Projektor Acer H7850 - z płynnym obrazem za pan brat
Projektory

Projektor Acer H7850 - z płynnym obrazem za pan brat

przeczytasz w 5 min.

4K obecne jest w wielu produktach ACER, laptopach, monitorach i... domowych projektorach DLP. Czy jest też ich silną stroną? A może jest jeszcze coś innego, co czyni projektor H7850 wartym uwagi? Sprawdzamy to.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- niewielkie rozmiary,; - ostry obraz,; - rozdzielczość wyświetlania 4K,; - świetne upłynnianie ruchu,; - bardzo cicha praca, szczególnie w trybie Silent,; - duża jasność,; - wszystkie potrzebne złącza,; - kompatybilność z sygnałem HDR.

Minusy

- skalowany obraz 4K nie tak dobry jak tego oczekujemy,; - kontrastowe sceny stanowią wyzwanie,; - nie radzi sobie z wiernym oddaniem kolorów,; - ubogie menu użytkownika,; - spora cena.

Telewizorowa technologia 4K w ostatnim czasie mocno potaniała, jednakże nadal trzeba pamiętać, że mówiąc o ekonomicznym 4K i sporej przekątnej mówimy o sprzętach z ekranem 55-65 cali. Projektory, w tym bohater naszej recenzji Acer H7850, jak dobrze wiemy zapewniają dużo lepszy stosunek uzyskiwanej przekątnej obrazu do ceny urządzenia. Zazwyczaj mamy na myśli projektory FullHD, choć powoli to zaczyna się zmieniać.

Powoli, bo nadal pełne 4K w projektorze to wydatek poza zasięgiem przeciętnego kinomana, ale mamy już na rynku kilka projektorów, które wykorzystują technologię sprzętowego podbijania rozdzielczości by uzyskać 4K, które jest nie tylko efektem, ale jest bliskie temu co dają kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych projektory z natywnym 4K.

Za Acer H7850 przyjdzie nam zapłacić 10 do 12 tysięcy złotych, czyli tyle co za już bardzo, bardzo dobry projektor FullHD. Testowana wcześniej przez nas Optoma UHD550X można dostać teraz w atrakcyjnej cenie 6500 złotych (w kilku sklepach, w reszcie jest to nadal około 10 tysięcy), która zapewne ma zapewnić dobrą pozycję do walki z BenQ W1700, który kosztuje poniżej 7 tysięcy złotych.

ACER H7850 pokrowiec
Producent zadbał o łatwość transportowania projektora

Pod względem ceny Acer H7850 jest chwilowo (bo może to się zmienić) dość niekorzystnie wyceniony. Dlatego warto sprawdzić, czy cena jest uzasadniona jak na projektor 4K z technologią XPR, czy jednak w obliczu bezkompromisowego zwolennika domowej rozrywki to zbyt wiele.

Kilka słów o technologii XPR

Technologia Texas Instruments o nazwie XPR (eXpanded Pixel Resolution) stosowana w projektorach DLP wykorzystuje bardzo dużą prędkość przełączania luster w chipie DMD i specjalny element optyczny, który pozwala na przesunięcie toru światła. W efekcie w ułamku sekundy tworzone jest kilka przesuniętych względem siebie obrazów, które po złożeniu dają obraz o dużo większej rozdzielczości niż rozdzielczość sensora. Przypomina to technologie pixel-shift stosowaną w aparatach cyfrowych, jednak w przeciwieństwie to tamtej, tutaj układ DMD (odpowiednik sensora w aparacie) jest nieruchomy.

Jak dużo obrazów składowych jest konieczne i w jakich kierunkach są one przesunięte (pion, poziom czy po przekątnej) zależy od natywnej rozdzielczości chipu DMD. Konkurencyjny cenowo BenQ W1700 wykorzystuje układ Full HD (2,1 Mpix), by tworzyć obraz 4K.

W przypadku Acer H7850 jest lepiej. Natywna rozdzielczość wynosi już 4,15 Mpix (2716 x 1528 pikseli) czyli dwa razy tyle co FullHD, a po jej sprzętowym podbiciu mamy oczekiwane 8,3 Mpix (tyle ma natywne 4K).

By nie zniechęcić klienta, producenci unikają wspominania wprost o tym rozwiązaniu, koncentrując się na podawaniu wynikowej maksymalnej rozdzielczości obrazu. Nie można mieć im tego za złe, gdyż praktyka dowodzi, że technologia XPR jest bardzo skuteczna. Gdy jest dobrze wdrożona, widz nie zauważy artefaktów jej stosowania. Prędzej może je usłyszeć, ze względu na hałaśliwość użytkowanych w tym trybie elementów.  

