miniRecenzja wyróżniona! |
Kiedyś obudowa komputera była mało istotna. Niewielka szara lub biała skrzynka miała spełniać swoją funkcję i nikt nie przejmował się, ani jej wyglądem, ani tym bardziej jej wentylacją. Wraz z premierą komputera osobistego spod znaku "nadgryzionego jabłka" tzw. "Mac'a", nagle okazało się, że PC nie musi wyglądać przeciętnie i może stanowić np: część wystroju wnętrza. Czas płynął, aż w pewnym momencie okazało się, że wygląd to nie wszystko.
Spis treści: | |
Podzespoły komputerowe stawały się coraz wydajniejsze, następstwem tego był wyższy pobór prądu (mocy), a w efekcie wzrost temperatur w jakich pracowały. Jedynym sposobem uniknięcia przegrzania, a nierzadko spalenia komputera, było samodzielne zbudowanie lub zakup odpowiednio wentylowanej obudowy. Początkowo kupno taniego, a przy tym dobrego modelu było niemal niemożliwe. Niestety pierwsze tego typu konstrukcje były drogie i niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego.
Obecnie wszyscy jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż choćby 5 lat temu, kiedy to bez inwestycji co najmniej 500 zł, można było zapomnieć o sensownej obudowie. Producenci szybko zauważyli, że na stosunkowo niedrogich, dobrze wyglądających oraz przewiewnych skrzynkach można nieźle zarobić. Nowe konstrukcje pojawiały się jak grzyby po deszczu. Oferta dostępnych modeli znacznie się poszerzyła, co spowodowało spadek cen oraz dostęp do sprzętu, który zapewnia ciekawe rozwiązania.
Bohaterką dzisiejszej MiniRecenzji jest Obudowa Aerocool Strike-X GT kosztująca około 250-300 PLN, jej konkurentką będzie 3-letnia konstrukcja od firmy CoolerMaster - Centurion 590, która kosztowała mnie równiutko 300 PLN. Oba modele to idealny przykład przedziału cenowego, w który celuje spora część obecnych graczy i nie tylko.
Nie przedłużając zapraszam do lektury.
Procesor: AMD Phenom II x4 955 3.2 GHz Rev.C3 (O/C @4.0 GHz 1.512 V) | |
Obudowa: Cooler Master Centurion 590 | |
Obudowa: | |
Chłodzenie CPU: Scythe MUGEN 2 | |
Dysk twardy: Samsung 500 GB 16 MB HD502HJ F3 SATA-2 | |
Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD 6870 WindForce x3 915/1050 MHz | |
Płyta główna: Asus M4A89GTD PRO/USB3 | |
Pamieci RAM: GoodRam Play 1600 Mhz 9-9-9-24 | |
Kontroler wentylatorów: Scythe Kaze 3,5" | |
zasilacz: Chieftec CFT-750-14C 750W (modularny) | |
Monitor: BENQ G2220HD (22" 1920x1080) |
Główna bohaterka recenzji - Aerocool Strike-X GT
Po rozpakowaniu zauważyłem dwie niepokojące rzeczy. Pierwszą był brak jednej z zaślepek zatoki 5,25", drugim, źle domknięty jeden bok obudowy, co spowodowało dość mocne jego wygięcie. Więcej zobaczycie na poniższych zdjęciach.
Brakująca zaślepka 5,25", po chwili znalazła się wewnątrz obudowy. | Źle zamknięty panel boczny, świadczy o tym, że w fabrykach producenta chyba brakuje kontrolerów jakości. |
Ciąg dalszy zdjęć obudowy:
Ponieważ moja obudowa pod względem wizualnym jest w opłakanym stanie. Poniżej zamieszczam fotki ze strony producenta.
Jak już zdążyliście się przekonać, zdjęcia nie są najlepsze. Przyczyną tego stanu rzeczy jest szwankujący aparat. Poniżej mała galeria fotek z zamontowanymi podzespołami.
Testy obciążeniowe przeprowadziłem za pomocą aplikacji OCCT:
- 30-sto minutowy test, 100% obciążenia procesora
- "large data set"
- priorytet wysoki
- temperatury CPU monitorował program Core Temp w wersji 0.99.8.
