Technologia zbliżeniowa NFC dostępna w najnowszych smartfonach oferuje więcej możliwości niż tylko prezentowana w reklamach wygodna wymiana danych.
NFC to skrót od Near Field Communication, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Rozwiązanie to w ostatnich miesiącach zdobyło ogromną popularność i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jego możliwości są ogromne. Rozpoczynając od odczytywania tagów NFC, kontynuując przez przesyłanie zdjęć aż po płatności w sklepie bez posiadania gotówki ani karty płatniczej. Zobaczmy, co potrafią sprzęty z Windows Phone 8 i Windows 8 wyposażone w moduły NFC.
NFC to niemal standardowe wyposażenie telefonów z Windows Phone 8, a także wielu tabletów z systemem Windows 8. Warto o tym wspomnieć, bo podczas „życia” poprzedniej generacji systemów operacyjnych Windows, znalezienie sprzętu wyposażonego w taki moduł było wręcz niemożliwe. Jedynymi smartfonami tego typu były Nokia Lumia 610 NFC oraz ZTE Orbit. Teraz lista ta jest sporo dłuższa i zawiera oraz tablety producentów takich jak Samsung, Nokia, Asus czy HTC, czyli niemal wszystkich firm, które produkują smartfony i tablety wyposażone w najnowszą odsłonę okienek.
NFC a Bluetooth
Mówiąc o NFC należy koniecznie wspomnieć o Bluetooth, drugim bardzo popularnym standardzie komunikacji bliskiego zasięgu. Co prawda obecnie oba te standardy są obecne w urządzeniach mobilnych (Bluetooth znacznie częściej niż NFC, gdyż można go spotkać także w starszych telefonach), ale warto wiedzieć czym się różnią i do czego każdy z nich lepiej się nadaje. Największa różnica dotyczy tego, że NFC jest znacznie wolniejsze od Bluetooth, ale cechuje się mniejszym poborem energii oraz nie wymaga skomplikowanego parowania urządzeń.
Dzięki tej ostatniej cesze urządzenia wyposażone w standard NFC parują się niemal błyskawicznie i co ważne, robią to automatycznie. Przykładowo, żeby połączyć urządzenia z Bluetooth, należy uruchomić moduł Bluetooth, włączyć widoczność wyszukiwanego urządzenia, wybrać urządzenie z listy, zaakceptować połączenie i poczekać na sparowanie. W przypadku NFC wystarczy przyłożyć dwa urządzenia do siebie i wszystko zacznie działać samoistnie.
Wspominaliśmy o tym, że NFC jest wolniejsze od Bluetooth. Jeśli chodzi konkrety, to NFC oferuje przepustowość na poziomie 424 kbit/s, podczas gdy Bluetooth V2.1 może pochwalić się tu wynikiem równym 2,1 Mbit/s. Z kolei najszybsze wersje Bluetooth (3.1 + HS) umożliwiają transfer na poziomie 40 Mbit/s. To wynik dla NFC nie tyle nieosiągalny, co wręcz niewyobrażalny. Kolejna rzecz odróżniająca NFC od Bluetooth to o wiele krótszy zasięg, wynoszący mniej niż 20 centymetrów. Wbrew pozorom jest to duża zaleta, dzięki której oddalone od siebie urządzenia nie będą nawiązywać przypadkowych połączeń.
NFC i Bluetooth doskonale się uzupełniają, co bardzo dobrze widać podczas używania dostępnej w systemie Windows Phone 8 funkcji Dotknij i Wyślij. By przesłać za jej pomocą zdjęcie, należy wybrać ją podczas udostępniania zdjęcia i zetknąć się dwoma telefonami, a wówczas fotografia lub inny plik zostanie przesłany za pomocą Bluetooth. Dla wielu osób może to być zaskoczenie i mogą one myśleć, że to NFC powinno odpowiadać tu za przesyłanie danych. Tak naprawdę odpowiada ono tylko za bardzo szybkie parowanie urządzeń. Warto mieć na uwadze, że ze smartfona z Windows Phone 8 nie prześlemy pliku na urządzenia z Androidem, nie przy użyciu NFC. Jest tak, gdyż w przypadku sprzętów z systemem operacyjnym Google po sparowaniu przez NFC uruchamiana jest łączność WiFi Direct, a nie Bluetooth. O przesyłaniu plików w ten sposób na iPhone’a można zapomnieć, gdyż… nie posiada on modułu NFC. Jak widać, brakuje tu jednego, konkretnego standardu, który byłby obsługiwany przez wszystkie telefony.