Acer H7850 - projektor, który nie lubi wyświetlać z boku

Przez kilka pierwszych chwil po uruchomieniu projektora chciałem naciskając na przyciski pilota wymusić korektę zniekształceń trapezowych. Komunikat na ekranie skutecznie jednak przekonał mnie, że jest to niemożliwe. I istotnie Acer H7850 pozwala na zmianę położenia osi wyświetlania w pionie za pomocą wysuwanego pokrętła, ale korekty kestone w menu brak. Oczywiście możemy ją zaaplikować mechanicznie, a raczej ręcznie wykręcając odpowiednio kolejne z trzech regulowanych nóżek w podstawie, ale nie jest to taki zakres korekty na jaki niektórzy by liczyli.

ACER H7850 przyciski pilot
Przyciski korekty keystone na pilocie to mała zmyłka

Po co nam jednak korekta skoro oczekujemy wysokiej jakości obrazu, a tylko bez tej możemy liczyć na dobre efekty.

Z bliska i z większej odległości, ale uwaga…

Acer H7850 wyposażono w całkiem spory zakres zoomu, by użytkownik mógł swobodnie dobrać odległość projekcji (na dodatek projektor umie sam rozpoznać swoją orientację i obrócić automatycznie obraz). Regulacja zoomu za pomocą łatwo dostępnej dźwigni działa pewnie, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy.

Zwiększając zoom musimy liczyć się nie tylko z pewnym spadkiem jasności (to akurat zdarza się w większość projektorów), ale również nieznacznym pogorszeniem czytelności obrazu po bokach obrazu. Gdy oglądamy filmy czy gramy zachowując odległość co najmniej 2,5-3 metrów od ekranu, ten drobiazg nie będzie nam doskwierał, ale inspekcja obrazu z mniejszej odległości kazała mi wspomnieć o tej rzeczy.


Pierścień zoom w pozycji minimalnie i maksymalnie wysuniętej

Gdy ustawimy zoom na minimum obraz uzyskuje najwyższą jakość i dość dużą jednorodność pod względem ostrości jak i jasności w całym kadrze. Acer H7850 ma współczynnik rzutowania 1,39-2,22:1 co oznacza, że możemy osiągnąć następujące rozmiary obrazu dla danych odległości od ekranu (minimalna sugerowana przekątna to 26 cali, maksymalna 300 cali). Domyślnie obraz ma dolną krawędź w płaszczyźnie mocowania projektora.

  • 60 cali, odległość od 1,8 do 2,9 metra
  • 80 cali, odległość od 2,5 do 3,9 metra
  • 120 cali, odległość od 3,7 do 5,9 metra
  • 200 cali, odległość od 6,2 do 9,8 metra
  • 300 cali, odległość od 9,2 do 14,7 metra

W menu Acer H7850 - prosto, ale jest upłynniacz obrazu, opcja HDR i tryb cichy

Projektor otrzymujemy w wygodnym w obsłudze, ale też prostym pilotem z podświetlanymi na niebiesko przyciskami. Podświetlenie jest jasne, ale nie zbyt mocne dzięki czemu wyprawa do menu nie skończy się oślepieniem widza. Do menu dostaniemy się także za pomocą przycisków umieszczonych na górnym panelu projektora.

ACER H7850 menu obudowa
Przyciski menu na obudowie

Samo menu jest bardzo proste. Nie znajdziemy tu zbyt wiele opcji, a mówię nie tylko o obrazie, ale również innych ustawieniach konfiguracyjnych. W ustawieniach obrazu jest jednak coś, co niektórzy użytkownicy powitają w radością. Mamy tu funkcje upłynniania obrazu, która zapewnia 3 poziomy upłynniania.

Druga ważna funkcja to opcja HDR. W tym przypadku mamy 4 poziomy ustawień gamma. Działa ona poprawnie w połączeniu z sygnałem HDR, który jest akceptowany przez drugie z dwóch złącz HDMI na tylnej ściance. Pierwszy port działa tylko w FullHD. Włączanie funkcji HDR ma jakikolwiek sens tylko w przypadku odpowiednich filmów, przy sygnale SDR niszczy ona kolorystykę okrutnie.

