Czytanie e-booków
Domyślnym czytnikiem e-booków jest Aldiko Book Reader. Oferuje on podstawową funkcjonalność, taką jak m.in. wyszukiwanie, słownik, kopiowanie, udostępnianie przez pocztę, zakładki, spis treści oraz szereg opcji formatowania (czcionki, kolory).
Poszczególne tytuły kupujemy w sklepie internetowym, do którego dostęp otrzymujemy wprost z interfejsu czytnika. Gęstość ułożenia pikseli wynosi ok. 118 ppi, więc jakość czcionek (zwłaszcza tych drobnych) nie rzuca na kolana, ale trzymając tablet w takiej samej odległości od oczu jak typową, papierową książkę, nie odczujemy większego dyskomfortu. Jakość obrazu jest podobna do tego, co widzimy na ekranie typowego laptopa. O'Lofer potrafi otworzyć następujące formaty e-booków: TXT, EPUB, RTF, PDF, FB2.
Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość wyświetlacza TFT LCD to 1024x600 px. Nie jest to wartość imponująca w przypadku ekranu o przekątnej 10 cali. Musimy jednak wciąż pamiętać o tym, że jest to tablet dostępny w niskiej cenie, więc nie powinniśmy tutaj oczekiwać ekranu Retina.
Jakość obrazu jest podobna do tego, co prezentuje typowy laptop z ekranem 15,6” i rozdzielczością 1366x768 px lub ekranem 17,3” i rozdzielczością 1600x900 px. Tekst na stronach WWW da się czytać bez problemu, ale bardzo drobne czcionki nie są super ostre – niekiedy w przypadku drobnych czcionek trzeba będzie powiększać obraz (gestem dwoma palcami).
Jasność i kąty widzenia
W niniejszym tablecie zastosowano ekran TFT LCD, który z pewnością pozwala ograniczyć cenę urządzenia, ale niestety nie sprzyja wysokiej jakości obrazu. Szczególnie źle sytuacja wygląda gdy patrzymy na ekran z góry (w orientacji poziomej) lub z prawej (w orientacji pionowej). Obraz robi się wtedy bardzo ciemny i nieczytelny, a kolory zmieniają się nie do poznania.
Moc podświetlenia LED-owego wystarcza w warunkach domowych nawet po jej zmniejszeniu do 40%, ale nie da się tego samego napisać o użytkowaniu pod gołym niebem - wtedy nawet 100% mocy nie pozwala na w pełni komfortową pracę.
Klawiatura i pisanie tekstów
W JustTabie korzystać będziemy ze standardowej klawiatury Androida 4.0, która w większości sytuacji sprawdza się bardzo dobrze. Pola znaków są duże i odpowiednio od siebie oddalone, a wszystkie najważniejsze klawisze są tam, gdzie powinny się znajdować. Polskie znaki obsługiwane są poprawnie, jednak problem mieliśmy z autokorektą i sugestiami, które zwyczajnie nie działały.
Jeśli zechcemy zmienić ją na inną, zawsze możemy zajrzeć do sklepu Google Play, gdzie znajdziemy mnóstwo alternatyw (w tym wiele bezpłatnych).
Edycja dokumentów biurowych
Tablet o'Lofer JustTab C1040 oddaje w ręce użytkownika udany pakiet biurowy o nazwie Documents To Go. Oferuje on szereg podstawowych opcji formatowania tekstu, wstawiania grafik, zakładek, linków, tabel, dodawania komentarzy i przeliczania ilości znaków. Możemy nawet wybrać kompatybilność formatu zapisu ze starszymi wersjami pakietu MS Office oraz zalogować się na własne konto Google Docs.
Poczta
Interfejs klienta pocztowego jest analogiczny do tego, jaki widywaliśmy w innych tabletach z czystym Androidem 4.0 ICS na pokładzie. Podzielony został on na dwa okna - lewe daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).
Układ pionowy jest niemal tak samo użyteczny jak poziomy, a w dodatku oferuje podgląd większej ilości wiadomości w wybranej skrzynce. Program pocztowy jest jedną z najlepszych aplikacji, jakie zostały fabrycznie zainstalowane w opisywanym urządzeniu. Konfiguracja popularnych kont, takich jak np. Microsoft LIVE, jest maksymalnie uproszczona (wymagany jest tylko login i hasło).
Kalendarz
Ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można np. z kontem Google lub Microsoft LIVE. Dzięki temu organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy z peceta pracującego na Windows, smartfona, czy właśnie tabletu. Aplikacja o nazwie Kalendarz spełnia swoje zadanie w stu procentach.
Synchronozacja
Jeśli chcemy dokonać transferu plików, musimy cały proces przeprowadzić ręcznie, starą i sprawdzoną metodą przeciągnij i upuść (lub kopiuj i wklej), gdyż producent nie oferuje odpowiedniego pakietu oprogramowania.
Ciekawostki
Menadżer plików pozwala sprawnie zarządzać ilością miejsca dostępnego w pamięci tabletu, na karcie microSD oraz w pamięci podłączonej przez port USB (np. dysk przenośny). Pliki tekstowe, muzykę, filmy i zdjęcia możemy błyskawicznie otwierać wprost z interfejsu menadżera.