Laptopy

O czym warto wiedzieć, kupując notebooka

przeczytasz w 5 min.

Wybór odpowiedniego laptopa nie jest sprawą banalną. Należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań i dopiero na ich podstawie zdecydować się na odpowiedni model. W czym, mamy nadzieję, nasz poradnik mocno

Badania trendów rynkowych wskazują na rosnącą sprzedaż notebooków, przy jednoczesnym spadku popularności komputerów stacjonarnych. Oznacza to jedno - desktopy powoli odchodzą w przeszłość, powoli ustępując miejsca urządzeniom bardziej mobilnym. Użytkownicy, zastanawiając się nad kolejnym komputerem, coraz częściej decydują się na notebooka. Ma on tę zaletę, że można zabrać go ze sobą do domu, do pracy, na wakacje. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że notebooki są droższe od komputerów stacjonarnych. Jednak kiedy weźmiesz pod uwagę fakt, iż kupując laptopa otrzymujesz również zintegrowany monitor LCD, różnica w cenie stanie się mniej wyrazista.

Notebook - wybierany coraz częściej zamiast tradycyjnego desktopa

Notebooki zazwyczaj oferują gorszą wydajność od swoich desktopowych odpowiedników. Wynika to stąd, iż w laptopach stosuje są 2,5-calowe dyski twarde, które z powodu niższej prędkości obrotowej (5400 rpm) oraz mniejszego stopnia upakowania danych, działają wolniej. Kolejnym powodem, dla których notebooki nie grzeszą wysoką wydajnością są montowane w nich stosunkowo słabe karty graficzne.



Wygląd i design

Testy notebooków zaczynamy zazwyczaj od przedstawienia ich wyglądu. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że jest on sprawą subiektywną - każdemu podoba się coś innego. Tym niemniej zazwyczaj można ocenić, czy designerzy danego notebooka podążali za najnowszymi trendami, starając się stworzyć funkcjonalny, modny i dobrze wyglądający produkt, czy też odwalili swoją robotę byle jak.



Jakość wykonania sprzętu

Przez jakość wykonania notebooka rozumiemy to, czy tworzywo jest równo wytopione, klapa nie skrzypi, a klawiatura jest dobrze zamontowana w obudowie (co nie zawsze ma miejsce). Do jakości wykonania zalicza się również wiele innych drobiazgów. Solidność wykonania na zewnątrz może podpowiedzieć nam, czy również w środku notebook zmontowany jest porządnie.

Jeśli patrząc na zdjęcia nie jesteście pewni, czy dany laptop jest odpowiednio wysokiej jakości, a chcecie kupić go w sklepie internetowym, nie musicie się niczego obawiać. W razie czego możecie zwrócić notebooka w ciągu kilku dni. Przez ten czas macie możliwość obejrzenia komputera i upewnienia się, że Wam się podoba i że jest dobrze wykonany. Czasami fotografie prezentują notebooka w taki sposób, że wygląda on lepiej, niż w rzeczywistości, a czasami nie ukazują w pełni jego atrakcyjności.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie (...) praw konsumentów (...), klient, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni od dnia wydania towaru. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj...



Wymiary i ciężar notebooka

Najmniejsze laptopy mają 12-calowe ekrany i ważą poniżej kilograma. Są też duże 19-, a nawet 20-calowe urządzenia, których waga często przekracza 5 kilogramów. Jednak przeciętny współczesny notebook, to taki z ekranem 15.4'' cala i wadze około 3 kilogramów. Jeszcze kilka lat temu królowały matryce 15'', obecnie zmieniło się to na korzyść panoramicznych 15.4''.

Dla osoby mobilnej, która zawsze musi mieć notebooka przy sobie, najważniejszy może okazać się niewielki ciężar i małe rozmiary urządzenia. Jeśli natomiast chciałbyś, aby notebook zastąpił Ci szybki komputer stacjonarny i nie masz zamiaru zbyt często go przenosić, najprawdopodobniej będziesz zadowolony ze sporo ważącego modelu z dużym ekranem.


