Rozdzielczość to nie wszystko - wywiad z Wojciechem Koskiem z NEC Display Solutions
Wojciech Kosek to ekspert ds. technologii wyświetlania obrazu związany z NEC Display Solutions. Zapytaliśmy go m.in. o charakterystyczne cechy polskiego rynku monitorów, jakich innowacji możemy oczekiwać po monitorach wysokiej klasy oraz oczywiście o nowości w ofercie firmy NEC.
Firma NEC znana jest z dostarczania na rynek monitorów charakteryzujących się wysoką jakością obrazu, o czym nie raz mieliśmy się okazję przekonać w ramach testów monitorów trafiających do naszej redakcji.
Korzystając z okazji, postanowiliśmy zapytać przedstawiciela firmy o kilka kwestii związanych z rynkiem monitorów, a przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie są trendy na polskim i nie tylko rynku, dlaczego o jakości obrazu nie decyduje wyłącznie rozdzielczość oraz czy wyświetlacze OLED w monitorach to bliska, czy raczej odległa przyszłość.
Jak długo jest Pan związany z firmą NEC i czym na co dzień się zajmuje?
Z NEC Display Solutions związany jestem już od 11 lat. Obecnie prowadzę dział techniczny w polskim przedstawicielstwie NEC Display Solutions Central South East Europe i jestem odpowiedzialny za wszelkie konsultacje technologiczne, zarówno prowadzone na poziomie międzynarodowych zespołów NEC - wprowadzających nowe i rozwijających już istniejące produkty, jak i doradztwo techniczne kierowane do integratorów i klientów końcowych w rejonie CSEE. Lwią część mojego czasu pracy zajmują wszelkiego rodzaju szkolenia dotyczące produktów, rozwiązań i technologii NEC.
Czy można mówić o specyfice polskiego rynku, charakterystycznych trendach, np. większej popularności konkretnych modeli (np. panoramicznych, czy zakrzywionych) lub rozwiązań (np. czujnik obecności użytkownika, ergonomia, kalibracja sprzętowa)?
Rynek polski rządzi się zupełnie innymi prawami niż rynki zachodnie. Przykładowo, w sektorze monitorów, trendy determinowane są bardzo mocno przez dany segment rynku, do którego adresowany jest wybrany produkt. Zdecydowanie najlepiej sprzedają się obecnie monitory o przekątnej 24 cale i to można uznać za ogólny trend. W przypadku monitorów biznesowych bardzo popularne jest na przykład: niskie zużycie energii, tryb niskiej emisji światła niebieskiego, czy układy regulujące jasność monitora działające w wysokich częstotliwościach (powodujące brak migotania podświetlenia). W monitorach dla graczy liczy się przede wszystkim wysoka częstotliwości odświeżania i zgodność z technologią synchronizacji klatek. W segmencie monitorów profesjonalnych kluczowa natomiast staje się sprzętowa kalibracja, czy układ wyrównywania jednorodności podświetlenia. Rynek monitorów desktopowych jest bardzo rozbudowany, dlatego też nie można mówić o ogólnych trendach, bardziej o trendach w wyspecjalizowanych grupach produktowych.
Jako ekspert ds. technologii wyświetlania obrazu, co uznaje Pan za największy wyróżnik urządzeń marki NEC?
