Na jak bardzo słabym komputerze zagrasz w Red Dead Redemption 2? Możesz się zdziwić!
Wymagania pecetowej wersji Red Dead Redemption 2 są duże, a optymalizacja leży i kwiczy. Czy to znaczy, że posiadacze naprawdę słabych PC nie mogą w nią zagrać?
Red Dead Redemption 2 to z pewnością jedna z najciekawszych premier gier na PC tego roku. Wczorajszy start gry nie przebiegł idealnie - w wielu przypadkach Red Dead Redemption 2 na PC nie chciał się uruchamiać. My poradziliśmy sobie z tym problemem aktualizując BIOS płyty głównej - który do naszej płyty głównej pojawił się dopiero dzisiaj, a i to w wersji beta. Tym niemniej, gra zaczęła działać.
Red Dead Redemption 2 - na jak bardzo słabym komputerze da się grać?
W sieci nietrudno natknąć się na opinie, że by zagrać w pecetową wersję Red Dead Redemption 2 potrzebny jest komputer za 7 tysięcy złotych. Cóż, jeśli chcemy grać w rozdzielczości 4K UHD z maksymalnymi ustawieniami i wysokiej liczbie klatek na sekundę - to pewnie tak.
Wedle pierwszych testów do gry w 60 klatkach na sekundę i w ustawieniach ultra potrzebna jest karta graficzna klasy Radeon RX 5700 / GeForce RTX 2070 Super (rozdzielczość Full HD), lub GeForce RTX 2080 Super, albo jeszcze lepiej 2080 Ti (rozdzielczość QHD). Rockstar nigdy nie był mistrzem optymalizacji na PC.
Nie oznacza to jednak, że posiadacze słabych - naprawdę mało wydajnych komputerów - są skreśleni na starcie. Aby dowieść tego twierdzenia przetestowaliśmy grę na... zintegrowanej grafice AMD Radeon Vega 11, która jest nieco mniej wydajna od... GeForce GT 1030 z pamięciami GDDR5. Szaleństwo?
Red Dead Redemption 2 - co nowego w wersji PC?
W komputerowej wersji zwiększono dystans renderowania obiektów, zastosowano teselację, lepsze tekstury, podwyższono jakość globalnego oświetlenia, poprawiono oświetlenie za dnia i nocą, okluzję otoczenia oraz cieniowanie. Gra może działać przy wykorzystaniu API Vulkan lub DirectX 12.
Oprócz technicznych usprawnień pecetowcy znajdą tu również nową zawartość trybu fabularnego, jak i rozwinięty tryb fotograficzny. No i mamy bezpłatny dostęp do sieciowej rozgrywki Red Dead Online.
Red Dead Redemption 2 - testy wydajnościowe na zintegrowanej grafice
Wykorzystaliśmy benchmark wbudowany w grę. Platforma testowa oparta była na procesorze AMD Ryzen 5 3400G oraz zintegrowanej grafice Radeon Vega 11. Procesor pracował z pamięciami RAM o taktowaniu 3200 MHz oraz CL14. W UEFI BIOS zdjęte były ograniczenia Precision Boost (opcja PB Overdrive). Wykorzystaliśmy ustawienia Enhanced Mode 3, które dodatkowo podkręcają zintegrowaną grafikę do 1500 MHz (o 100 MHz więcej od standardowego taktowania).
Red Dead Redemption 2 – 1920 x 1080, niskie, FXAA
[kl./s.] wbudowany benchmark
Vulkan | 26 7 |
DirectX 12 | 24 1 |
Red Dead Redemption 2 – 1600 x 900, niskie, FXAA
[kl./s.] wbudowany benchmark
Vulkan | 35 8 |
DirectX 12 | 28 5 |
Cóż, wyniki nie nastrajają optymistycznie. Zwłaszcza liczba minimalnych klatek na sekundę może budzić grozę...
Jednak nie jest tak źle!
Okazuje się, że wskazania benchmarka co do minimalnych klatek na sekundę nie są specjalnie miarodajnie - gra mocno zwalnia jedynie w początkowej fazie wyświetlania (benchmark nie powinien tego brać pod uwagę, bo dzieje się tak przy uruchomieniu silnika gry).
Zobaczcie materiał wideo z wbudowanego benchmarka (nagranego za pomocą zewnętrznego wideo grabbera - a więc działa dokładnie z taką szybkością). Licznik klatek na sekundę znajdziecie w lewym górnym rogu.
W rozdzielczości 1600 x 900 i ustawieniach niskich, nawet podczas strzelaniny w mieście szybkość działania gry nie spada poniżej 30 klatek na sekundę.
A tak prezentuje się wydajność podczas rzeczywistej rozgrywki:
Jasne, szału nie ma, ale mimo wszystko w takich ustawieniach Red Dead Redemption 2 jest grywalny. Miejmy nadzieję, że Rockstar nie odpuści sobie optymalizacji i wkrótce zaprezentuje nam pierwsze łatki. Niektórym ponoć juź się udało uruchomić grę w SLI w trybie Vulkan.
Jeśli już gracie w Red Dead Redemption 2 na PC nie zapomnijcie się pochwalić wynikami swoich konfiguracji!
Może cię również zainteresować:
- Polecane karty graficzne do gier. TOP 10
- Jaki procesor do gier kupić? TOP 10
- Gry na 2 osoby na jednym komputerze
Komentarze
27bullshit. Tyle kosztuje sama karta rtx2080ti na której i tak nie da rady wyciągnąć 60fps, a gdzie reszta kompa?
Autor - zmień to
Odpalanie gry na zintegrowanej grafice to największa głupota i nie róbcie więcej takich testów BBBUUUHAHAHAHAH
Teraz drogi użytkowniku żeby zagrać w RDR2 na ustawieniach Ultra w (rozdzielczość Full HD) wybierasz między RTX 2070 Super a tańszą Konsolą BBBUUUHAHAHA
Rzeczywiście niech Rockstar naprawi optymalizację jak najszybciej bo będzie to wtopa jak z Grand Theft Auto IV
Kilka screenów z bencha wrzuciłem na forum w tym poście.
http://forum.benchmark.pl/topic/267628-temat-o-kartach-nvidia-rtx-turing-tu1xx/?p=2646120
Tutaj również można zobaczyć jak gra lata na 1x 2080Ti w maksowanym 3440x1440p bez MSAA
http://forum.benchmark.pl/topic/267628-temat-o-kartach-nvidia-rtx-turing-tu1xx/?p=2645919
A, tu jak lata na RTX 2080 SUPER@2115/17102 w 1080p / 1440p / 4k - maksowane bez MSAA
http://forum.benchmark.pl/topic/267628-temat-o-kartach-nvidia-rtx-turing-tu1xx/?p=2645948
https://www.youtube.com/watch?v=_CSZwM1-mtI
Na filmie pokazuję o co biega. Na chwilę obecną testy wydajności mocno zależą od tego w jakim miejscu zostały przeprowadzone i są mało wiarygodne. Czekam na kolejną łatkę.
https://youtu.be/10vvcPjppGg