Zawodowi gracze stereotypowo to zawstydzeni pulchni nastolatkowie. Ten obraz jednak odchodzi powoli do lamusa. Progracze chcą być fit. Zdrowia dieta, aktywność fizyczna, czy od dziś to domena e-sportowca?
Czy bycie FIT w e-sporcie jest ważne?
Oglądając finały największych e-sportowych imprez jeszcze kilka lat temu spoglądaliśmy w dużej mierze na nieco zawstydzonych pulchnych nastolatków – i chociaż niektórym udało się stworzyć markę na podstawie swojego wyglądu, obecnie większość zawodników e-sportowych bardziej zaczyna dbać o swoją sylwetkę i kondycję – dlaczego? Żeby być jeszcze lepszym graczem.
Esport to może nie sport, ale męczy tak samo
Faktycznie spędzanie wielu godzin przed komputerem z miską ulubionych przekąsek nie wpływa dobrze na fizjonomię graczy. Dlatego też największe dywizje e-sportowe na świecie zrozumiały, że należy w takiej samej mierze dbać o sprawny umysł, jak i ciało zawodników. Najważniejsze jednak jest to, że powagę sytuacji rozumieją sami e-sportowi zawodowcy i bez cienia protestu ruszają na konsultację do dietetyka, czy trenera personalnego.
Jednym z argumentów przeciwników e-sportu jako prawdziwej sportowej rywalizacji jest brak wymaganej aktywności fizycznej u zawodników. To może nie ma znowu aż takiego znaczenia, wszak podobnie rzecz ma się w szachach czy snookerze. Dużo większym problemem okazuje się jednak stan zdrowia psychicznego i fizycznego po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej przy nieustannym skupieniu wszystkich zmysłów. Zespoły takie jak Fnatic czy Team Vitality postanowiły pomóc swoim podopiecznym fundując im treningi na świeżym powietrzu - bez myszy i klawiatury.
Wysiłek fizyczny i odpowiedni plan odżywiania wpływa korzystnie na kondycję naszego mózgu. Poprawia się postrzeganie i czas reakcji, co daję wymierną korzyść podczas e-sportowych rozgrywek. Oderwanie się od komputera i możliwość dosłownego „wybiegania” stresu i napięcia wpływa korzystnie na higienę emocjonalną zawodników. Gracze tacy dłużej mogą kontynuować swoją karierę bez ryzyka wypalenia zawodowego, a to ogromnie ważne w tej branży.
Dowodem na zbawienny wpływ zdrowego trybu życia u esportowców jest wspomniany wcześniej Fnatic. Wystarczy przyjrzeć się występom chłopaków na letnich Playoffach LCS w Hiszpanii. Czy mógł mieć na to wpływ dostęp do siłowni i fizjoterapeuty? Oceńcie sami.
Dieta, siłownia i… poważne kontuzje
Trenerzy zespołów e-sportowych potraktowali temat bardzo poważnie – kontrakty z drużynami podpisują czołowi trenerzy pracujący wcześniej z drużynami piłkarskimi czy olimpijczykami. Znany trener fitness Taylor Johnson zrezygnował z pomocy sportowcom na rzecz prograczy, przygotowując programy odżywiania, wellness, plan snu i trening psychologiczny.
Należy pamiętać, że uprawianie e-sportu może być bardzo urazowe. Poczynając od bólu pleców, obrzęków dolnych partii ciała i spięcia mięśni karku, kończąc na wybitych kciukach, zapaleniu spojówek, migrenie, czy zespołu cieśni nadgarstka - najpoważniejsze problemy z nadgarstkiem mogą kończyć się zabiegiem operacyjnym. Równie trudno jest utrzymać zdrowie psychiczne – wielu graczy nie radzi sobie z emocjami i wypaleniem zawodowym rujnując swoją karierę. Pamiętajmy, że czołowi progracze to bardzo młode osoby dopiero co wkraczające w czas prawdziwej dorosłości.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Coraz więcej drużyn rozumie, jak ważna jest równowaga pomiędzy grą, a prawdziwym życiem. Tak samo ważne jest spędzanie czasu na treningach on-line, jak i spokojny sen, umiarkowany wysiłek fizyczny i zdrowa dieta. Coraz więcej drużyn decyduję się również na opiekę psychologów, którzy pomagają tworzyć treningi nie obciążające zbytnio umysłów graczy oraz dbają o dobrą kondycję psychiczną podczas trudnych zawodów. Zbyt często bowiem zapominamy, że przed komputerem nie siedzi maszyna, ale młody człowiek z krwi i kości.
Pozytywnie na temat balansu pomiędzy życiem a grą wypowiadają się sami gracze. Emerytowany zawodnik Team Dignitas – Samayan „BlinG” Kay ćwiczy 5 razy w tygodniu, pije dużo wody i trzyma się odpowiedniego dla siebie planu żywieniowego. Gwiazda Tempo Sport – Mike „Glaurung” Fisk robi codziennie sto pompek i tyleż przysiadów nie zapominając również o bieganiu.
W internecie można znaleźć porady jak rozruszać części ciała najbardziej obciążane podczas gry. Jednym z takich kanałów jest Heroes of Fitness na którym miłośnicy gier elektronicznych i trenerzy fitness pokazują jak dbać o swoje ciało będąc non-stop przy biurku.
Zobacz również:
- Komputer dla zawodowego gracza - superwydajny PC
- Komputer gamingowy do 5000 zł
- PC do gier do 3000 i do 4000 zł
- Tani komputer do gier - do około 2000 zł
- Polecane laptopy do gier
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!