Przede wszystkim jest to bardzo wysoka jakość wyświetlanego obrazu. Oczywiście tych wyróżników jest więcej, niemniej jednak za ten najważniejszy, wspólny mianownik uznaję właśnie jakość obrazu. Praktycznie wszystkie monitory NEC, nawet z najniższych półek cenowych są bardzo dobrze linearyzowane fabrycznie. Oznacza to, że luminacja monitora jest liniowa względem wszystkich trzech podstawowych kanałów R,G,B. W modelach z serii NEC MultiSync EA znaleźć możemy programowalną tablicę LUT – pozwala ona na pełną sprzętową kalibrację kolorów, krzywej gamma, jasności bieli, poziomu jasności czerni oraz skorelowanej temperatury barwowej. Dodatkowo dzięki stałoprądowemu sterowaniu jasnością monitora użytkownik otrzymuje produkt premium w całkiem rozsądnym pułapie cenowym. W najbardziej zaawansowanej serii desktopowych monitorów MultiSync PA, NEC stosuje niezwykle precyzyjny procesor obrazu SpectraView. Każdy monitor jest kalibrowany urządzeniem referencyjnym jeszcze w fabryce, co pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania obrazu do najbardziej wymagających aplikacji bez użycia kolorymetru, praktycznie w locie. Standardowa kalibracja jest oczywiście również możliwa. Co więcej, większość kalibrowanych modeli posiada układy wyrównujące jasności podświetlenia i skorelowanej temperatury barwowej na całej powierzchni ekranu – to cechy, których próżno szukać w wielu konkurencyjnych produktach na rynku.
Wiele osób postrzega rozwój monitorów (i ogólnie wyświetlaczy) głównie przez pryzmat zwiększania rozdzielczości. Czy faktycznie do tego sprowadzają się innowacje na rynku monitorów, czy może jest tutaj znacznie więcej możliwości?
Rozdzielczość to zdecydowanie jedna z najczęstszych cech monitora oceniana przez potencjalnego klienta. To również doskonały parametr specyfikacyjny, niemniej jednak w przypadku wielu specjalistycznych segmentów rynku innowacje znajdziemy zupełnie gdzie indziej. Biorąc pod uwagę już wcześniej wspominane monitory z serii NEC MultiSync EA, ciekawą technologiczną innowacją jest stałoprądowe sterowanie jasnością monitora. Eliminuje ono uciążliwe dla oka migotanie obrazu spowodowane układem PWM oraz znacznie ogranicza zużycie energii monitora, o czym mogliście się Państwo przekonać w trakcie testowania modelu EA271F w Benchmark.pl. Co prawda o takiej innowacji klient nie przeczyta w specyfikacji, ale to właśnie tego typu funkcjonalności są najciekawsze z technologicznego punktu widzenia. Zwiększającą się rozdzielczość paneli nazwałbym raczej ewolucją niż innowacją.
Jakie nowości w ofercie NEC uznałby Pan za szczególnie godne uwagi?
Takich innowacji jest zdecydowanie bardzo dużo! Skupiając się jednak wyłącznie na monitorach desktopowych wymieniłbym jeden szczególny model: NEC MultiSync PA271Q. To profesjonalny, 27-calowy graficzny monitor NEC wyposażony w wysokiej klasy panel AH-IPS z OCF, o rozdzielczości 2560x1440 pikseli z podświetleniem szerokogamutowym LED PFS. Model ten stworzony został dla grafików, fotografików oraz architektów oczekujących od monitora ponadprzeciętnej jakości wyświetlanego obrazu. PA271Q to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie monitorów na rynku. 42 bitowa korekcja krzywej gamma 3D LUT, możliwość pełnej sprzętowej kalibracji i autokalibracji monitora, układ wyrównujący równomierność podświetlenia ekranu oraz 30 bitowy panel o gamucie barwowym 112% AdobeRGB sprawiają, że trudno znaleźć porównywalny produkt. NEC PA271Q charakteryzuje się jednym z najbardziej zaawansowanych paneli ciekłokrystalicznych z OCF pozwalającym osiągnąć niesamowicie głęboką czerń i wysoki poziom kontrastu statycznego. To z pewnością jeden z innowacyjnych produktów NEC, dodatkowo bardzo atrakcyjnie pozycjonowany cenowo.
NEC to oczywiście nie tylko monitory desktopowe, do pracy biurowej. Do jakich innych zastosowań tworzą Państwo swoje urządzenia?
