Z cyklu "Wyjścia awaryjne": Wywiad z Kacprem Kulczyckim z firmy Avidata o problematyce odzyskiwania danych.
Jakie są najczęstsze przyczyny usterek dysków i utraty danych?
W przypadku laptopów najczęściej mamy do czynienia z usterkami spowodowanymi zalaniem kawą lub upadkiem. Bardzo często przyczyną uszkodzeń nośników danych jest też niewłaściwe korzystanie z laptopa. Przedwczesne i zbyt mocne zamykanie ekranu laptopa lub przemieszczanie się z pracującym urządzeniem zawierającym dysk magnetyczny, mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. O dziwo są jeszcze osoby, które uderzają w sprzęt przy spowolnieniu pracy systemu. Spotkaliśmy się kiedyś z klientem, który objaśniając usterkę swojego komputera, przy zatrzymaniu pracy systemu uderzył kilkukrotnie w maszynę, powodując jej natychmiastową awarię.
Czy warto na własną rękę próbować odzyskać utracone dane?
Bardzo często spotykamy się z przypadkami, w których odzyskiwanie danych jest utrudnione, ponieważ podejmowano już na nośniku nieudane próby naprawy. Statystycznie rzecz ujmując, tylko pierwsza próba odzyskiwania daje prawdopodobieństwo powodzenia w okolicach 70%. Proszę mieć na uwadze, że zużycie podzespołów przy uszkodzonych dyskach jest ogromne, stan samych głowic często nie pozwala na ponowny odczyt powierzchni, co powoduje konieczność wymiany tych podzespołów, a zatem podwyższenie ceny realizacji usługi. Często spotykamy się też z sytuacjami, w których klienci po utracie danych podejmują samodzielne próby ich odzyskania i nadpisują istotną zawartość nowymi informacjami. Musimy pamiętać, że programy do odzyskiwania danych mają zastosowanie tylko w konkretnych przypadkach, a niewłaściwie użyte mogą narobić więcej szkód niż pożytku.
Kawa i upadek to najczęstsze przyczyny awarii sprzętu.
Jak zapobiegać utracie danych?
By zapobiec utracie danych, trzeba systematycznie robić backup. Mowa tu o backupie fizycznym, na innym dysku. Co prawda tradycyjne dyski przeznaczone do pracy pod obciążeniem, produkowane przez obu głównych producentów Western Digital oraz Seagate mają lepszą żywotność, lecz ich cena, prawie dwukrotnie wyższa, może powodować, że większość czytelników zdecyduje się na zakup standardowego dysku. Taki nośnik jest w pełni wystarczający i może służyć jako dysk do backupu. Osoby mniej zorientowane informatycznie mogą się posługiwać zewnętrznymi dyskami USB.
Avidata: firma swoją działalność rozpoczęła dzięki badaniom w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w 2005 roku.
Komentarze
1I nie, nie poszedłem z tym do sprzedawcy/producenta. Dane osobowe i firmowe są zbyt cenne.