Matryca LCD

O rozmiarach matrycy wspomnieliśmy już powyżej. Jednak matryca to nie tylko rozmiary, ale również rozdzielczość, a więc liczba punktów, jaką jest w stanie wyświetlić w poziomie i w pionie. Na rynku można znaleźć notebooki z ekranami o rozdzielczości natywnej od 1024x768, poprzez panoramiczne 1280x800, a na 1650x1080, czy nawet 1900x1200 skończywszy. Najpopularniejsza obecnie to 1280x800.

Oprócz rozdzielczości, ekrany różnią się również rodzajem powłoki, którą pokryta jest matryca. Niegdyś wszystkie były matowe i nie było problemu. Od kilku(nastu) miesięcy panuje natomiast moda na ekrany odblaskowe (tzw. glare). Ich zewnętrzna powłoka znajdująca się przed matrycą jest gładko wypolerowana, dzięki czemu częściowo odbija światło. Zaletą ekranów "glare" są czystsze, bardziej równomierne kolory, natomiast wadą - odbijanie się w matrycy jasnych obiektów. Zrozumiecie, o czym piszę, kiedy przyjdzie Wam korzystać z notebooka mając za plecami jasne okno.


Jakość obrazu

Jakość obrazu na matrycy zależy od wielu czynników - równomierności podświetlenia, odzwierciedlenia kolorów, czasu reakcji i kątów widzenia. Najlepiej aby podświetlenie matrycy było stabilne i równomierne w różnych częściach ekranu. Ważne jest też odzwierciedlenie kolorów - powinny być odpowiednio soczyste, a przejścia pomiędzy nimi - płynne.

Istotna jest również głębia i odcień czerni - wiele laptopowych matryc nie ma w tym zakresie zbyt wiele dobrego do zaoferowania. Zamiast koloru czarnego wyświetlają one fioletowo-szare plamy, na dodatek przyprawione przebiciami światła przy krawędziach ekranu. Jeśli pragniecie oglądać na notebooku filmy, zwróćcie na to baczną uwagę.

Radzimy też sprawdzić, czy kupowany przez nas notebook nie ma żadnych martwych lub gorących pikseli. Martwe (lub gorące) piksele to punkty na ekranie, które przez cały czas są zgaszone (lub zapalone). Aby je wytropić, warto skorzystać z programu diagnostycznego (takiego, jak np. Dead Pixel Tester), wyświetlającego na matrycy różnokolorowe plansze testowe. Jeśli na którejś z nich pojawi się kropka, odbiegająca barwą od reszty ekranu, będziemy mieć powód, do poproszenia sprzedawcy o inny egzemplarz notebooka.
 


Klawiatura

Klawiatury notebookowe są zazwyczaj podobne do siebie. Różnią się drobiazgami, które często mogą zadecydować o tym, czy korzystanie z klawiatury będzie wygodą, czy koszmarem. Różnice dotyczą przede wszystkim kliku oraz układu klawiszy. Klawiatury z miękko wciskającymi się klawiszami są naszym zdaniem najwygodniejsze. Są też klawiatury, w których klawisze wciskają się ze sporym oporem; tych nie polecamy - po co przemęczać mięśnie palców. Zdarza się też, że klawiatura w notebooku jest na tyle źle wykonana, że różne klawisze trzeba wciskać z różną siłą, aby kontaktowały - wówczas korzystanie z niej na pewno nie będzie przyjemne...

Ważny jest również układ klawiatury, a więc rozmieszczenie poszczególnych klawiszy. Jeśli jest nieprzemyślany, trzeba będzie się do niego długo przyzwyczajać, co może popsuć piękno pierwszych chwil spędzonych przed nowym nabytkiem.

Warto więc przed zakupem notebooka pobawić się trochę klawiaturą i sprawdzić, czy nam odpowiada.


