3 kwietnia 2008 w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci komputerowych (CI TASK) odbyło się oficjalne uruchomienia najszybszego superkomputera w Polsce o nazwie GALERA. Jego instalacja ro
3 kwietnia 2008 w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci komputerowych (CI TASK) odbyło się oficjalne uruchomienia najszybszego superkomputera w Polsce o nazwie GALERA. Jego instalacja rozpoczęła się na początku listopada 2007 roku, a zakończyła w styczniu 2008 roku. Kosztował ponad 7 milionów złotych i składa się, bagatela z 1344 procesorów czterordzeniowych, dzięki którym osiągnąć można teoretyczną moc obliczeniową rzędu 50 TeraFLOPS (ang. Floating Point Operations Per Second - liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).
Maszyna wykonuje do 50 bilionów działań matematycznych (dodawanie, mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych), w ciągu sekundy. Zużywa 500 razy więcej energii elektrycznej niż przeciętne gospodarstwo domowe, nie licząc chłodzenia i wentylacji pomieszczenia. Waży około 7 ton, a do jego budowy zużyto około 8 km kabli. Każdy procesor składa się z czterech rdzeni, co przy ilości 1344 procesorów daje nam 5 376 rdzeni obliczeniowych i bilionowe ilości tranzystorów. O temperaturę dba ponad 2000 wentylatorów, a na klastrze mogłoby grać jednocześnie pół miliona graczy nie przeszkadzając sobie nawzajem.
Paul Otellini opowiada o nowym superkomputerze
Oficjalnego uruchomienia dokonał Paul S. Otellini, prezes Intel Corp. i jednocześnie członek zarządu Google, w towarzystwie prezydenta Lecha Wałęsy i Mścisława Nakoniecznego, dyrektora Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, oraz profesora Janusza Rachonia, rektora Politechniki Gdańskiej.
Paul S. Otellini kilka godzin wcześniej zainaugurował drugi dzień konferencji Sympozjum Świata Telekomunikacji, ósmej edycji imprezy poświęconej głównie polityce telekomunikacyjnej i rozwojowi mediów cyfrowych w Polsce, obywającej się w warszawskim hotelu Westin.
Galera na 9 miejscu w Europie
Galera jest obecnie najszybciej liczącą maszyną w Polsce. Według Top 500 - jeśli spojrzymy na listę, która była publikowana w listopadzie, będzie to 28 miejsce, a 9 w Europie.
Oficjalnie uruchomienie Galery
Budowa klastra została w połowie sfinansowana z dotacji Ministerstwa Nauki i szkolnictwa Wyższego, a w połowie ze środków z funduszu rozwoju Centrum Informatycznego TASK. Należy tu też wspomnieć o specjalnych warunkach finansowych jakie CI TASK uzyskał od firmy Intel Corporation w związku z porozumieniem "Memorandum of Understanding" podpisanym w 2006 roku pomiędzy firmą Intel a CI TASK, w zakresie współpracy w szeroko rozumianym testowaniu nowych rozwiązań HPC (ang. High Performance Computing).
Tak wygląda polski superkomputer