chipset | i915P + ICH6R |
obsługa CPU/FSB | 3.6GHz+ / FSB 533/800 |
obsługa pamięci | DualChannel DDR-2 400/533, DualChannel DDR 333/400, do 4GB, z ECC |
kontrolery IDE | 1 x ATA100 2 x ATA133 (GRaid) 4 x SATA150 (ICH6R) |
PCI | 1 x PCI-Express X16 3 x PCI-Express X1 2 x PCI 2.3 (klasyczny) |
zintegrowany dźwięk | Realtek ALC880 audio codec 7.1 2 x SPDIF jack (In/Out) 6 x Audio jack (7.1) |
kontrolery LAN | Marvell 8001 Gigabit Ethernet Broadcom PCIe X1 Gigabit Ethernet + dodatkowa karta PCI Wi-Fi GN-WPKG |
USB/FireWire | 4 + 4 USB 2.0 2x IEEE 1394b |
dodatkowe | Dual Power System U-Plus D.P.S. DualBIOS |
W naszych testach jako pierwszy zagościł ponadprzeciętnie wyposażony zestaw firmy Gigabyte, w którego skład wchodzi płyta główna GA-8GPNXP Duo, karta graficzna GV-NX57128D PCI-Express, oraz bezprzewodowa karta sieciowa GN-WPKG.
Do dyspozycji mamy (na zdjęciu poniżej od lewej) dwa porty PS/2, LPT, wejście i wyjście SPDIF (cyfrowe audio), COM, dwa wyjścia RJ-45 dla zintegrowanych kontrolerów Gigabit Ethernet (z dodatkową kartą sieciową WiFi łącznie mamy aż trzy sieciówki), cztery porty USB 2.0, oraz zestaw złączy audio-jack: wejście liniowe, wyjście (głośniki przód), mikrofon, wyjście surround (głośniki tylne), wyjście na głośnik centralny i subwoofer, oraz głośnik boczny. Całość w technologii "Jack Sensing", czyli automatycznego wykrywania urządzeń podłączonych do wejść i wyjść dźwiękowych.
Na dwóch dodatkowych śledziach - podłączanych na płycie odpowiednio do żółtych i fioletowego gniazdka - mamy także kolejne 2+2 porty USB 2.0 (łącznie już osiem), oraz dwa porty FireWire IEE1394b.
W płytę możemy wpiąć dwie klasyczne karty PCI (białe gniazda), trzy w nowym standardzie PCI-Express x1 (trzy czarne), oraz kartę graficzną w złącze PCI-Express x16.
Mostek południowy ICH6R standardowo obsługuje tylko jeden kanał IDE (dwa urządzenia ATA100 - czerwone duże gniazdo) oraz cztery porty SerialATA150 (cztery urządzenia - małe czerwone wtyczki), pracujące w trybie SATA lub RAID 0,1.
Gigabyte dodatkowo wyposażył swoją płytę w kontroler GigaRAID, zwiększając w ten sposób obsługę o kolejne dwa kanały IDE: kolejne cztery urządzenia ATA133 (w sumie już sześć urządzeń ATA), albo dwa dyski połączone w RAID 0,1, 0+1.
Z dokumentacji wynika, że dostępna będzie również wersja płyty z układem Silion Image Sil3114 (zamiast układu GigaRAID). Wówczas płyta zyska obsługę czterech dysków SerialATA II.
Pomarańczowe złącze na płycie to miejsce na autorski moduł Gigabyte DPS (Universal Plus Dual Power System). Ma go każdy model płyty Gigabyte z literką "X" w nazwie, a to oznacza, że testujemy produkt należący do przedziału "high-end". U-Plus DPS to moduł podwójnego zasilania, dostarczający płycie 8 faz i stabilny prąd o natężeniu do 150A. Ma to absolutnie wystarczyć do bezproblemowego działania nawet procesora 8 GHz. Oczywiście stosowanie modułu ma sens w przypadku najmocniejszych procesorów 3.2+ GHz lub bardzo ostrego podkręcania (np: VapoChill w którym nie tak dawno podkręcaliśmy procesor ponad 4.5 GHz). Moduł DPS działa równolegle do zasilania płyty, a więc płyta może pracować również bez niego.
Dodatkową zaletą modułu DPS jest obniżenie temperatury płyty o około 10-15°C - w zależności od natężenia prądu. Natomiast w stosunku do poprzedniej wersji DPS, nowy układ jest całkowicie bezgłośny. Do chłodzenia zastosowano technologię Heat-Pipe, która "wyciąga" ciepło przez rurkę "heat-pipe" na miedziane żeberka, a te z kolei są już chłodzone przez podmuch z coolerka CPU. Warto przy tym zwrócić uwagę, że idealnym uzupełnieniem był do tego 3D Cooler Gigabyte, który wydmuchuje powietrze dookoła - 360° - w więc chłodził także żeberka DPS.
Fabrycznie płyta przychodzi do nas z "gołym" - ale cichym - radiatorem na chipsecie. W pudełku z płytą znajduje się również dodatkowy wiatraczek (na zdjęciu po lewej), który można bardzo szybko zapiąć za pomocą dwóch zatrzasków.
Wiatraczek nie jest głośny (cichszy niż Cooler Master Ice Blue, czyli poniżej 24dBA) jednak swój szum wytwarza i pobijał pod tym względem 3D Cooler Ultra Super Silent (18.5dBA). I tu byliśmy w nielada rozterce, bowiem z jednej strony chcielibyśmy maksymalnej ciszy, z drugiej jednak strony sam radiator bardzo mocno się nagrzewa (powyżej 70°). Biorąc pod uwagę, że płyta Gigabyte stosuje automatyczne podkręcanie (o czym napiszemy dalej), chyba lepiej będzie używać jej z założonym coolerkiem.
Do obsługi sieci LAN 100/1000 Mbit mamy na płycie dwa różne kontrolery: Marvell 8001 (po lewej) i Broadcom 5751. Oba z adresami MAC, które można dynamicznie zmieniać w ustawieniach sterownika.