Touchpad


Z touchpadem jest trochę jak z klawiaturą - niby nieskomplikowane urządzenie, ale źle wykonane może przysporzyć sporych problemów. Z naszego doświadczenia wynika, że w notebookach znacznie trudniej o dobrego touchpada, niż o dobrą klawiaturę. W efekcie wielu użytkowników od razu podłącza do swojego przenośnego komputera myszkę, nawet nie próbując wykorzystywać "tabliczki". Niesłusznie - dobry touchpad może być sporym ułatwieniem - można pracować z notebookiem na kolanach, nie potrzeba dodatkowego miejsca dla gryzonia.

Touchpad składa się z tabliczki oraz przycisków (zazwyczaj dwóch). W touchpadach przy prawej krawędzi touchpada znajduje się tzw. strefa scrolla, a więc obszar, który działa jak wirtualna, dotykowa rolka od myszki, pozwalająca na wygodne przewijanie dokumentów, czy stron WWW.

Dobry touchpad powinien charakteryzować się gładką, nie stawiającą oporu tabliczką, miękkimi, łatwo wciskającymi się przyciskami oraz możliwością łatwego przewijania dokumentów. Również z touchpadem najlepiej zaznajomić się przed zakupem i sprawdzić, czy da się na nim wygodnie pracować.


Cena

Cena jest ważnym, dla wielu osób wręcz decydującym wyznacznikiem podczas wyboru laptopa. Obiecnie sensownego laptopa można kupić za około 2500-3500 złotych. Droższe modele to już urządzenia o podwyższonej wydajności, funkcjonalności i jakości wykonania. Notebooki, kosztujące 5000 złotych i więcej, śmiało można nazwać mianem ekskluzywnych lub przeznaczonych do zadań specjalnych - np. z wydajnymi kartami graficznymi przydatnymi dla graczy. Z kolei ceny najtańszych markowych notebooków zaczynają się od około 2000 złotych.


Ergonomia


To, co górnolotnie nazywamy "ergonomią" pokazuje po prostu, jak wygodny jest notebook podczas codziennej pracy. Na ergonomię składa się np. umiejscowienie klawiatury oraz touchpada (nie powinny być za wysoko, czy za nisko), rozmieszczenie złącz w notebooku (najlepiej kiedy są mądrze pogrupowane), czy wygoda korzystania z przycisków dodatkowych (powinny być łatwo dostępne i wygodne do wciskania). Ergonomia jest "tym czymś", co odróżnia laptopa, do którego podchodzi się z przyjemnością od takiego, który odrzuca już po pięciu minutach pracy.

Kupując notebooka należy dokładnie go obejrzeć i określić na własny gust, czy jest ergonomiczny, ewentualnie wypytać o szczegóły sprzedawcę.


Czas pracy na baterii

Dołączone do notebooków baterie charakteryzują się szerokim wachlarzem pojemności i wytrzymałości. Niektóre laptopy są w stanie wytrzymać zaledwie 50 minut bez zasilania sieciowego, inne mogą pochwalić się nawet 5, czy 6 godzinnym czasem pracy na baterii. Przeciętna to około 2-3 godziny. Nie każdy musi potrzebować rewelacyjnej baterii, jako że nie każdy ma zamiar korzystać z komputera w miejscach, gdzie nie ma dostępu gniazdka sieciowego. Trzeba też wziąć pod uwagę, że przy intensywnym korzystaniu z komputera (oglądanie DVD, korzystanie z sieci WiFi, intensywna grafika 3D) czas pracy na baterii skraca się o kilkadziesiąt procent.

Z baterią jest związany jeszcze jeden szczegół - różne ich rodzaje ładują się w różnym czasie. Niektórym wystarczy godzina, inne potrzebują aż pięciu.

Do niektórych notebooków można podłączyć dodatkową baterię podróżną, która co prawda zajmuje nieco miejsca i powiększa ciężar całości, ale za to mocno przedłuża czas pracy laptopa (nawet dwukrotnie).

Notebookowa bateria

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login