Pora przejść do testu praktycznego. Ricoh SP 112 to drukarka monochromatyczna, więc nasza procedura testowa musiała zostać w tym przypadku mocno ograniczona.
Jakość druku
Na początek przedstawiamy porównanie jakości wydruku tekstu w niskiej (600x600 dpi) i wysokiej (1200x600 dpi) rozdzielczości.
Wydruk o niższej rozdzielczości znajduje się po lewej stronie. Różnica w jakości jest zauważalna. Wyższa rozdzielczość oznacza nieco bardziej wyraźną czcionkę oraz intensywniejszy kolor. Warto jednak podkreślić, że wydruk w domyślnej (niższej) rozdzielczości jest także w pełni satysfakcjonujący.
Drugi test miał na celu ocenę precyzji druku oraz odcieni szarości. jak w poprzednim przypadku, po lewej prezentujemy wydruk w niskiej, a po prawej w wysokiej rozdzielczości.
W tym przypadku różnica w jakości wydruków jest równie dobrze widoczna. Przy niższej rozdzielczości obraz jest nieco bardziej poszarpany i ciemniejszy. Wyższa rozdzielczość oznacza bardziej wygładzone krawędzie i mniejszą ilość szumów.
Generalnie jakość wydruku drukarki Ricoh SP 112 oceniamy jak najbardziej pozytywnie. Zwłaszcza, że wspomniane różnice są wyraźnie dostrzegalne dopiero po zeskanowaniu wydruków. Ich jakość w oryginalnej, papierowej wersji jest znacznie bardziej zbliżona.
Czas pracy
Czas wydruku pierwszej strony w trybie gotowości to ok. 13 sekund, czyli dokładnie tyle, ile deklaruje producent. Jeśli drukarka znajduje się w trybie oszczędzania energii, czas ten wydłuża się o ok. 10 sekund potrzebnych na jej nagrzanie.
Producent deklaruje także drukowanie z prędkością 16 stron na minutę. Przeprowadzony test przyniósł zbliżony wynik. Wydrukowanie 10 stron zajęło bowiem 45 sekund. Jest to niezły rezultat.
Koszty wydruku
Ricoh SP 112 korzysta z uniwersalnego tonera all-in-one. Oryginalny toner Ricoh Print Cartridge SP100LE, to koszt ok. 220 zł. Przy deklarowanej wydajności 1200 wydruków daje to koszt 5 groszy na stronę.
Zużycie energii
Istotnym elementem wpływającym na koszt eksploatacji drukarki jest pobór energii elektrycznej. W trybie czuwania urządzenie pobiera ok. 2,3W, w trybie gotowości ok. 6.3W. Podczas drukowania pobór energii utrzymuje się na poziomie ok. 220W.