Następna kategoria obudów, które scharakteryzujemy to HTPC, czyli Home Theater Personal Computer. W branży IT obudowy HTPC określa się także mianem Media PC. Bez względu na kwestie nomenklaturowe, jedno jest pewne: HTPC przypomina sprzęt Hi-Fi.
Profesjonalne komputery HTPC przeznaczone są do łączenia z telewizorem czy zestawem kina domowego. Oczywiście, wymagany w tym przypadku jest odpowiedni system operacyjny. Do wyboru mamy Windows XP Media Center Edition, Windows XP Media Center Edition 2005, Windows Vista Home Premium/Ultimate i Windows 7 Home Premium/Ultimate lub niektóre dystrybucje Linuksa, ponieważ właśnie te systemy umożliwiają sterowanie aplikacjami radiowymi, telewizyjnymi, muzycznymi i wideo z poziomu pilota oraz dodatkowo wspierają podłączanie kolumn przez cyfrowe złącza audio, czy też pracę tunera telewizyjnego.
Wyświetlacz to miły dodatek do obudowy HTPC
Pod względem wyglądu obudowy Home Theater Personal Computer zbliżone są do desktopów. Właściwie można je tak sklasyfikować, bo przecież stawia się je na leżąco, z tym że nie są one konstruowane z myślą o podpieraniu monitora – a to właśnie jest ideą obudów destkop. Obudowa HTPC ma być atrakcyjna i wyprzeć napęd DVD czy Blu-ray spod telewizora.
Pożądane cechy obudowy HTPC:
- Estetyczny wygląd
- Dobra jakość wykonania
- Właściwości wyciszające pracę elektroniki
- Złącza USB na przednim panelu
- Wyjście audio i wyjście mikrofonu na przednim panelu
- Możliwość zamontowania dodatkowego wentylatora
- Wyświetlacz LCD
- Pokrętło na przednim panelu
- Pilot zdalnego sterowania
Przykładowe obudowy HTPC: