Intelligent Power Capability - zastosowanie tego rozwiązania znacznie wpłynie na ograniczenie poboru energii przez jednostkę. Na bieżąco będzie monitorowane zapotrzebowanie na moc obliczeniową rdzeni. Dzięki temu zużycie mocy będzie ograniczone do minimum.
Advanced Digital Media Boost, to opracowane przez Intela rozwiązanie mające zapewnić obsługę wszystkich multimedialnych operacji SSE (Steraming SIMD Extension w jednym cyklu zegara ze 128-bitową dokładnością (do tej pory wymagane było wykonanie od 2 do 4 taktów). SIMD (Single Instruction, Multiple Data) = jedna instrukcja wiele danych.
Wykorzystanie wszystkich instrukcji SSE przez Core 2 ma podnieść wydajność procesorów w grach, przetwarzaniu video oraz tworzeniu bardziej realistycznych wirtualnych światów. Tutaj podobnie, wydajność ma wzrosnąć o ok. 30%.
Advanced Smart Cache. W Pentium D 950 mamy do dyspozycji pamięć podręczną L2 w postaci 2 x 2MB. W Conroe natomiast całe 4MB jest współdzielone z dwoma rdzeniami. Gdy jedno jądro będzie w stanie spoczynku, drugie będzie miało do dyspozycji całe 4096 KB pamięci. Podobnie w sytuacji, gdy jedno z nich będzie bardziej obciążone.
Takie rozwiązanie ma znacznie przyspieszyć dostęp do pamięci przez oba rdzenie, ale istnieje też spiskowa teoria, że ostatecznie jądra mogą się 'pogubić'. Każde z nich w chwili równoczesnej pracy będzie chciało uzyskać dostęp do pamięci L2, w konsekwencji może dojść do 'zapętlenia' i spowolnienia pracy układu. Jak będzie naprawdę?
Socket 775. Podstawka co prawda nie zmieni się - pozostanie nadal LGA 775 - ale i tak większość płyt z chipsetem 945-975 nie będzie obsługiwać nowych procesorów.
Intel idąc za ciosem informuje, że w 2007 roku ukaże się układ 4 rdzeniowy, więc teoretycznie dwukrotnie wydajniejszy od Conroe. Pojawiły się także informacje o planach przejścia producenta na produkcję w technologii 45nm. Można powiedzieć, że AMD odpadnie w przedbiegach ze swoją technologią 65nm, ale być może to tylko kwestia czasu, jak i od tej firmy usłyszymy coś równie rewolucyjnego.