Płyty główne

Gigabyte GA-X58A-UD9

przeczytasz w 4 min.

W ofercie producentów płyt głównych można znaleźć produkty z różnych segmentów. Wśród nich wyróżnić można konstrukcje budżetowe, mainstreamowe, czy też dla entuzjastów. Gigabyte GA-X58A-UD9 jest absolutnie topową płytą główną dla największych maniaków wydajności. Oparta na chipsecie X58 płyta umożliwia wykorzystanie najmocniejszych procesorów Intela i wyposażona jest w 7 (siedem!) graficznych portów PCI Express. Płyta umożliwia wykorzystanie 4 kart Radeon w trybie Quad CrossFireX lub czterech kart GeForce w trybie 4-way SLI. W przypadku ATI należy więc użyć kart z dwoma złączami CrossFire (nie licząc modeli dwuprocesorowych - wtedy możemy użyć jedynie dwóch kart), a w przypadku NVIDII konieczne staje się wykorzystanie karty GTX 480. Już model o stopień niższy, czyli GTX 470, umożliwia pracę jedynie w 3-way SLI.

Na początku uwagę zwracają rozmiary płyty. Standard XL-ATX charakteryzuje się rozmiarami 34,5 cm x 26,2 cm - przed zakupem tego "potwora" warto się upewnić, czy aby na pewno zmieści się do naszej obudowy. Wymagana jest obudowa z 9 (dziewięcioma) slotami rozszerzeń. Listę kompatybilnych obudów można znaleźć pod poniższym linkiem

 Gigabyte GA-X58A-UD9
Podstawka CPULGA 1366
ChipsetIntel X58/ICH10R
Technologie multi-GPU4-way SLI/CrossFireX
Sloty RAM6 x DIMM DDR3 (Triple Channel)
Maks. taktowanie RAM2200+ MHz (OC)
Maks. ilość RAM24 GB
Sloty PCIe x167 (4 x16 + 3 x8)
Sloty PCIe x1/PCIbrak
Gniazda wentylatorów5+1 (CPU)
Porty SATA II (3 Gb/s)8
Porty SATA III (6 Gb/s)2
eSATA (3 Gb/s)
2 (eSATA/USB combo)
IDE1
Floppy1
IEEE 1394a2 (1394a + mini-FireWire) (w sumie 3)
LAN 10/100/10002 x złącza RTL8111E (obsługa Smart Dual LAN i funkcji Teaming)
USB 2.0 (tylny panel)4 + 2 (eSATA/USB combo) (w sumie 12)
USB 3.0 (tylny panel)2
Gniazda zasilania24+8+8 pin plus 2 x molex
AudioRealtek ALC892R
Wyjścia audio2 x S/PDIF, 6 x mini jack
Dodatkowe technologieDual BIOS, On/Off Charge, Unlocked Power

Firma Gigabyte zadbała o odpowiednie chłodzenie swojego ekstremalnego produktu. Płyta wyposażona jest w solidne radiatory, w sekcji zasilania połączone dodatkowo ciepłowodami. Do naszej dyspozycji pozostawiono dodatkowy radiator na główny chipset - standardowo zamontowany jest tam niewielki blok wodny,ale system chłodzenia możemy uzupełnić pasywnym radiatorem sporych rozmiarów, który dodatkowo będzie odprowadzał ciepło na zewnątrz obudowy (system Hybryd Silent-Pipe 2).

Na tylnym panelu znajdziemy dwa porty PS2, dwa wyjścia dźwięku S/PDIF (optyczne i koncentryczne), dwa porty FireWire (standardowy 1394a oraz mini-FireWire), dwa porty eSATA, cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, 2 porty LAN (technologia Smart Dual Lan), oraz sześć portów mini-jack (audio). Wyposażenie to zacne i powinno zadowolić praktycznie każdego.

Bogato wyposażona w karty graficzne płyta musi pobierać odpowiednią ilość energii. Dwa ośmiopinowe gniazda zasilania pozwolą na stabilne działanie procesora nawet przy ekstremalnym OC. Producent nie omieszkał się pochwalić 24-fazowym zasilaniem procesora Unlocked Power (12 + 12), co ma być szczególnie przydatne przy podkręcaniu procesorów Gulftown. Dzięki technologii Dual Power Switching, nieużywane fazy mogą być wyłączane celem oszczędzania energii.

Przy złączach PCI Express znajdziemy, aż dwa porty zasilania molex, dzięki którym karty graficzne mogą być odpowiednio zasilane. Jeden z nich jest umieszczony dość nieszczęśliwie - w przypadku montażu na chipsecie dodatkowego pasywnego radiatora, dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Szybko można się zorientować, że pomimo imponującego wyposażenia płycie jednak czegoś brakuje. Tym "czymś" są sloty PCI Express x1, czy też PCI - najzwyczajniej na świecie zabrakło dla nich miejsca. Na PCB znajdziemy też przyciski Power i Reset.

Firma Gigabyte zadbała o dostarczenie wraz z płytą odpowiednich mostków SLI/CrossFireX. W pudełku znajdziemy mostki 2/3/4-way SLI oraz dwa mostki 2-way CrossFireX.

Do omówienia pozostała jedynie kwestia ceny Gigabyte GA-X58A-UD9. Jak łatwo się domyśleć, jest ona równie wysoka jak możliwości płyty. Średnia cena topowej płyty głównej firmy Gigabyte w momencie pisania tego tekstu to 1800 zł, a więc jest to wydatek niebagatelny. Jeśli jednak kupującego będzie stać na cztery karty graficzne do zestawu, to prawdopodobnie cena płyty również go nie zrazi ;-) Producent oprócz sterowników i autorskiego oprogramowania (m.in. dołącza do płyty także oprogramowanie antywirusowe (Norton Internet Security w wersji OEM).

