Urządzenie pozwala na połączenie z internetem przez PPPoE, DHCP, PPTP, L2TP lub statyczny adres IP i udostępnia sieć bezprzewodową klientom lub urządzeniom LAN. W sekcji WAN możemy zdefiniować odpowiednie ustawienia dla każdego z typów połączeń. Dodatkowo router oferuje sprzętowe wsparcie dla mechanizmu translacji adresów NAT (do 300 000 sesji), wyłączenie portu WAN, a także obsługę UPnP. Usługa UPnP pozwala na automatyczną konfigurację routera (szczególnie przekierowania portów) np. dla aplikacji P2P czy rozmów wideo. Router obsługuje także standard IEEE 8021.x pozwalający na uwierzytelnianie połączenia ethernet.
Asus RT-AC66U został wyposażony w funkcję Port Trigger oraz Port Forwarding. Ta druga umożliwia ustawienie na stałe przypisania otwartych portów lub portu do określonego hosta w sieci LAN. Z kolei Port Trigger to funkcjonalność oparta o przekierowanie portów z tą różnicą, że porty otwierane są tymczasowo. Jest to proces, który jest inicjowany przez hosta w sieci LAN, a port lub porty są otwierane jedynie na czas transmisji, a nie tak jak w przypadku przekierowania na stałe.
Oprócz przekierowania portów router umożliwia również konfigurację klienta DDNS. Funkcjonalność jest przydatna szczególnie dla osób z dynamicznym publicznym adresem IP. Pozwala ona na zdalne łączenie się z routerem i wewnętrzną siecią LAN przy użyciu łatwej do zapamiętania nazwy domenowej. Asus został wyposażony w możliwość wykorzystania kilku dostawców usług DDNS, w tym Dyndns czy no-ip.
Jeśli w sieci domowej wykorzystujemy urządzenia, które świadczą usługi na zewnątrz sieci, np. serwer WWW czy serwer FTP to warto takie urządzenie (najczęściej serwer) umieścić w strefie DMZ. W ostatniej zakładce sekcji łącza WAN decydujemy czy router będzie przepuszczał ruch sieciowy dla kanałów VPN.
Konfiguracja łącza WAN może być również oparta o połączenie sieciowe wykorzystujące protokół komunikacyjny IPv6. Router współpracuje ze wszystkimi popularnymi mechanizmami połączeń: DHCP, tunele 6in4, 6to4, 6rd a także statyczny adres IPv6.