Wydawać by się mogło, że coraz powszechniejszy trend w stosowaniu dockerów, konteneryzacji i usług IoT to domena systemów o architekturze x86, x64. Okazuje się, że i seria procesorów ARM świetnie radzi sobie z tworzeniem prostych w implementacji środowisk kontenerowych. W TS-231P2 dzięki aplikacji Container Station mam możliwość uruchomienia wielu dodatkowych systemów, funkcji i aplikacji. Container Station pozwala uruchamiać LXC czy dockery i obsługiwać wiele wyizolowanych systemów operacyjnych.
Czym jest docker i LXC? LXC to nic innego jak obsługa wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego. Dzięki Docker Hub dosłownie za pomocą jednego kliknięcia instalujemy na QNAP-ie system Debian czy Ubuntu. Zaletą jest nie tylko błyskawiczna instalacja ale także lekkość systemu i możliwość dopasowania go do własnych potrzeb. I do tego nie jest nam potrzebna pełna wirtualizacja z użyciem hypervisora.
Z kolei docker to idealne rozwiązanie na potrzeby wirtualizacji aplikacji. Tego rodzaju wirtualne instancje zawierają gotowe do uruchomienia usługi i narzędzia. PHP w dockerze? Czemu nie! A może któryś z pakietów IoT? Te wszystkie elementy są dostępne dla każdego użytkownika z poziomu Container Station
Zaletą tego typu rozwiązań jest nie tylko ich lekkość i banalna konfiguracja. To także błyskawiczne uruchamianie. Dodatkowym atutem jest brak konieczności uruchamiania pełnego środowiska systemu operacyjnego czy hypervisora by np. zainstalować bazę danych czy uruchomić system Linux do testów a nawet skonfigurować w pełni funkcjonujący system VPN, kontroler do sieci WiFi czy po prostu wykorzystać Linuxa do uruchamiania własnych narzędzi.
Na koniec - niskie zużycie procesora i pamięci RAM. Uruchomiony LXC Ubuntu zabiera zaledwie 2% z 1 GB pamięci RAM, z kolei taka sama minimalna instalacja na maszynie wirtualnej potrafi skonsumować 10 razy więcej.