chipset | nVidia nForce 4 SLI |
specjalne | nVidia RAID, nVidia Firewall i ActiveArmor |
obsługa CPU/FSB | 400 MHz HyperTransport 1000 MHz |
obsługa pamięci | DualChannel DDR 400+ 4 gniazda DIMM, maks do 4GB |
kontrolery IDE | 2 x ATA133 4 x SATA300 (nForce4) 4 x SATA150 (SiL3114) |
karty PCI | 2 x PCI-Express X16 2 x PCI-Express X1 2 x PCI 2.3 (klasyczny) |
zintegrowany dźwięk | Realtek ALC850 audio codec 7.1 2 x SPDIF jack (In/Out) 6 x Audio jack (7.1) |
kontrolery LAN | Vitesse Gigabit Ethernet Marvell PCIe X1 Gigabit Ethernet + dodatkowa karta PCI Wi-Fi GN-WPKG |
USB/FireWire | 4x USB 2.0 tylni panel + 6 USB 2.0 na śledziach IEEE 1394b na śledziu |
dodatkowe | - Dual Power System K8 - DualBIOS |
Pierwsza w naszych testach i zarazem pierwsza w Polsce płyta główna z dwoma gniazdami PCI-Express X16, umożliwiająca połączenie dwóch kart graficznych GeForce 6600 GT w tryb SLI. Oparta na najmocniejszym chipsecie nVidii nForce4 SLI, przeznaczona dla procesorów AMD Athlon 64 z podstawką Socket 939. Nowością jest tu także kontroler dysków twardych Serial ATA II, zapewniający przepustowość 3 GB/sek, czyli dwukrotnie wyższą niż SATA.
Jednak cały zestaw jest bardziej wyjątkowy, bowiem w komplecie zawiera już kartę graficzną Gigabyte GV-3D1 - dwa procesory GeForce 6600 GT na jednej karcie. Według wstępnych informacji, karta ta ma być sprzedawana tylko w takich zestawach i ponoć nie będzie działać na innych płytach SLI (innych producentów). Orientacyjna cena całego zestawu zapowiadana jest na ~2100 zł, a więc odrobinę mniej niż sama płyta główna + dwie karty 6600 GT.
Oprócz karty graficznej, w zestawie jest też moduł Dual Power System K8, karta sieciowa PCI Wi-Fi GN-WPKG, oraz cała masa akcesorii: osiem kabli Serial ATA, cztery przejściówki zasilające do dysków Serial ATA, kable IDE i FDD, śledzie z dodatkowymi portami USB i FireWire. Do karty graficznej dołączone są także: przejściówka DVI>CRT, przejściówka zasilania PEG
Moduł Dual Power System montuje się w specjalnym, niebieskim złączu tuż nad podstawką CPU. DPS jest sześciofazowym obwodem wytrzymałym na różne poziomy natężenia prądu i dostosowanym do obsługi nowszych wersji procesorów w przyszłości. Podczas naszych testów płyta pracowała tak samo stabilnie z, jak i bez DPS. Prawdę powiedziawszy nie widzieliśmy żadnej różnicy, ale to oczywiście nie oznacza, że jest to moduł nieprzydatny. Płyta z powodzeniem może pracować i bez niego, co jest informacją zapewne bardzo ważną dla osób, które zamierzały by zamontować na procesorze cooler chłodzący Pentragram Freezone 100/120 lub podobnej klasy. Gniazdo DPS jest zbyt blisko podstawki CPU (biorąc po uwagę że odstają jeszcze z niego kondensatory i coolerek) i te dwa rozwiązania niestety wykluczają się.
W naszych testach jak zwykle korzystamy z Gigabyte 3D Cooler Ultra Super Silent, który swoimi wymiarami mieści się w obrębie podstawki i żadnych problemów z "umeblowaniem" na płycie nie doświadczyliśmy. 3D Cooler w trybie cichym (19 dBA) doskonale radził sobie z chłodzeniem Athlona 64 3500+ (2200 MHz) - temperatura pomiędzy 48 a 58°C
Coolerek na chipsecie pracuje stosunkowo cicho. Dotychczasowy problem odległości pomiędzy radiatorem chipsetu a złączem graficznym w tym wypadku nie istnieje - a przynajmniej do czasu, gdy będziemy chcieli wykorzystać oba gniazda PCI Express x1. Gniazdo zasilania ATX jest już w standardzie 24 pinowym, będą do niego pasować zarówno nowe zasilacze z wtyczką 24 pin jak i dotychczasowe 20 pin. Świetnie umieszczone jest także gniazdo zasilania ATX 12V, w samym rogu płyty (na zdjęciu lewy dolny róg). Na płycie mamy trzy gniazdka zasilania dla wiatraczków, również rozmieszczone bardzo sensownie.
Generalnie płyta jest dobrze zaprojektowana i przez kilka dni testów nie mieliśmy na co narzekać.
Na płycie w specjalnym porcie umieszczony jest moduł "Normal/SLI MODE" (zdjęcie poniżej) , który odwracamy w zależności od tego czy wykorzystujemy jeden, czy dwa gniazda PEG. W przypadku karty graficznej Gigabyte GV-3D1 moduł montujemy w pozycji "Normal". W zestawie jest też mostek do łączenia dwóch kart w tryb SLI. Oczywiście zbędny w przypadku gdy kupujemy cały komplet z kartą GV-3D1.