- prędkość obrotową wentylatorów w obudowie kontrolował Scythe KAZE 3.5"
- temperaturę monitorował program CPUID HW Monitor oraz Core Temp w wersji 0.99.8
Ustawienia procesora:
- 3.2 GHz (1.375 V)
- 3.6 GHz (1.4 V)
- 4.0 GHz (1.512 V)
Pozostałe aplikacje testowe to:
- 3DMark 11 - ustawienia Full 3Dmark 11 Experience
- Metro 2033 - benchmark DX1: Jak widać niżej ustawienia są maksymalne, rozdzielczość 1920x1080. Test był powtarzany w 10-cio krotnej pętli.
- Crysis 2 - Adrenaline Crysis 2 Benchmark Tool - benchmark był ustawiony na predefiniowanym profilu Xtreme, włączonym DX11 i rozdzielczości 1920x1080. Trzy demka były potrójnie zapętlone
Wszystkie testy przeprowadzałem w temperaturze pokojowej około 21-23 st. Celcjusza. Podczas każdego pomiaru wentylatory były ustawione na maksymalną prędkość za pomocą kontrolera obrotów Scythe KAZE 3.5". Przy okazji testów okazało się, że seryjne wentylatory Aerocool Strike-X GT osiągają maksymalną prędkość na poziomie 1080 Obr./min. Jest to zdecydowanie mniejsza prędkość, niż ta podawana przez producenta.
Posiadana przeze mnie obudowa, przez ostatnie 3 lata dość mocno się pozmieniała. Na potrzeby testu przywróciłem jej seryjne wyposażenie. Chodzi konkretnie o wentylatory. Poniżej znajdziecie dokładną specyfikacje obu skrzynek:
Żaden z wykresów nie zawiera wyników po O/C karty graficznej. Wynika to z faktu, iż karta nie jest w stanie pracować z wyższymi zegarami niż fabryczne, a po osiągnięciu temperatury 75 st. Celcjusza wyłącza się.
Testów obciążających dyski twarde nie zdążyłem zrobić. Możliwe, że w najbliższych dniach pojawi się aktualizacja.
Wyniki wydajności zaczynamy od wykresu z testów CPU. Aplikacje są chyba wszystkim znane. Wcześniej podałem szczegółowe informacje na temat ustawień programów. Na każdym z poniższych wykresów znajdują się wyniki dotyczące trzech zegarów procesora:
- 3.2 GHz (1.375 V)
- 3.6 GHz (1.4 V)
- 4.0 GHz (1.512 V)
Temp CPU
Pierwszy wykres nie zawiera wyniku przy zegarze 4.0 GHz, gdyż żadnej obudowie i ich seryjnym wentylatorom nie udało się utrzymać temperatury procesora poniżej 65 st. Przy tym zegarze jest to maksymalna temperatura jaką toleruje mój procesor. Pozostałe wyniki są zbliżone z lekką przewagą Centurion 590.
Płyta główna
Walka jest wyrównana, czasem zdarzaja się lekkie wahania, nie mają one jednak większego wpływu na ogólny wynik.
Karta graficzna
Znów "nowsza" konstrukcja obudowy Aerocool Strike-X GT przegrywa ze starszą. Mają na to wpływ różne czynniki, ale przede wszystkim przyczynia się do tego rozmiar obudowy. Aerocool Strik-X GT jest mniejsza niż Centurion 590, a to wpływa na gorszą cyrkulację powietrza. Szczególnie, że mała ilość miejsca za tacką płyty głównej zmusza do przeciągnięcia niektórych kabli zasilających w całości do wewnątrz obudowy.
Przystępując do recenzji obudowy Aerocool Strik-X GT miałem konkretne oczekiwania, które nie zostały spełnione.
Zaraz po rozpakowaniu rozczarowały mnie trzy rzeczy. Pierwsza, to brak jednej z zaślepek zatoki 5,25" (po chwili znalazła się we wnętrzu obudowy). Druga, to niedomknięty, a raczej zamknięty na siłę panel boczny. Wygiął się do tego stopnia, że trzeba go mocno przycisnąć do obudowy aby móc ją zamknąć. Trzecia sprawa, to słabej jakości plastik, z którego zostały wykonane panele, przedni i górny.