Gigabyte GA-X58A-UD9 jest wyjątkową płytą przeznaczoną dla wąskiego grona odbiorców. Aktualny rekord w 3D Mark Vantage (P67980) udało się "wykręcić" właśnie na płycie Gigabyte GA-X58A-UD9 z czterema kartami NVIDIA GeForce GTX 480. Jeśli marzy Ci się maksymalna wydajność bez oglądania się na koszty, czy też bicie rekordów w OC, może być to idealna podstawa dla Twojej platformy.  Wszyscy inni mogą spokojnie rozejrzeć się za mniej ekstremalnymi rozwiązaniami.

  Podsumowanie: Gigabyte GA-X58A-UD9
 plusy:
możliwość wykorzystania konfiguracji 4-way SLI/CrossFireX
USB 3.0
SATA 6Gb/s
obsługa najwydajniejszych procesorów Intela
wyposażenie w porty (eSATA, FireWire)
 minusy:
cena
potężne rozmiary

 

Ocena: Gigabyte GA-X58A-UD9
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
bardzo dobre
Układ komponentów:
zadowalający
Ergonomia:
dobra
BIOS:
dobry
Wydajność:
bardzo dobra
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie: bardzo dobre
Oprogramowanie:
dobre
Stosunek możliwości/cena:
zadowalający
Ogólna ocena:
Sugerowana cena producenta: ok. 1800 zł

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    b1tzz
    0
    Świetny sprzęt dla naprawdę wąskiego grona odbiorców :) 1800zł to wyjątkowo dużo... za tyle można złożyć całkiem wydajny PC z części używanych.
    • avatar
      _nick_
      0
      To ma być recenzja? To raczej jakiś żart.
      • avatar
        mszark
        0
        Coraz lepiej się dzieje na Benchmarku. To powinno się w newsach znaleźć. Płyty nie testowaliście ale ocenę daliście.
        • avatar
          Player1
          0
          Zdaje się, że to jest dział mini recenzji, więc krótka forma mi nie przeszkadza i nie jestem geekiem jarającym się wynikami w smarkach, ino szkoda, że nie ma testów w jakiejś wymagającej grze, np: GTAIV :-) z podpiętymi 3 czy 4 mocnymi kartami i jeszcze z jakimś modem poprawiającym grafikę.
          • avatar
            0
            "Gigabyte GA-X58A-UD9 jest wyjątkową płytą przeznaczoną dla wąskiego grona odbiorców. Aktualny rekord w 3D Mark Vantage (P67980) udało się "wykręcić" właśnie na płycie Gigabyte GA-X58A-UD9 z czterema kartami NVIDIA GeForce GTX 480." - poczułem się jak bym czytał info sprzed miesiąca. Wynik ten już jest pobity i wynosi P73524. Oczywiście ustanowiony na czterech GTXach 580, ale na innej płycie (EVGA SR-2).
            • avatar
              henry230
              0
              Nick,ale nawet w tytule jest napisane rzut okiem,wiec można by się spodziewać krótkiej recenzji ,jest napisana w dziale mini recenzja ,wiec nie trzeba się jakoś wielce rozpisywać ,jeden robi mini recke większa inni mniejsza proste,ale fakt faktem tez mi się wydaje ze tak jakoś ciut za krótka :)
              • avatar
                henry230
                0
                Po części masz racje nick tego samego można się dowiedzieć na stronie producenta ,no ale jakby nie było jest napisane rzut okiem, wiec tak jak pisałem wcześniej można było się spodziewać, ze tak to właśnie będzie wyglądać.
                • avatar
                  Lightning
                  0
                  Przydałby się test tej płyty - dla mnie tj aktualność i nic więcej (fajna ciekawostka). Szkoda, że nie ma neutralnej łapki (w bok) ;)
                  • avatar
                    kuniomaster1993
                    0
                    -Brak pokazanych możliwości podkręcania
                    -nie ma opisu możliwości Biosu

                    +opis płyty (wyposażenie itp.)
                    +zdjęcia

                    Można się kłócić że przecież to rzut oka ale brakuje wielu informacji jakie są potrzebne w recenzji płyty :P
                    A lekki opis + fotki bez testów sugeruje że autor nie miał styczności z płytą a przecież nie chodzi o to żeby pisać o tym co się na oczy nie widziało :P

                    Jak dla mnie taka mini wersja pseudo tekstów "TOP 10"


                    Cezar skazuje ten art na śmierć ]:>
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      przetestujcie to z czterema gtx 480
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Nie chcę urazić autora ale wystarczyło że spojrzałem na zdjęcia i od razu pomyślałem plagiat. Napisałeś wszystko to co wiemy, bo większości z nas czytała test tej płyty. Jeszcze raz powtarzam że minirecenzja musi być wykonana przez właściciela sprzętu,musi przedstawiać jego odczucia co do sprzętu i czy go poleca,a nie z informacji z internetu, a tym bardziej z recenzji z tego samego portalu. Niestety ale łapka w dół.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          To ma być recenzja ? Nie no bez jaj ale to samo mogę przeczytać na stronie producenta... ode mnie niestety kciuk w dół...
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            jezu jaka cena ja pier****
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Kozak :)

                              Witaj!

                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                              Połącz konto już teraz.

                              Zaloguj przez 1Login