Trzecia ciekawa funkcja to tryb obrazu Cichy (Silent). Dlaczego o nim wspominam? Bo jest to tryb, w którym ten projektor działa faktycznie bardzo, bardzo cicho. Deklarowana jasność 3000 ANSI lumenów jest w tym przypadku znacznie zmniejszona, co szczególnie odczujemy w jasnych partiach obrazu, ale opłaca się. W końcu skoro cisza to też odpowiednie warunki jakie lubią kinomani, czyli dość słabe oświetlenie (więcej o zachowaniu się projektora na następnej stronie).

Złącza, pierścienie i głośniki - czyli boczne ścianki

Na przedniej ściance tradycyjnie oprócz obiektywu (w zestawie mamy zaślepkę) mamy czujnik IR (drugi jest na górnej ściance) i umieszczony po lewej stronie narożny wylot powietrza. Zajmuje on też lewej bocznej ścianki na której mamy też jeden z dwóch 5 W głośników. Drugi znalazł się po przeciwnej stronie, tam gdzie zasysane jest również powietrze.


Wylot powietrza i widoczny wkręt blokujący pokrywę komory z lampą

Tył projektora obsadzony jest złączami. Użytkownik otrzymuje wszystkie niezbędne opcje połączeniowe.

  • port Ethernet (przyda się bardziej w firmie niż w domu)
  • dwa złącza HDMI (jedno z MHL i obsługą 4K)
  • port RS232
  • wejście D-Sub (wielofunkcyjne, komputer, wideo, komponent)
  • wyjście D-Sub (z funkcją przekazu sygnału dalej)
  • wejście i wyjście dźwięku (minijack)
  • port USB z funkcją zasilania (drugi port ma przeznaczenie serwisowe)
  • port wyzwalacza 12V
  • złącze zasilania

Od góry i od dołu

Na górnym panelu znajduje się wspomniany czujnik IR, a także tradycyjne menu z przyciskami i trzy LEDy sygnalizujące pracę projektora. Ponad obiektywem mamy szczelinę, w której znajduje się dźwignia regulacji zoomu (ostrość ustawiamy obracając zewnętrznym pierścieniem obiektywu) i okrągły przycisk. Po jego naciśnięciu wysuwa się wspomniane pokrętło, którym regulujemy położenie osi optycznej w pionie (dostępne jest przesunięcie o 15% wysokości obrazu przy danej odległości projekcji).

Na dolnej ściance znalazły się otwory dla montażu sufitowego (Acer proponuje uniwersalny uchwyt z regulacją rozstawu elementów montażowych) i trzy wykręcane nóżki dla regulacji położenia projektora postawionego na stole.

Lampa, która lubi tryb ekonomiczny

Tradycyjne projektory przyzwyczaiły nas do konieczności wymiany lamp, choć coraz rzadziej jest to konieczne. Również w Acer H7850 wymienimy lampę, ale ze względu na jej żywotność nie musi to być zbyt częsta operacja.

Przy pracy w normalnym trybie, czyli z maksymalną jasnością, lampa wytrzyma 4000 godzin. I to nie jest wyjątkowy rezultat. Za to gdy zdecydujemy się na pracę w trybie ekonomicznym, co może być często wybieraną opcją, ten czas wzrasta do 10000 godzin. W trybie ExtremeEco (gdzie dodatkowo regulowany jest poziom czerni) jest nawet jeszcze dłuższy, ale konia z rzędem temu, kto miał okazję sprawdzić w warunkach bojowych jak faktycznie wygląda obraz gdy lampie stuknie 21 miesięcy pracy (to około 7 lat działania projektora po 6 godzin dziennie).

Bardziej rozrywka niż typowe kino domowe

Jasność projektora (3000 ANSI lumenów), która jest spora nawet w trybie Eco, sugeruje, że jest to produkt skierowany do zwolenników rozrywki w różnorodnym wydaniu (ale raczej nie dla graczy, którym 60-70 ms opóźnienie przeszkadza). Miłośnicy typowego kina domowego prawdopodobnie lepiej odnajdą się w towarzystwie bliźniaczego modelu V7850, który ma deklarowaną jasność 2200 ANSI lumenów. Mimo mniejszej jasności, w sklepach jest dostępny około 1000 zł drożej od H7850.

Parametry i porównanie z konkurencją

Poniższa tabelka zawiera najważniejsze parametry Acer H7850 zestawione z tymi samymi danymi dla Optoma UHD550X oraz BenQ W1700. To co od razu rzuca się w oczy, to identyczne parametry modułów DLP i optyki w Acerze i Optomie. Oznacza to, że w dużym stopniu są to te same urządzenia.

