Przedstawione do tej pory typy matryc OLED to nie jedyne OLED-owe technologie, z jakimi można się spotkać. W wielu materiałach dotyczących zagadnień związanych z OLED-ami wspomina się również o dwóch kolejnych technologiach: Transparent OLED (TOLED) oraz Top-emitting OLED (TEOLED).
W pierwszym przypadku są to wyświetlacze OLED świecące w dwóch kierunkach – od strony anody i katody. Ich konstrukcja w niczym się nie różni od zwykłych matryc OLED z wyjątkiem tego, że są wykonane w całości z przezroczystych dla światła komponentów. Nie używa się do ich produkcji m.in. aluminiowych elektrod.
Wykorzystany w TOLED-ach polimer LEP jest również przezroczysty. Powinien się cechować współczynnikiem transmisji światłą na poziomie co najmniej 85%. Matryce TOLED wykorzystane są w różnego rodzaju zastosowaniach marketingowych, np. jako dwustronne wyświetlacze reklamowe umieszczane w ciągach komunikacyjnych – np. przy wejściu do metra – czy też stosowane w wyświetlaczach HUD (ang. Head-Up Display). Wyświetlacze HUD, nazywane też wyświetlaczami przeziernymi, pozwalają na prezentację informacji bez zasłaniania widoku – np. przez przednią szybę samochodu.
Budowa wyświetlacza TOLED
Wyświetlacz przezierny typu HUD wykorzystujący matrycę TOLED
Wyświetlacze Top-emitting OLED to ekrany organiczne, w których zastosowano oprócz metalowej katody dodatkowe, odblaskowe podłoże. Może to być np. nałożona srebrna folia, która tworzy lustro odbijające całe padające na nią światło. Matryce TEOLED produkowane są wyłącznie jako matryce aktywne i stosuje się je w różnego rodzaju inteligentnych plastikowych kartach – np. w dowodach osobistych, gdzie na wyświetlaczu takiego dokumentu pojawia się zdjęcie jego posiadacza.
Dowód osobisty z wbudowanym wyświetlaczem OLED
Zwijane ekrany OLED i druk offsetowy
Bardzo ciekawą odmianą wyświetlaczy OLED są wyświetlacze określane angielskim mianem Foldable OLED lub Flexible OLED (FOLED), co przetłumaczyć można jako wyświetlacze zwijane, składane lub elastyczne. W tych wyświetlaczach podłoże wykonane jest z elastycznego plastiku lub metalizowanej folii. Tego typu wyświetlacze są bardzo lekkie i wyjątkowo wytrzymałe. Stosuje się je w urządzeniach mobilnych, w których ekran może być narażony na uszkodzenia – np. w stosowanych w wojsku GPS-ach lub ubraniach sportowych, czy surviwalowych ze zintegrowanym komputerem.
Co ważne, ekrany FOLED działają poprawnie nawet jeżeli w trakcie pracy wyświetlacza zostanie on wygięty czy zwinięty w rulonik. Ta cecha sprawia, że FOLED-y mogą być też wykorzystywane do budowy bilbordów reklamowych o nietypowych kształtach, które będą pokryte powyginanymi ekranami telewizyjnymi.
Wyświetlacz elastyczny
Ekran FOLED zamontowany w ubraniu
Teoretycznie, w przypadku ekranów FOLED możliwe jest nanoszenie ich na elastyczną folię metodami przypominającymi druk offsetowy. Polimer jest wówczas nanoszony na podłoże za pomocą walców drukarskich. Inną metodą produkcji FOLED-ów jest technologia przypominająca technikę druku atramentowego.
Korzystając z technologii FOLED da się nadrukować ekran OLED (na razie jeszcze na skalę eksperymentalną) na gazetę, czy umieścić ją np. w tygodniku. Tak więc czytając gazetę zamiast statycznych zdjęć prasowych można będzie oglądać krótkie filmiki.
Do zasilenia ekranu FOLED wystarczy niewielka bateria lub mały panel ogniw słonecznych. Pozostaje oczywiście pytanie, czy taki ekran w gazecie ma obecnie sens. Analitycy uważają, że na bazie FOLED-ów powstaną raczej elastyczne e-gazety czy e-booki (e-papier), które zastąpią takie urządzenia jak Apple iPad czy Amazon Kindle.