż dolnej oraz górnej krawędzi urządzenia producent zdecydował się na wstawki z tworzywa sztucznego, zapewne ze względu na znajdujące się tam anteny. 

neffos x1 2

Neffos X1 cechuje się dość kompaktowym jak na dzisiejsze standardy wyświetlacem o przekątnej 5 cali. Przykryto go zaokrąglonym na krawędziach szkłem 2.5D, a tylna część jego obudowy została wyprofilowana, tak aby jak naturalniej leżał w dłoni. W efekcie smartfon ten jest naprawdę poręczny, a osoby nawet o niedużych rękach mogą go komfortowo obsłużyć jedną dłonią.

Należy jednak uważać by go nie upuścić, gdyż tył obudowy jest śliski jak na telefon z metalowym tyłem, szczególnie wtedy gdy ma się suche ręce.

neffos x1 3

Część z aparatem tylnym oraz czytnikiem linii papilarnych delikatnie wystaje ponad obudowę, jednak nie należy przejmować się o ewentualne zarysowanie obiektywu, gdyż jest on łagodnie wgłębiony. Czytnik linii papilarnych jest doskonale wyczuwalny pod palcem i łatwo go odnaleźć.

neffos x1 4

Prawa krawędź urządzenia zawiera klawisz +/- do regulacji głośności oraz przycisk zasilania.

Wzdłuż lewej krawędzi znajdziemy slot na dwie karty nano SIM działające w układzie Dual Standby. W wypadku nawiązania rozmowy telefonicznej przy pomocy 1 karty, druga będzie nieaktywna. Slot SIM 2 może zamiennie obsłużyć karty microSD do 128 GB.

neffos x1 5

Powyżej wysuwanej tacki na karty SIM umieszczono mały, lecz bardzo użyteczny element, którego brakuje mi w większości smartfonów z Androidem. Jest nim suwak służący do wyciszania przychodzących powiadomień. Podobne rozwiązanie można znaleźć między innymi w każdym iPhonie oraz smartfonach od OnePlus. Przełącznik ma tylko 2 pozycje: dolną (dźwięki są włączone) oraz górną (powiadomienia są wyciszone). 

neffos x1 6

Na górze umieszczono gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz mikrofon wykorzystywany do redukcji szumów w trakcie rozmów oraz nagrań.

W dolnej części zintegrowano złącze micro USB służące do ładowania baterii oraz transferu plików, po którego prawej stronie umieszczono pojedynczy głośnik. Gra on wystarczająco głośno i wyraźnie, jednak nie ma co liczyć na jakość oraz moc oferowaną przez flagowe smartfony z głośnikami stereo. 

neffos x1 7

Trzy dotykowe przyciski odpowiadające za obsługę systemu zostały umieszczone pod ekranem. Nie są one podświetlane, co niektórym może utrudniać korzystanie ze smartfona w ciemności. Przycisk "home" znajduje się na środku, zaś "powrót" oraz "multitasking" można dowolnie przypisać do dwóch pozostałych przycisków.

Wyświetlacz

  • Przekątna: 5 cali Rozdzielczość: 720x1280 px
  • Technologia: IPS LCD, gęstość pikseli: 293,7 ppi
  • Obsługa w okularach polaryzacyjnych: niekomfortowa w pionie, komfortowa w poziomie

Rozdzielczość 720x1280 px nie powala na kolana i jest w moim odczuciu najmniejszą jaką powinien cechować się nowoczesny smartfon. Należy jednak pamiętać, że Neffos X1 nie jest  drogim urządzeniem, dlatego rozdzielczość ta jest w tym wypadku jak najbardziej słuszna. W połączeniu z przekątną wynoszącą 5 cali daje ona zadowalającą jak na tę półkę cenową gęstość pikseli ok. 294 piksele na cal.

neffos x1 8

Wyświetlany obraz wygląda po prostu dobrze i nie ma co narzekać na jego szczegółowość. Kąty widzenia są bardzo szerokie, a barwy naturalnie nasycone. Czernie jak na wyświetlacz IPS są dostatecznie głębokie, lecz nie dorównują tym jakimi cechują się ekrany AMOLED lub droższe IPS-y. Są one po prostu adekwatnie dobre w stosunku do ceny tego smartfona.

