W tym przypadku aplikacja analizuje czas, jaki potrzebuje dane urządzenie do przetworzenia konkretnej liczby zapytań SQLite, mierząc przy tym głównie wydajność jednostki centralnej oraz w nieco mniejszym stopniu pamięci operacyjnej.
Testowany przez nas wcześniej HTC Desire Z osiągnał rewelacyjny wynik 59 sekund, a większy brat Galaxy Ace'a, czyli model „S” około 111 s. Wynik Ace'a (64 s) traktujemy więc jako rezultat znakomity – mimo, że jest to telefon z niższej półki, producent zapewnił przyzwoitą wydajność.
Linpack
W tym bardzo popularnym teście mierzona jest przede wszystkim wydajność procesora głównego. Rezultaty podawane są w „megaflopach”, czyli milionach operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (Millions of FLoating point Operations Per Second).
Poziom 9,5 MFLOPS nie zachwyca. Jest nieco lepszy niż rezultat testowanego przez nas HTC Gratia, ale wyraźnie gorszy od Galaxy S.
Wydajność 3D
NenaMark1
Benchmark ten wyświetla animację 3D wykorzystującą OpenGL ES 2.0 z programowalnymi „shaderami”. Dzięki takim efektom jak m. in. dynamiczne cieniowanie, odbicia na powierzchni wody, cząsteczki (dym) oraz zróżnicowane modele oświetlenia ocenić możemy głównie wydajność jednostki graficznej oraz procesora głównego.
Osiągnięty wynik przekraczający 33,2 fps (klatek na sekundę) oceniamy bardzo dobrze jak na tę klasę sprzętu. Animacje były płynne, a jakość tekstur nie budziła zastrzeżeń. Nie zaobserwowaliśmy też chwilowych spadków wydajności. Dla porównania HTC Gratia osiągnął zaledwie 22,5 fps, a Galaxy S - 51.
An3DBench
Wersja XL benchmarka An3DBench przeznaczona jest dla najwydajniejszych urządzeń działających pod kontrolą systemu Android. Wbudowane testy są o wiele bardziej wymagające, ale przy tym znacznie atrakcyjniejsze wizualnie. Aplikacja wykorzystuje „silnik” jPCT-AE 3D.
Wynik na poziomie 13371 punktów zaliczamy raczej do przeciętnych w tej klasie sprzętu. Testy są na tyle wymagające, że w wielu z nich zaobserwowaliśmy nieprzyjemne objawy „lagowania”.
Neocore
W tym atrakcyjnie wyglądającym benchmarku, opartym na OpenGL ES 1.1 uzyskaliśmy 59,0 fps (klatek na sekundę). Jest to rezultat po prostu rewelacyjny. W niniejszym sprzęcie drzemie całkiem pokaźny potencjał, choć trzeba wziąć pod uwagę to, że wynik ten został osiągnięty dzięki niskiej rozdzielczości użytej przez program Neocore (tylko 320x480 pikseli).
Angry Birds
W najprzyjemniejszej części testów praktycznych nie mogło zabraknąć nowej, ale kultowej już gry Angry Birds, która jest bardzo popularnym umilaczem czasu w podróży lub w przerwach między codziennymi zajęciami.
Gra ładuje się szybko i działa bardzo płynnie. W ciągu kilku godzin grania nie zauważyliśmy żadnych objawów „lagowania” lub nieprawidłowego funkcjonowania tej nader sympatycznej aplikacji.
Czas pracy na baterii
Sprawdziliśmy jak długo wytrzymuje bateria tego telefonu podczas typowych połączeń za pośrednictwem sieci GSM. W czasie połączenia podświetlenie ekranu było wyłączone, podobnie jak łączność Wi-Fi, 3G, Bluetooth i GPS. Poziom głośności dźwięku ustawiliśmy na połowę.
Jak się okazuje, bateria zastosowana w tym modelu jest bardzo wydajna. Otrzymany rezultat daleki był co prawda od wartości deklarowanych przez producenta (około 11h), ale realny wynik w granicach 8 godzin i 20 minut jest i tak znakomity! Mimo, że bateria nie ma pokaźnej pojemności telefon potrafi wykorzystać ją bardzo efektywnie.
W trakcie typowego użytkowania z włączonym Wi-Fi oraz 3G i przy średnim natężeniu rozmów Ace wytrzymał 3 dni. To dużo, biorąc pod uwagę, że niektóre z nowoczesnych konstrukcji mają problem z przekroczeniem jednego dnia. W trybie czuwania telefon potrafi wytrzymać średnio 470-480 godzin.
Rozmowy: 8,20 godz.
Internet: 7,10 godz.
Tryb czuwania: 20 dni
Ekran
Kąty widzenia
Kąty widzenia są dość słabe. Patrząc na ekran pod kątem wyraźnie widać, że kolory tracą swoją barwę, kontrast się zmniejsza, a kształty zlewają ze sobą. Ekran Super Clear LCD jaki obecny był w modelu Wave II lub Super LCD z telefonu HTC Desire Z prezentowały się o niebo lepiej.
Wyświetlacz Ace'a w swojej klasie robi przyzwoite wrażenie, ale na pewno nie można go nazwać nowoczesnym i zaawansowanym. Minusem matrycy są też duże opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Dynamiczna animacja jasnych obiektów (w tym tekstu) na czarnym tle skutkuje powstawaniem nieprzyjemnego efektu ducha.
Jakość zdjęć
Dzień
Wieczór
Z lampą
Jakość zdjęć jest przeciętna. Obrazom brakuje przede wszystkim szczegółowości. Kompresja plików nawet przy najlepszej jakości jest wysoka, przez co powstaje wiele tak zwanych artefaktów. Detale są rozmyte, kolorom brakuje nasycenia, a ilość szumów na zdjęciach nocnych nie zachwyca.
Samsung zaoferował natomiast sporo opcji konfiguracyjnych i programowych ulepszaczy obrazu. Do wyboru mamy kilkanaście predefiniowanych scen, balans bieli, efekty, czułość ISO, opcje pomiaru światła, samowyzwalacz, detekcję uśmiechu, kontrast, nasycenie, ostrość oraz korektę wartości ekspozycji. Zdjęcia możemy też połączyć w panoramę.
Jakość nagrań wideo
Jakość nagrań wydaje się odrobinę lepsza od zdjęć. Może się to wydawać dziwne, ale nagrania są tak małe, że po prostu nie widać na nich większych wad. Oczywiście dalecy jesteśmy od stwierdzenia, że jakość wideo jest dobra. Filmom brakuje szczegółowości, ale i tak są nieco mniej rozmyte niż zdjęcia. Nietrudno domyślić się, że nagrania nocne wypadają jeszcze gorzej.
Geolokalizacja działa w tym telefonie bez zarzutu. Sygnał wyszukiwany jest bardzo szybko (kilka sekund), a dokładność obliczeń jest równie dobra, jak w przypadku tradycyjnych nawigacji samochodowych. Gdyby tylko wyświetlacz miał trochę większą rozdzielczość...
Wi-Fi
Sieci bezprzewodowe wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Urządzenie obsługuje standardy 802.11 b/g/n.
Opis procedur testowych
Wydajność sprawdziliśmy przy następujących ustawieniach:
wyłączone Wi-Fi
wyłączony Bluetooth
wyłączony GPS
brak aktywnej komunikacji z internetem
wyłączone wigdety
minimalne podświetlenie ekranu
statyczna tapeta
Częstotliwość taktowania procesora głównego, graficznego i pamięci RAM ustawiona była na wartość domyślną dla danego modelu telefonu.