Po zainstalowaniu sterowników karty graficznej wchodzimy w zakładkę "Ustawienia SLI dla wielu procesorów ..." i włączamy funkcje SLI. Restart komputera i platforma gotowa do bicia rekordów wydajności ;)
Zaawansowane funkcje BIOSu uzyskujemy przez wciśnięcie CTRL+F1 (już w samym Biosie). Z ważniejszych opcji płyta GA-K8NXP-SLI umożliwia nam:
- zmianę mnożnika (jeśli mamy CPU z odblokowanym mnożnikiem),
- szynę FSB w zakresie 200-400 MHz,
- pamięci pracują synchronicznie z szyną FSB, nie można ich osobno podkręcać. Jeśli chcemy zwiększyć FSB, warto wyposażyć się w moduły pamięci PC500 lub mocniejsze. - ręczne definiowanie 'czasów' dla pamięci DDR (obrazek poniżej)
- zmianę napięcia CPU: w przedziale od 0,8V do 1,75V, co 0.025V
- podwyższenie napięcia PCI-Ex16
- podwyższenie napięcia chipsetu
- podwyższenie napięcia DIMM
| |
|
Dodatkowy pakiet, który firma Gigabyte nazywa "ShieldWare" zawiera :
- Download Center - aplikacja poprzez którą możemy ściągnąć ze strony Gigabyte najnowsze sterowniki, biosy i inne programy do naszej platformy. "Download Center" działa podobnie jak Windows Update. Szybkość i funkcjonalność tej opcji zależy od szybkości działania serwerów Gigabyte. Czasami strona ładowała się żwawo, czasami trzeba było czekać kilka minut.
- M.I.T. (Motherboard Intelligent Tweaker) - to wszystkie funkcje w Biosie, które widzicie na drugim obrazku powyżej. Są zawarte właśnie w sekcji MB Intelligent Tweaker.
- S.O.S. - jeśli przesadzimy z podkręcaniem i przy starcie komputer się zawiesi lub monitor zgaśnie, przy kolejnym starcie komputera BIOS załaduje ustawienia fabrycznych. Przydatna funkcja dla zapalonych overclokerów. Działa dobrze. Oszczędzi nam nerwów i czasu, na rozkręcanie obudowy i wyjmowanie baterii CMOSu.
- M.I.B.2 (Memory Intelligent Booster 2) - automatycznie podkręca pamięci do 10%. Nie mogliśmy sprawdzić zysków z działania tej funkcji, bo nie da się jej wyłączyć 8). Możliwe ustawienia to AUTO lub ENABLED, czyli siłą rzeczy cały czas jest włączona. W trybie AUTO płyta sama dobiera optymalne ustawienia, w trybie ENABLED możemy wybrać jednego z producentów kości pamięci. Nie wiemy jednak jeszcze jakie konkretne ustawienia przewidział Gigabyte dla każdego z producentów.
- EasyTune5 - narzędzie do podkręcania oraz monitorowania temperatur. W przypadku coolerka z regulowaną prędkością wiatraczka, można też sterować i monitorować jego obrotami. Podczas testów korzystaliśmy z coolerka Gigabyte 3D Cooler Ultra Super Silent, w którym na sztywno (poprzez przejściówkę) ustawione jest 2000 rpm, zatem funkcja ta była dla nas nieprzydatna. W BIOSie, w sekcji 'PC Health Status' przy pozycji 'CPU SMart FAN Control' należy dodatkowo wybrać "Disabled" czyli wyłączony.
- Xpress Recovery - ta funkcja znana jest już ze starszych płyt Gigabyte. Bardzo pomysłowa i przydatna, pod warunkiem że pomyśli się o niej jeszcze przed podzieleniem dysku na partycje i zanstalowaniem Windows. Polecamy szczególnie tym użytkownikom, którzy często majstrują w systemie i mają tendencje (lub pecha) zepsuć sobie system tak, że trzeba instalować go od nowa. Efektem jest kopia zapasowa i odtworzenie wszystkich plików systemowych z poziomu BIOS'a.
- Backup danych do ukrytego obszaru dysku HDD, odtworzenie oryginalnego stanu poprzez kilka naciśnięć klawiszy
- Wsparcie dla FAT16 / FAT32 / NTFS, całkowita niezależność od systemu operacyjnego
- Program przechowywany w BIOS'ie, klawisze szybkiego dostępu dostępne z poziomu setup'u BIOS'a
Podsumowując : świetna płyta, wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju karta graficzna SLI z dwoma procesorami 6600 GT, super wyposażenie dodatkowe, bardzo dobry BIOS, ciekawe i przydatne funkcje zwiększające wydajność płyty, EasyTune 5 umożliwiający podkręcanie z poziomu Windows, oraz bezproblemowa i stabilna praca. Jak dla nas to zestaw idealny do naszej rekomendacji na "Maszynę Marzeń".
Gigabyte GA-K8NXP-SLI + GV-3D1 nForce 4 SLI + grafika SLI idealny zestaw do "Maszyny Marzeń" |
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!