Na pewno nie identyczne, bo mamy tu ponad 2 kilogramy różnicy w wadze na korzyść Acera, a to musi oznaczać różnice w konstrukcji, co zreszta widać juz na pierwszy rzut oka.

Model

Acer H7850

Optoma UHD550X

BenQ W1700

TechnologiaDLP, XPR
lampa 240W
koło filtrów RGBYCMW
DLP, XPR
lampa 240W
koło filtrów RGBYCMW
DLP, XPR
lampa 240W
koło filtrów RGBRGB
RozdzielczośćUHD (3840 x 2160 pikseli)
sprzętowo podnoszona
(łączenie dwóch obrazów)
UHD (3840 x 2160 pikseli)
sprzętowo podnoszona
(łączenie dwóch obrazów)
HD (3840 x 2160 pikseli)
sprzętowo podnoszona
(łączenie czterech obrazów)
Jasność3000 ANSI lumenów2800 ANSI lumenów2200 ANSI lumenów
Kontrast--10000:1 (FOFO)
Żywotność źródła światła4000 godzin (Normal), 10000 godzin (Eco)4000 godzin (Normal), 10000 godzin (Eco)4000 godzin (Normal), 10000 godzin (Eco)
Obsługiwane rozdzielczościod VGA do WUXGA (komputer)
od 480i do 2160p (wideo)
od VGA do WUXGA (komputer)
od 480i do 2160p (wideo)
od VGA do WUXGA (komputer)
od 480i do 2160p (wideo)
Kompatybilność HDR / 3DTak / NieTak / NieTak / Tak
Wielkość ekranuod 26 do 300 caliod 26 do 300 caliod 30 do 300 cali
Regulacja powiększeniax1,6x1,6x1,2
Współczynnik rzutowania1,39-2,22:1
przesunięcie obrazu 100% (dolna krawędź w płaszczyźnie osi optycznej) 
odległość projekcji od 1,3 do 15 m (przy sugerowanych przekątnych) 
1,39-2,22:1
przesunięcie obrazu 100% (dolna krawędź w płaszczyźnie osi optycznej) 
odległość projekcji od 1,3 do 15 m (przy sugerowanych przekątnych) 
1,39-2,22:1
przesunięcie obrazu 110% (dolna krawędź 10% wysokości obrazu ponad płaszczyźną osi optycznej)
Obiektywzoom, ręczne ogniskowanie 
f/2,5-3,26
zoom, ręczne ogniskowanie 
f/2,5-3,26
zoom, ręczne ogniskowanie 
f/1,9-2,06
Regulacja położenia osi optycznejprzesuwna oś w pionie (15%)przesuwna oś w pionie (15%)korekta keystone w pionie (40%)
Głośnikiwbudowany 5W (dwa)wbudowany 4W (dwa)wbudowany 5W (jeden)
ZłączaHDMI x2 (jeden z MHL i 4K), D-Sub (wejscie, z przejściówką na komponent), D-Sub (wyjście), mikrofon, wyjście audio, RS-232, LAN RJ-45, USB (5V), USB (serwisowe), wyzwalacz 12VHDMI x2 (jeden z MHL i 4K), D-Sub (wejscie, z przejściówką na komponent), D-Sub (wyjście), mikrofon, wyjście audio, wyjście SPDIF, RS-232, LAN RJ-45, USB (5V), USB (serwisowe), wyzwalacz 12VHDMI x2 (jeden HDMI 2.0 HDCP 2.2), D-Sub (wejscie), mikrofon, wyjście audio, RS-232, USB (5V), USB (serwisowe), wyzwalacz 12V
Język polski w menu OSDNieNieTak
Wymiary398 x 298 x 115 mm498 x 331 x 141 mm353 x 135 x 272 mm
Waga5,5 kg7,8 kg4,2 kg
Głośność29 dB (tryb lampy Normal), 27 dB (tryb lampy Eco)25 dB (tryb lampy Eco)33 dB (tryb lampy Normal), 29 dB (tryb lampy Eco)
Warunki pracy0 do 40 stopni C
wilgotność do 80%
0 do 40 stopni C
wilgotność do 85%
0 do 40 stopni C
Zużycie energii315W (pełna jasność), 260W (tryb Eco), 0,5W (w trybie czuwania)305W (pełna jasność), 249W (tryb Eco), 0,5W (w trybie czuwania)330W (pełna jasność), 0,5W (w trybie czuwania)
Pilot zdalnego sterowaniaTak, podświetlanyTak, podświetlanyTak
Cenaokoło 10000 złotychokoło 6500 - 9500 złotychokoło 7000 złotych

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login