Mobilny magazyn danych to najczęściej spotykane zastosowanie dysku zewnętrznego. Wykorzystywany w różnych okazjach, głównie do przechowywania i przenoszenia dużych ilości danych. Pod wyboru należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- rozmiar i pojemność - ze względu na mobilność urządzenia preferowane to modele o możliwie jak najmniejszych rozmiarach i niskiej wadze. Jeśli wystarczy nam pojemność 32 GB, można wybrać pendrive.
W tej klasie urządzeń zasadniczo nie warto rozpatrywać modeli 3,5 cala. Są duże i nieporęczne, a dodatkowo - w przeciwieństwie do mniejszych dysków - wymagają zasilania z gniazdka sieciowego. Małym dyskom do zasilania wystarcza port USB.
Wadą interfejsu USB jest mała przepustowość, nieprzekraczająca w testach syntetycznych 26 MB/s, w praktyce 20 MB/s. Stanowi to wąskie gardło dla dysków zdolnych przesyłać dane z prędkością powyżej 50 MB/s. Praktycznie wszystkie montowane wewnątrz mobilnych urządzeń modele (także te 5400 obr./min) są wystarczająco szybkie, aby użytkownik nie musiał obawiać się, że jego dysk będzie zbyt wolny – i tak wąskim gardłem urządzenia będzie tu interfejs USB.
Zaletą USB jest możliwość zasilania urządzeń. Jeden port USB jest w stanie dostarczyć prąd o natężeniu 0,5A. Wystarcza to zdecydowanej większości modelom 2,5 cala. Czasami wyposażony jest w kabel o podwójnej końcówce, umożliwiający czerpanie zasilania z dwóch gniazd, gdyby jedno nie było w stanie dostarczyć wystarczającej ilości energii.
- wygląd - ponieważ parametry wydajnościowe, rozmiary i cena w tej kategorii dysków są bardzo do siebie zbliżone, kluczowego znaczenia podczas wyboru nabierają walory estetyczne. Wśród wielu podobnych dysków warto wybrać ten, który odpowiada naszym gustom i nie wyślizguje się z ręki.
Najważniejsze cechy dysku mobilnego
- wielkość, pojemność, wygląd
- złącze USB 2.0
- typ dysku: zapis magnetyczny lub flash
- prędkość obrotowa talerzy - 5.400
- niezawodność - standard MTBF 600.000
- trwałość i wykonanie obudowy
- głośność dysku – zalecane poniżej 24dBA, lub bezgłośne (flash)