W ofercie NEC znajdziemy rzeczywiście bardzo szerokie portfolio produktów, w dodatku bazujących na praktycznie każdej technologii wyświetlania obrazu. W swojej ofercie posiadamy projektory DLP i LCD - od najprostszych konstrukcji, przez projektory edukacyjne, biznesowe, profesjonalne, instalacyjne, a kończąc na projektorach kinowych DC. Jako jedyny producent oferujemy dwie technologie projekcyjne dostępne z laserowym źródłem światła i zamkniętym silnikiem optycznym. Jeżeli chodzi o monitory, to oczywiście prócz monitorów desktopowych NEC w swojej ofercie posiada profesjonalne monitory wielkoformatowe, zarówno w technologii IPS, jak i PVA dedykowane do wielu aplikacji, w tym na przykład budowy ścian wideo. Wspomnieć należy również o ścianach LED. Jest tego naprawdę sporo.
Czy uważa Pan, że technologia OLED to przyszłość w segmencie monitorów desktopowych?
Obecnie nic nie zapowiada, żeby OLED mógł być wykorzystywany w monitorach desktopowych - dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze technologia ta jest zbyt droga, żeby implementować ją w tanich urządzeniach, z drugiej strony zbyt mało „stabilna” dla monitorów profesjonalnych i graficznych. W tym przypadku OLED eliminowany jest ze względu na brak stałej jasności generowanego obrazu w funkcji wypełnienia ekranu bielą. Dodatkowo OLED szybko utrwala obraz, co powodowałoby bardzo szybkie utrwalanie pasków narzędziowych i statycznych elementów interfejsu użytkownika. Na chwilę obecną OLED pozostaje więc w dyspozycji urządzeń mobilnych oraz telewizorów domowych. Z pewnością technologia ta będzie intensywnie rozwijana i być może za jakiś czas implementowana również w monitorach desktopowych. NEC już od jakiegoś czasu pracował nad monitorem profesjonalnym OLED, powstał nawet egzemplarz inżynieryjny z 25” panelem OLED, niemniej jednak z wyżej wymienionych przyczyn projekt ten został aktualnie zawieszony. Zobaczymy jednak co przyniesie przyszłość….bo NEC niezmiennie, od początku swej działalności inwestuje w badania oraz rozwój technologii, które są najbardziej obiecujące i mogą przynieść nową jakość użytkownikom. Taka jest rola lidera rynku, którym NEC niewątpliwie jest.
Dziękujemy za rozmowę.
Komentarze
12PS. OLED to tylko krok na drodze do doskonałego obrazu, moim zdaniem punktem docelowym jest kombinacja e-ink z pewnymi elementami OLED.
szkoda że nie dowiedzieliśmy się niczego. w zasadzie NEC tak jak wielu innych producentów, używa gotowych matryc produkowanych przez innych producentów.
a z oledami jest faktycznie słabo. miały być tanie, bo drukowane niczym w drukarce atramentowej, a okazały się bardzo drogie. co gorsza, na rynku telewizorów domowych w zakresie do 50", oled w ogóle nie istnieje. widocznie produkcja jest taka, że popyt większych placków wchłania całą produkcję, więc niżej nie schodzą.
niestety w NEC poza dodatkowymi kalibracjami, oraz zasilaniem stałoprądowym które nie jest jakimś technologicznym wyczynem, nie robi nic co można by uznać za przełomowe. takim przełomem by było stosowanie podświetlenia wyłącznie niebieskiego, i luminoforów, także z kropek kwantowych. czy NEC to robi?
z drugiej strony, taki Samsung nie pcha się w to co wszyscy, tj w oledy. zaczęli robić eksperymenty z micro led, tj ledami nieorganicznymi produkowanymi w formie małych gotowych matryc, do zestawienia w jeden większy telewizor, coś na wzór ulicznych paneli LED z reklamami.
chciałbym by NEC zajął się przełomowymi innowacjami, bo obecnie sam marketing to trochę za mało.
https://www.youtube.com/watch?v=ESzWY0hW85Y
Obecnie jestem pod wrażeniem odbiorników Samsung Q900R z rozdzielczością 8k i taki 65 cali z pewnością bym przygarnął.
Testy z pewnością pokażą ich atuty i wady z naciskiem na to pierwsze a skalowanie do wyższej rozdzielczości może być Świętym Grallem na rynku TV.