Do czego używać NFC z Windows Phone 8?
Mając urządzenie z Windows 8 lub Windows Phone 8 można odkryć wiele możliwości NFC, z których najciekawszą wcale nie jest dzielenie się danymi. Bardzo dobrze tutaj prezentuje się funkcja podłączania akcesoriów, która działa podobnie jak właśnie przesyłanie plików. Wszystko dlatego, że sama komunikacja też odbywa się za pomocą Bluetooth, a NFC służy tylko do parowania telefonu bądź tabletu z osprzętem. Jeśli chodzi o najlepsze akcesoria, to naszym zdaniem produkuje je Nokia i współpracujące z nią firmy. Wśród dostosowanych do działania z Lumiami urządzeń z NFC znajdują się między innymi zestawy słuchawkowe, słuchawki nauszne, a także głośniki firmy JBL wyposażone w dodatkową funkcję bezprzewodowego ładowania (niezależną od NFC). Niestety akcesoria te cechują się niezwykle wysoką ceną. Przykładowo, wspomniany już głośnik JBL kosztuje co najmniej 999 zł. Jesteśmy ciekawi, jak wiele osób zdecyduje się na kupno tak drogiego gadżetu.
Kolejna ciekawa funkcja, którą można wykorzystać, gdy jest się posiadaczem smartfona z NFC to znaczniki dostępne w formie breloczków, długopisów, nalepek i innych małych przedmiotów. Po kupieniu takich tagów (inna nazwa znaczników) można je zaprogramować i dodać do nich odpowiednie polecenie. Dzięki temu można rozkleić lub położyć znaczniki w różnych miejscach i sprawić, by zależnie od okoliczności telefon zachowywał się w różny sposób. Przykładowo, tag na nocnym stoliku może wyłączać dźwięk, zaś ten umieszczony w samochodzie może uruchamiać nawigację. Uważamy, że ciekawym pomysłem byłoby rozklejenie takich tagów na szkolnych ławkach. Znacznik taki wyłączałby wszystkie dźwięki w telefonach uczniów i powodował, że urządzenia mobilne nie rozpraszałyby ich podczas lekcji. To jest jednak pieśń przyszłości, gdyż stosunkowo niewiele telefonów jest jeszcze wyposażonych w moduły NFC.
Specjalne typy znaczników można już coraz częściej spotykać w muzeach i parkach. Po zbliżeniu smartfonu do odpowiednio oznaczonego miejsca można zostać przekierowanym na odpowiednio przygotowaną stronę internetową, na której będzie można znaleźć wiele ciekawych dodatkowych informacji dotyczących oglądanego obiektu lub miejsca, w którym się przebywa. Takie znaczniki muszą być specjalnie spreparowane, bez możliwości przeprogramowania. Dzięki temu nikt nie zrobi głupiego kawału i nie zamieni odnośnika na inny. Oprócz tego znacznik taki może pełnić formę wizytówki lub informacji marketingowej, takiej jak interaktywna reklama. Jego działanie można porównać do nowocześniejszej wersji kodu QR, z tą jednak różnicą, że do odczytania kodu QR konieczne jest uruchomienie odpowiedniej aplikacji, zaś do odczytania tagów NFC niezbędne jest tylko i wyłącznie zbliżenie telefonu do odpowiedniego miejsca. Nie da się wymyśleć niczego łatwiejszego.
