O współpracy NAS-a z wieloma użytkownikami można napisać jeszcze wiele akapitów. Jednak skupimy się jeszcze na jednym narzędziu, które ułatwia zarówno dostęp do serwera NAS jak i wykorzystanie jego przestrzeni dyskowej w bardziej rozszerzony sposób.
Powiemy kilka słów o chmurze. Słowo „chmura” jest na ustach wielu osób a prężny rozwój usług chmurowych sprawia, że coraz więcej danych przechowujemy gdzieś w sieci. No właśnie „gdzieś”. A gdyby tak domowy serwer NAS stał się narzędziem do obsługi chmury? W QNAP-ie mamy taką możliwość na wyciągnięcie ręki. To pakiet QSync Central dostępny w App Center oraz dwie wbudowane aplikacje dostępowe.
Qsync Central to pakiet pozwalający na synchronizację plików pomiędzy serwerem QNAP a urządzeniami. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do określonych folderów i zapisywać je bezpośrednio na dysku komputera lub urządzenia mobilnego (aplikacje na iOS i Android). Zmiany wprowadzone na plikach są natychmiast synchronizowane z danymi na NAS-ie. Warto pamiętać o kilku elementach, które czynią z QNAP-a znacznie pewniejszą platformę chmurową niż odpowiedniki komercyjne:
- Brak kosztów użytkowania – jedyny koszt jaki ponosi użytkownik to zakup serwera NAS. A to przecież i tak już posiadamy i wykorzystujemy nie tylko jako element chmury
- Pełna kontrola nad podłączonymi urządzeniami – w panelu konfiguracyjnym mamy informację o przydzielonych uprawnieniach dla użytkowników chmurowych, urządzeniach podłączonych do Qsync Central a także pełny dziennik zdarzeń
- Udostępnianie plików lokalnie oraz zdalnie oraz dla grup użytkowników – pliki możemy bez trudu udostępnić użytkownikom spoza naszej organizacji wysyłając im bezpośredni link do pliku
- Możemy synchronizować foldery współdzielone
- Kontrola wersji - pozwala na zachowanie oddzielnych wersji pliku gdziekolwiek jest on zmodyfikowany. Pozwala także na przywrócenie określonej poprzedniej wersji pliku w każdej chwili.
- Kopie zapasowe – to jedna z najważniejszych funkcji QSync QNAP-a. Podobnie jak foldery współdzielone tak i foldery Qsync mogą zostać objęte mechanizmem tworzenia kopii zapasowych
- Wygodne działanie na smartfonach, komputerach PC i Apple a także poprzez przeglądarkę WWW.
- I na koniec – pełna kontrola nad naszymi danymi. Są one zgromadzone na naszym serwerze, w naszej lokalizacji i to my jesteśmy ich administratorami.
By rozwiązanie działało prawidłowo musimy zainstalować na urządzeniach klientów Qsync. Po dodaniu serwera możemy ustawić synchronizację określonych folderów. Ale zanim to zrobimy warto zastanowić się nad sposobem połączenia do serwera.
W przypadku wewnętrznej sieci LAN dane będą synchronizowane bez problemu ponieważ urządzenie klienckie ma bezpośredni dostęp do serwera. A co z dostępem zdalnym? Bez obaw. QNAP pomyślał i o tym. Do tego (usługi znajdą zastosowanie i w innych sytuacjach) służą dwie dodatkowe usługi QNAP-a: myQNAPcloud oraz CloudLink. Pierwsza z nich pozwala na przypisanie stałej domenowej nazwy dla serwera QNAP a także podłączenie serwera do usług myQNAPcloud.com. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do serwera NAS z każdego miejsca na świecie.
Z kolei usługa CloudLink pozwala na dostęp do zasobów QNAP-a z zewnątrz bez konieczności tworzenia przekierowań portów na routerze. To rozwiązanie przydatne w przypadku NAT-owania sieci i braku dostępu do routera brzegowego.
Jeśli QNAP zostanie podłączony do myQNAPcloud oraz CloudLink to mamy prostą drogę do konfiguracji NAS-a do zdalnego dostępu. Wystarczy wpisać adres IP NAS-a lub jego nazwę albo identyfikator myQNAPcloud. Resztą zajmie się klient Qsync. Oczywiście do klienta QSync możemy dodawać wiele serwerów QNAP posiadających aktywną usługę Qsync Central.
W zależności od dostępności macierzystej sieci LAN klient Qsync może sam wybrać najdogodniejsze połączenie. Jeśli jesteśmy w sieci LAN będzie to komunikacja po wewnętrznym adresie IP lub nazwie DNS. Z kolei jeśli będziemy pracować zdalnie to mamy dwie możliwości:
- W przypadku przekierowania portu 443 na NAS-a dostęp możemy realizować przez publiczny adres IP lub identyfikator myQNAPcloud
- W przypadku braku możliwości przekierowania portów połączenie będzie zestawione z użyciem CloudLink.
Informacja o sposobie połączenia z QNAP-em jest wyświetlana w głównym oknie klienta QSync. Rozwiązanie proste i intuicyjne.
Z ciekawszych opcji, które prócz synchronizacji można wykorzystać jest m.in. współdzielenie plików zarówno w sieci LAN jak i poza nią. W przypadku tej drugiej opcji przy wysyłaniu linka możemy określić za pomocą którego adresu będzie on identyfikowany. Po utworzeniu linku możemy go wysłać mailem.
Plusem Qsync jest także pełna kontrola nad działaniami związanymi z danymi. W Centrum aktualizacji plików możemy sprawdzić jak wyglądał przebieg synchronizacji. Podobnie administrator logując się do konsoli Qsync Central może sprawdzić jakie działania były podejmowane przez użytkowników w chmurze. Konsola pozwala także na kontrolę podłączonych urządzeń.