Podczas montażu podzespołów, na jaw wyszły inne mankamenty. Zbyt mało miejsca na kable za tacką płyty głównej, to tylko jeden z nich. Czarę goryczy przelał jednak system bezśrubkowego montażu dysków, który jest zupełnie bezużyteczny. Adaptery do których przykręca się dyski, ruszają się swobodnie do tego stopnia, że mogą spaść. Totalną porażką okazał się też brak wytłumienia w adapterach HDD. Wibracje klasycznych talerzowców przenoszą się na obudowę, zaś ta wzmacnia dźwięk ich "chrobotania"!
Na tym jednak nie koniec. Kolejne wady to np: brak zaślepki zatoki 5,25" z wycięciem na czytnik kart pamięci, brak filtrów przeciwkurzowych. Stosunek ceny/możliwości to kolejny gwóźdź do trumny. Na sam koniec tej wyliczanki dochodzi brak miejsca na długie karty graficzne. Osoba posiadająca (jak Ja) grafikę o długości 25 cm oraz więcej niż dwa dyski twarde, będzie miała problem, gdyż oba podzespoły kolidują ze sobą.
Ponury obraz recenzowanej obudowy rozjaśnia kilka zalet: duża liczba portów USB na górnym panelu w tym 3x USB 2.0 i 1x USB 3.0, możliwość zamontowania dwóch wentylatorów 140 lub 120 mm pod górną pokrywą. Ciekawy design cieszy oko. Kolejne zalety to ciche i podświetlane wentylatory, uzupełnione czerwonymi diodami umieszczonymi na "dachu" obudowy. Niezaprzeczalnym atutem jest też system porządkowania kabli, choć bez problemów skorzysta z niego tylko osoba, posiadająca małą liczbę podzespołów w komputerze.
Słowo na zakończenie:
Trzeba zadać pytanie, dla kogo jest ta obudowa? Odradzam jej zakup każdemu, kto szuka przestronnej i przewiewnej "budy". Owszem wentylacja jest nienajgorsza i można ją rozbudować o kolejne 5 wentylatorów, ale przegrana rywalizacja ze starszym modelem wcale nie przekonuje do kupna.
Obudowa Aerocool Strike-X GT jest przeznaczona dla mniej wymagających klientów, którzy chcą złożyć "efektowny" i cieszący oko komputer, a przy tym nie planują montować dużej ilości pozdzespołów w jej wnętrzu.
Mój werdykt byłby mniej surowy gdyby nie cena, która zupełnie nie współgra z możliwościami. Koszt 250-300 PLN to zdecydowanie za dużo. Modele o połowę tańsze oferują podobne możliwości np: SilentiumPC Brutus 410/430.
Ocena: Obudowa Aerocool Strike-X GT | ||
Plusy: |
Zapraszamy do zamieszczania ciekawych artykułów i zdobywania punktów, które możecie wymienić w sklepie internetowym lub "zmaterializować" w gotówkę :) Liczymy na świetne publikacje i wysoką jakość. | miniRecenzje od A do Z PORADNIK | Zobacz ostatnie MRM minirecenzje miesiąca |
Komentarze
73Łapka w górę ode mnie :)
OFF: od Mikołaja dostałem watomierz i jeśli sesja się powiedzie to pokuszę się o przedstawienie analizy wyników pomiarów (33 pomiary na chwilę obecną)
Pozdrowił!
Jednak, jak wcześniej napisałem, dzięki Tobie wiem czy w ogóle brać ją pod uwagę przy zakupie i dlatego plus.
"okejka" ode mnie i pozdrowionka : ))
Co do recenzji, to rzeczywiście ten model Areocoola nie jest najlepszy, ale za to ma lepszy design od przeciwnika : ) Wszystko jest ok, łapa w górę !
- "Ponieważ moja obudowa pod względem wizualnym jest w opłakanym stanie. Poniżej zamieszczam fotki ze strony producenta." z początku się zastanawiałem nad sensem pierwszego zdania, no ale... nie wiem czemu rozbiłeś je na 2 zdania. Zresztą wg mnie zdań nie powinno sie zaczynać od "ponieważ" - ja bym napisał "Ze względu na kiepski stan techniczny / wizualny mojej obudowy postanowiłem zamieścić zdjęcia ze strony producenta"
- widzę różne wielkości czcionek
- zdjęcia są niezbyt starannie dopasowane (jedno jest większe, a te obok niego mniejsze)
- "karta nie jest w stanie pracować z wyższymi zegarami niż fabryczne, a po osiągnięciu temperatury 75 st. Celcjusza wyłącza się" słaba ta karta
- "Zaraz po rozpakowaniu rozczarowały mnie trzy rzeczy. Pierwsza, to brak jednej z zaślepek zatoki 5,25" raczej nie trzeba było drugi raz powtarzać tego co jest w pierwszej galerii. Zresztą - może to któryś z redaktorów benchmarku tak niechlujnie pakuje?