Ekran został pokryty szkłem 2.5D z powłoką olefobową ułatwiającą usunięcie odcisków palców. Cechuje się ono niezłym poślizgiem palca, lecz niestety nie należy do najodporniejszych pod względem odporności na zarysowanie. Zauważyłem, że ryski na tym szkle powstają o wiele szybciej niż w przypadku Gorilla Glass 4.

neffos x1 9

Neffos X1 umożliwia dopasowanie temperatury wyświetlacza zgodnie z własnymi upodobaniami. Osoby preferujące cieplejsze lub zimniejsze barwy mogą łatwo dostosować ich kolorystykę przy pomocy odpowiedniego suwaka w ustawieniach.

Czytnik linii papilarnych

Umieszczony w tylnej części obudowy czytnik linii papilarnych nie został pokryty jakimkolwiek materiałem ochronnym (szkiełkiem szafirowym, ceramiką). Jest on jednak delikatnie wgłębiony w stosunku do obudowy, tak więc szansa na jego porysowanie jest praktycznie znikoma.

Szybkość jego działania jest bardzo dobra jak na budżetowego smartfona. Odblokowuje on ekran o ułamek sekundy wolniej niż czytnik w OnePlus 3T lub Huawei Mate 9, co jest praktycznie niedostrzegalne bez bezpośredniego porównania.

neffos x1 10

Procesor, pamięć

  • CPU: MediaTek Helio P10  MT6755M 4 x Cortex-A53 1.8GHz + 4 x Cortex-A53 1.0GHz
  • GPU: ARM mali-T860MP2 550MHz RAM i pamięć masowa: 2 GB RAM + 16 GB ROM / 3GB RAM + 32 GB ROM microSD: tak (do 128 GB)

Neffos X1 oferuje przyzwoitą wydajność jak na budżetowego smartfona. Jego mózg stanowi 8 rdzeniowy procesor Helio P10, który jest wspierany przez 2 lub 3 GB pamięci RAM w zależności od wersji pojemnościowej. Konfiguracja ta nie należy do najmocniejszych, co szczególnie widać w benchmarkach, lecz w praktyce okaże się wystarczająco dobra do płynnej pracy. Jest to głównie zasługa nieźle zoptymalizowanego systemu, bez czego efekt ten byłby praktycznie niemożliwy.

Smartfon można kupić z 16 GB lub 32 GB pamięci wewnętrznej. Do testów otrzymałem drugi z wymienionych wariantów, który realnie do dyspozycji użytkownika pozostawia około 25 GB wolnego miejsca. Dodatkowe gigabajty można zyskać poprzez włożenie karty microSD.

neffos x1 11

Akumulator

  • Pojemność akumulatora: 2250 mAh
  • Szybkie ładowanie: b/d
  • Typowy czas ładowania 0-100%: około 110 minut

Akumulator o pojemności 2250 mAh jest mały jak na potrzeby dzisiejszych smartfonów i oferuje co najwyżej przeciętny czas pracy. Więcej informacji na temat baterii umieściłem na drugiej stronie recenzji. 

Aparat

  • Tył: 13 Mpx, nagrywanie Full HD, lampa LED
  • Stabilizacja optyczna: brak
  • Przód 5: Mpx, nagrywanie Full HD

Neffos X1 dysponuje aparatem, który wykonuje zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 13 Mpx w formacie (4:3). Został on wyposażony w optykę f/2.0 oraz sensor Sony Exmor IMX258, znany między innymi z Xiaomi Redmi Note 4 lub Lenovo P2. Zrobione nim zdjęcia cechują się niezłą jakością jak na smartfona z niższej półki.

neffos x1 1

Przykładowe zdjęcia oraz filmy, a także więcej informacji o kamerkach znajdziesz na ostatniej stronie recenzji.

Akcesoria

W zestawie wraz ze smartfonem otrzymujemy ładowarkę sieciową, kabel micro USB o długości około 1,2 m oraz przeciętnej jakości słuchawki dokanałowe.

neffos x1 12

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login