Zdecydowanie najciekawszą i najbardziej spektakularną możliwością korzystania z urządzeń z NFC jest możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych bez posiadania gotówki ani nawet karty płatniczej. W systemach Windows Phone 8 dostępna jest aplikacja Portfel, która służy do przechowywania cyfrowych wersji kart, kuponów itp. Krótko mówiąc, wszystkich rzeczy, które trzyma się w zwykłym portfelu. Oto lista rzeczy, które można trzymać w Portfelu — i co można z nimi zrobić:
Karty kredytowe i debetowe — kupowanie aplikacji i gier w Sklepie Windows Phone oraz łatwe śledzenie informacji o koncie karty. Ponadto, jeśli umożliwia to operator i telefon, można także skonfigurować karty kredytowe i debetowe do robienia zakupów przy użyciu technologii NFC. (Wymaga to specjalnej, zabezpieczonej karty secure SIM). Usługa działa tylko w sieci Orange. Play i Plus nie obsługują płatności zbliżeniowych, zaś T-Mobile do skorzystania ze swojej usługi MyWallet wymaga telefonu z systemem Android. Ponadto nawet klienci Orange nie skorzystają z możliwości płacenia, jeśli mają telefon z Windows Phone 8. Aplikacja Orange Cash działa tylko z telefonami wyposażonymi w system Android lub Windows Phone 7. Osoby czytające ten artykuł zapewne najbardziej interesuje, jaki telefon z Windows Phone 7 i modułem NFC można otrzymać w Orange. Niestety jest to tylko słabiutka Nokia Lumia 610 wyposażona w 256 MB RAM i jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7227A, która może być niewystarczająca dla większości użytkowników.
Karty lojalnościowe — pokazywanie i skanowanie kart lojalnościowych w sklepie spożywczym, ulubionej restauracji i innych miejscach.
Karty członkowskie — wypożyczanie książek z biblioteki, wstęp na siłownię itp.
Kupony — szukanie okazji za pomocą usługi Bing lub ręczne wprowadzanie kodów kuponów i innych informacji.
Do korzystania z płatności zbliżeniowych konieczne jest korzystanie z usług odpowiedniego operatora. W Polsce tego typu płatności uruchomili Orange i T-Mobile we współpracy z wybranymi bankami. Do korzystania z tej usługi konieczne jest posiadanie nie tylko smartfonu z techniką NFC, ale też karty Secure SIM przypisanej do karty przedpłaconej lub kredytowej. Kartę taką można otrzymać u operatora za dodatkową opłatą. Niestety, jak już wspominaliśmy, w Polsce funkcja ta nie jest dostępna w telefonach z Windows Phone 8. Niebawem, przynajmniej w przypadku Orange, ma się to zmienić. Szkopuł w tym, że jest to wiadomość powtarzana od kilku miesięcy. Mamy nadzieję, że niebawem płatności zbliżeniowe faktycznie zaczną działać.
Czy warto mieć NFC w urządzeniach z Windows 8?
Odpowiedź na to jest prosta i brzmi: Zdecydowanie tak! Początkowo, gdy stałem się posiadaczem Nokii Lumia 920 od razu po jej premierze, moduł NFC wydawał mi się bezużyteczny. Wówczas w ofercie sklepów praktycznie nie było akcesoriów NFC do telefonów z systemem Windows Phone 8 i tabletów z Windows 8, tagi dopiero zaczynały się pojawiać w miejscach publicznych, a telefon z Windows Phone 8 miał mało kto, więc nie było nawet możliwości użycia NFC do wymienienia się zdjęciami. Teraz sytuacja ta zmieniła się: akcesoria są dostępne w sklepach, coraz więcej tagów można zobaczyć w muzeach, NFC jest wykorzystywane do ciekawych akcji marketingowych, a aż 16,3% smartfonów w Polsce to te oparte na Windows Phone (z których duża część zapewne ma NFC), więc istnieje duże prawdopodobieństwo użycia tego właśnie typu łączności do wymiany danymi ze swoimi znajomymi. Należy też wziąć pod uwagę, że rynek Windows Phone 8 i Windows 8 nad Wisłą rozwija się naprawdę szybko, co oznacza, że możliwości wykorzystania tych urządzeń (także wyposażonych w NFC) będą coraz większe. Tak naprawdę jedyne niedogodności związane z NFC w sprzęcie z różnymi wersjami Windows 8 to brak możliwości wykonywania płatności zbliżeniowych za pomocą smartfonu, jednak to powinno się za jakiś czas zmienić.
W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.
Polecamy: | ||
HTC Windows Phone 8X | Filmy ze smartfona na dużym ekranie | Nawigacja w Windows Phone 8 |
Komentarze
14Art sponsorowany i powinno to być napisane w tytule dużymi literami.
Troszkę dziwne zdanie.