- "słabej jakości plastik, z którego zostały wykonane panele, przedni i górny" rysują się? Można uszkodzić?
- mogłeś wystawić ocenę końcową (nie wiem - 2,5/5?)
Mimo wszystko dzięki tej recenzji można poznać każdy szczegół tej obudowy więc oceniam ją na 4/5 (czyli plus mogę dać ;p).
A co do samej obudowy - na pewnie nie jest skierowana do doświadczonego gracza. IMHO jest dobra tylko dla amatorów dobrego designu.
AD2: "Ponieważ moja obudowa pod względem wizualnym jest w opłakanym stanie. Poniżej zamieszczam fotki ze strony producenta." - rzeczywiście mogłem zawrzeć to w jednym zdaniu.
AD3: Nie wiem dlaczego są różne czcionki, nic nie zmieniałem, a tekst był wpisywany bezpośrednio w edytorze udostępnionym przez benchmark.pl. Myślę, że to jakiś bug edytora, w poprzedniej recenzji tez się coś takiego pojawiało a redakcja nie umiała odpowiedzieć z jakiej przyczyny.
AD3: Karta delikatnie się podkręca, ale nie ma to najmniejszego wpływu na jej wydajność. Temperatury za to rosną w zastraszającym tempie i po O/C nie mogłem przeprowadzić żadnego testu do końca. Zresztą to była jedna z przyczyn dlaczego recka ukazała się z opóźnieniem. Dojście do przyczyny ciągłych resetów i czarnuch ekranów trochę mi zajęło. Będę wysyłać ją na gwarancje jak tylko znajdę Fakturę.
AD4: Zasadniczo to redakcja wycięła kilka fotek dotyczących kartonu w jakim przyjechała obudowa oraz wstęp rozdziału "Główna bohaterka recenzji...". Jestem w trakcie wyjaśniania tej sprawy z redakcją.
AD5: Możliwe że masz racje, ale wydawało mi się, że tak będzie lepiej.
AD6: Plastiki wyglądają "tandetnie" jak chińskie zabawki. Inaczej tego nie jestem w stanie określić.
AD7: Ocenę dałem 2/5. W edytorze jest taka możliwość w finalnym tekście się nie wyświetliło. Choć mogłem to po prostu napisać w tabelce.
Niemniej jednak daję +
Napracowałeś się i dla tego ode mnie + leci ;)
Co do obudowy to sam jej wygląd sugeruje jaki ten produkt trzyma poziom- pora się chyba obudzić i spróbować nowych trendów. Bo to jakieś nieporozumienie.
"Obudowa Aerocool Strike-X GT
Uwaga!
Sprzęt po napisaniu miniRecenzji może zostać u testującego (wariant C).
Testuje: Bakak"
Hmmm trzeba spełnić jeden z tych wymogów? Dostać 100 łapek w górę za jedną mini recenzję to coś chyba niemożliwego (nawet recenzje ze strony głównej tyle nie dostają).
Jak mogłeś zamontować wentylatory na topie ODWROTNIE?? One mają wyciągać ciepłe powietrze. To jest fizyka, ciepłe powietrze unosi się ku górze. A u Ciebie? W środku robi się tornado i wszystko się miesza.
Nie dziw się że temperatury są gorsze jak w CM590. (Patrząc na fote starej budy mam wrażenie że tam też miałeś źle...)
Wstrzymam się z wystawieniem oceny bo masz szanse żeby sprzęt został u Ciebie.
Co do obudowy, to jak dla mnie jest trochę za jaskrawa, a cała buda wygląda, jakby była wykonana z tandetnego plastiku, jak z odpustu.
Pozdrawiam :)
Obudowa moim zdaniem jest zbyt plastikowa. Ktoś wyżej pisał, że odpustowa.
Prawie 4 tysiące odsłon, ocena 65-0, a redakcja nie wyróżnia? Czemu?
zdarzaja - na końcu ą
nienajgorszy - piszę się oddzielnie nie najgorsza !
i rzetelny
plusik poleciał
niech byda będzie twoja :)
Pozdrawiam wszystkich :)