• DPI – rozdzielczość drukarki (ang. dot per inch) – ilość punktów na cal 2,54 cm – im więcej tym wydruk bardziej szczegółowy. W wypadku drukowania zdjęć minimalną zalecaną wartością jest 300 dpi. Skanowanie slajdów powinno odbywać się z min. 1200 dpi.
• technologia termiczna – jedna z technik druku atramentowego. Wystrzelenie kropli z dyszy następuje na skutek gwałtownego podgrzania jej w głowicy. Korzystając z tej metody można z jednej dyszy wystrzelić w ciągu sekundy znacznie więcej kropli niż przy wykorzystaniu metody piezoelektrycznej
• technologia piezoelektryczna – jedna z technik druku atramentowego. Wystrzelenie kropli z dyszy następuje na skutek wypchnięcia jej przez element piezoelektryczny (odkształcający się pod wpływem napięcia). Głowice piezoelektryczne są droższe w produkcji, ale trwalsze od termicznych i bardziej precyzyjne pod względem umiejscawiania kropli tuszu na papierze.
• język opisu strony – sposób przedstawiania danych (drukowanych dokumentów) zrozumiały dla drukarki. Procesor drukarki (RIP - Raster Image Procesor) przetwarza tak podane informacje w komendy zrozumiałe dla drukarki, czyli w rastrowy obraz gotowy do druku. Najpopularniejszym jeżykiem opisu stron jest Postscript, oraz opracowany przez HP - PCL
• GDI – Graphical Device Interface – wewnętrzny system rasteryzowania stron systemu Windows. Całe przetwarzanie obrazu na instrukcje zrozumiałe przez drukarkę wykonywane jest przez procesor komputera. Umożliwia to produkcję tańszych drukarek, które nie muszą być wyposażane w procesor przetwarzający dane. Takie drukarki są jednak w stanie pracować jedynie z systemem Windows.
• rasteryzacja – zabieg polegający na przedstawieniu elementów obrazu na urządzeniu o skończonej rozdzielczości, oraz symulacja obrazu o wielu odcieniach koloru za pomocą znacznie mniejszej liczby barw i odcieni ułożonych w odpowiednie wzory dające złudzenie innego koloru.
• gramatura papieru – waga papieru w gramach na metr kwadratowy. Gramatura pośrednio przekłada się na grubości i jakość papieru. Papier kserograficzny ma gramaturę około 90g/m2 a fotograficzny min 190g/m2. Ponieważ jednak współczesne papiery fotograficzne do drukarek atramentowych bardziej przypominają plastik niż papier ocena ich jakości wyłącznie na podstawie gramatury może być myląca.
• pictbridge – standard umożliwiający sterowanie drukarka bezpośrednio z podłączonego do niej aparatu fotograficznego.
• duplex – funkcja drukowania po obu stronach kartki. Zazwyczaj jest to dodatkowy moduł dołączany do drukarki umożliwiający odwracanie arkusza papieru. W wypadku urządzeń atramentowych problemem jest schnięcie tuszu, Mokry tusz zabrudzi rolki, więc wydruk musi wyschnąć zanim zostanie zadrukowana druga strona. W wypadku urządzeń laserowych rozgrzany toner może przyklejać się do mechanizmów wewnętrznych i niszczyć urządzenie – nie wszyscy producenci dopuszczają drukowanie po obu stronach kartki.
• tusz pigmentowy – tusz, w którym barwnik jest w postaci cząsteczek stałych (pigmentów) umieszczonych w zawiesinie. Taki tusz patrząc pod światło jest nieprzezroczysty. Zaletą tuszu pigmentowego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, promienie UV, tarcie. Wadą – dość duża wielkość kropli, utrudnione mieszanie się z innymi kolorami.
• tusz barwnikowy – ma postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy, barwnik został tu rozpuszczony w rozpuszczalniku. Zaleta to możliwości tworzenia bardzo małych kropli. Wadą – podatność na czynniki zewnętrzne. Tusze pigmentowe i barwnikowe nie mogą być mieszane w zasobniku lub głowicy, gdyż cząstki pigmentu w połączeniu z rozpuszczalnikiem tworzą galaretę zaklejająca dysze.
• wielkość kropli – parametr oprócz rozdzielczości decydujący o dokładności odtworzenia detali na zdjęciu. Podawana w pikolitrach – obecnie drukarki atramentowe charakteryzują się wielkością kropli od 5 do 1,3 pl dla tuszów barwnikowych i powyżej 10 dla pigmentowych